5 lat dodatkowego wsparcia dla Windows 10 dzięki 0patch

5 lat dodatkowego wsparcia dla Windows 10 dzięki 0patch

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/27/2024, 7:30 PM

Liczba odsłon: 812

Październik 2025 roku będzie słabym miesiącem dla wielu użytkowników Windowsa. Windows 10 otrzyma ostatnią aktualizację zabezpieczeń i utraci darmowe wsparcie Microsoftu. Utrzymanie chronionego, aktualnego komputera będzie wymagało upgrade'u do Windows 11 albo wykupienia przedłużonego wsparcia ESU na maksymalnie 3 lata. Rzecz w tym, że wiele osób nie może (oficjalnie i bezproblemowo) zainstalować nowego systemu przez brak spełnionych wymagań. Pojawiła się jednak jeszcze jedna możliwość.

Jak szacuje Canalys, 240 milionów komputerów na całym świecie nie spełnia wymagań Windows 11, takich jak Trusted Platform Module (TPM) 2.0, zgodne CPU i GPU, 4GB RAM czy firmware UEFI z możliwością Secure Boot. Wymagania te można póki co ominąć, ale część z nich może okazać się nie do przeskoczenia – zwłaszcza począwszy od wersji 24H2. Co więc się stanie po 14 października 2025 r.? Nic spektakularnego. Komputery z Windows 10 otrzymają ostatnie aktualizacje i pozostaną bez wsparcia. Jeśli zostaną odkryte nowe luki w zabezpieczeniach, urządzenia te będą na nie narażone. Ryzyko będzie rosło wraz z czasem. To samo stało się choćby z Windowsem 7, który przestał być wspierany w styczniu 2020 r. i od tego czasu odkryto ponad 70 podatności, które mogą być z powodzeniem exploitowane. Będzie więc coraz mniej bezpiecznie.

Pozostawienie Windowsa 10 bez aktualnych łatek bezpieczeństwa zapewne narazi go na ataki już w pierwszym miesiącu. Aby temu zapobiec, użytkownicy mogą wykonać upgrade do Windows 11, wykupić przedłużone wsparcie ESU (61 USD przez pierwszy rok, 122 przez drugi i 244 przez 3 lub 7 dolarów za 3 lata dla organizacji edukacyjnych). Powstała też nowa alternatywa, o której informuje 0patch:

W październiku 2025 roku 0patch "dostosuje pod kątem bezpieczeństwa" Windows 10 v22H2 i będzie dostarczać krytyczne łatki bezpieczeństwa przynajmniej przez 5 kolejnych lat – a nawet dłużej, jeśli będzie takie zapotrzebowanie rynku.

Jesteśmy jedynym dostawcą nieoficjalnych aktualizacji zabezpieczeń dla Windowsa ("wirtualne patche" nie są prawdziwymi patchami) i robiliśmy to wcześniej wiele razy: po wprowadzeniu "security-adopting" Windows 7 i Windows Server 2008 w styczniu 2020 r. zajęliśmy się 6 wersjami Windows 10 po ich oficjalnym zakończeniu wsparcia, dostosowaliśmy pod kątem bezpieczeństwa Windows 11 v21H2, aby utrzymać bezpieczeństwo użytkowników, którzy w nim utknęli, zadbaliśmy o Windows Server 2012 w październiku 2023 r. i zaadaptowaliśmy dwie popularne wersje Office – 2010 i 2013 – gdy zostały porzucone przez Microsoft. Nadal dostarczamy aktualizacje zabezpieczeń dla nich wszystkich.

Dzięki 0patch będziesz otrzymywać "mikrołatki" bezpieczeństwa dla krytycznych podatności z dużym prawdopodobieństwem exploitowania, które zostaną odkryte po 14 października 2025 r. Te łatki będą naprawdę małe, zwykle to tylko parę instrukcji CPU (stąd nazwa) i będą stosowane do uruchomionych procesów w pamięci bez modyfikowania nawet jednego bajta w oryginalnych plikach binarnych Microsoftu.

Nie będzie ponownego uruchamiania komputera po pobraniu patcha, ponieważ jego zastosowanie w pamięci może zostać wykonane poprzez krótkie zatrzymanie aplikacji, załatanie jej i pozwolenie jej działać dalej. Użytkownicy nawet nie zauważą, że komputer jest łatany, gdy piszą dokument, tak samo jak serwery z 0patch są łatane bez jakichkolwiek przestojów.

Równie łatwo i szybko nasze mikrołatki można odinstalować, jeśli pojawi się podejrzenie, że sprawiają problemy. Ponownie, bez ponownego uruchamiania komputera ani aplikacji.


— Mitja Kolsek, 0patch

Proponowana usługa nie będzie darmowa, ale będzie kosztować znacznie mniej niż oferowana przez Microsoft oraz będzie oferowana przynajmniej 2 lata dłużej. Przedłużone aktualizacje Windowsa 10 będą świadczone w dwóch planach:

  • 0patch PRO: dostosowany do małych firm i osób indywidualnych, zarządzanie tylko na komputerze, pojedyncze konto administratora. Obecna cena to 24,95 euro + podatek na jeden komputer za roczną subskrypcję.
  • 0patch Enterprise: dostosowany do średnich i dużych firm, oferuje centralne zarządzanie, wiele użytkowników i ról, zasady patchowania oparte na grupach, pojedyncze logowanie (SSO) i nie tylko. Obecna cena to 34,95 euro + podatek na jeden komputer za roczną subskrypcję.

Cennik może ulec zmianie w przyszłości, jednakże klienci z wykupioną subskrypcją będą mogli zachować wysokość opłaty, z którą zaczynali, przez dwa lata.

Źródło: https://blog.0patch.com/2024/06/long-live-windows-10-with-0patch.html

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia