Aktualizacja sterownika

Aktualizacja sterownika

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 2/26/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9213

Aktualizacja sterownika jest funkcją, która zarówno pozwala instalować nowy sprzęt, jak i uaktualniać oprogramowanie już zainstalowanego urządzenia.

Jeśli chcemy zaktualizować oprogramowanie sterownika urządzenia to przechodzimy do menu Start\Panel sterowania\System i konserwacja\System i następnie naciskamy kontrolkę Menedżer urządzeń. Odnajdujemy sprzęt, któremu chcemy uaktualnić sterownik, na liście i klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranej pozycji. Następnie z menu kontekstowego wybieramy polecenie Aktualizuj oprogramowanie sterownika. System zapyta: W jaki sposób chcesz wyszukać oprogramowanie sterownika?.

Do wyboru mamy dwie możliwości:

  • Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika - wybierając tą opcję system sam wyszuka najlepszy sterownik i go następnie zainstaluje.
  • Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika - natomiast ten wybór pozwoli przeprowadzić operację uaktualnienia sterownika oprogramowania ręcznie.

Klikamy kontrolkę Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika, następnie Tak, zawsze wyszukuj online. System nawiąże połączenie z witryną Windows Update i sprawdzi dostępność oprogramowania dla urządzenia. Jeśli odnajdzie nowszą wersję sterownika to następnie potrzebne pliki zostaną pobrane na dysk twardy i zainstalowane. Proces kończymy naciskając przycisk Zamknij.

Windows jednakże może nie odnaleźć w bazie sterowników (zarówno na dysku twardym jak i witrynie Windows Update) potrzebnych plików. Wtedy skorzystajmy z opcji Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika. Jeśli posiadamy odpowiednie pliki z innego źródła, np. pobraliśmy je z witryny producenta to naciskamy przycisk Przeglądaj. Wskazujemy odpowiedni katalog i naciskamy Dalej. Oprogramowanie zostanie automatycznie zainstalowane. Możemy także wyszukać oprogramowanie z listy sterowników urządzeń, które znajdują się na naszym komputerze. W tym celu klikamy opcję Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze. Następnie zaznaczamy pole Pokaż zgodny sprzęt i z dostępnej listy wskazujemy nasze urządzenie. Naciskamy Dalej, aby zakończyć proces instalacji oprogramowania.