WordPad

WordPad

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 2/23/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 17521

WordPad jest prostym edytorem tekstu domyślnie wbudowanym w system. Wraz z wydaniem Windows 7, program WordPad został po raz pierwszy poważnie odświeżony i wzbogacony o nowe funkcje. Wzorem pakietu Office 2007, w nowej odsłonie edytora wprowadzono menu nazywane wstążką. Nie będziemy zajmować się podstawowymi funkcjami programu znanymi z poprzednich edycji, przyjrzymy się za to nowościom w obecnej edycji.

Pierwszą ważną nowością jest obsługa plików .docx, czyli dokumentów programu Microsoft Word 2007, których do tej pory nie dało się otworzyć bez posiadania edytora z pakietu Office, lub konwerterów do starszych formatów .doc. Spójrzmy na zmiany w interfejsie. Do dyspozycji mamy dwie zakładki – Start oraz Widok. Na pierwszej znajdziemy kilka sekcji, w których pogrupowane są różne przyciski i listy. W sekcji Schowek znajdziemy ikony wycinania, kopiowania i wklejania. W sekcji Czcionka znajdziemy różne narzędzia formatowania tekstu. Akapit odpowiada za formatowanie akapitu – wyrównanie tekstu, ustawianie wcięć itp. W sekcji Wstaw znajdziemy natomiast jedną z nowości – tutaj możemy wstawiać bezpośrednio obrazy, oraz standardowo obiekty, oraz automatyczną datę i godzinę. Brakuje jedynie choć podstawowych możliwości edycji wstawianych plików graficznych, jak położenie w stosunku do tekstu, czy kliku efektów graficznych. W ostatniej sekcji umieszczono funkcje pozwalające na znajdywanie fragmentów tekstu, zamieniania go i zaznaczania całego tekstu. Zakładka Widok nie zawiera zbyt wielu pozycji, jedynie kilka funkcji wyświetlania dokumentu. Cała zawartość dawnego menu Plik została teraz sprowadzona do menu pod małym przyciskiem po lewej stronie okna.

Okno programu WordPad

Oczywiście WordPad nigdy nie będzie tak rozbudowany, jak Microsoft Office Word, niemniej widać, że koncern z Redmond zauważył słusznie potrzebę odświeżenia edytora tekstu dodawanego do systemu Windows. Choć zmiany nie powalają, można uznać je za dobry krok do przodu.