10-lecie XP-ka!

10-lecie XP-ka!

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 8/24/2011, 9:10 AM

Liczba odsłon: 3128

Dokładnie 24 sierpnia 2001 roku system Windows XP osiągnął status RTM i tym samym powoli rozpoczęła się trudna droga systemu do spopularyzowania się. Trudna dlatego, że Windows XP przechodził przez to samo, co na początku Windows Vista (nieskutecznie) oraz Windows 7 (skutecznie). Światowa premiera popularnego XP-ka miała miejsce dwa miesiące później: 25 października 2001 roku i to tę datę uznaje się za początek ekspansji wysłużonego systemu.

Windows XP służy nam już niezmiernie od 10 lat, o czym świadczą aktualne wyniki popularności systemów operacyjnych. Wg zestawienia NET Market Share "przestarzały" już XP posiada nadal niemal połowę rynku komputerów: 48%. Jak na tak długi okres, jakim jest te 10 lat, to wynik rewelacyjny, bowiem żaden system operacyjny w historii nie utrzymywał pierwszego miejsca przez tak długi czas. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, na początku po premierze XP-ka, nic nie wskazywało na sukces, bowiem użytkownicy narzekali na zbyt duże wymagania sprzętowe narzucone przez Microsoft. Te 10 lat temu komputer z procesorem taktowanym 300 MHz i minimum 128MB pamięci RAM był trudno osiągalny dla przeciętnych użytkowników. Wszystko zmieniło się dopiero, gdy sprzęt komputerowy zaczął tanieć, a producenci wprowadzali na rynek coraz to szybsze podzespoły. Sytuacja identycznie się ma do Windows 7, nadal jego wymagania nie są do przeskoczenia dla wielu użytkowników, ale pozycja lidera jest już poważnie zagrożona, tym bardziej, że na horyzoncie Windows 8.

Tak czy siak, Windows XP traci swój udział i prędzej czy później pożegnamy go, ale pozostawi on po sobie kawał dobrej historii z pierwszej dekady XXI wieku.
... a tak a propos, pamiętacie jak wyglądał dział Windows XP na Portalu CentrumXP.pl te prawie 10 lat temu? Zobaczcie na poniższym screenie :)