Menu kategorii
 • Zmiana właściwości tabeli

  Zmiana właściwości tabeli

   Tomasz Stępień
  Tomasz Stępień
  00:00
  02.06.2006
  18514 wyświetlenia

  Wiemy już jak wstawić tabelę do tworzonego dokumentu i dokonać podstawowych modyfikacji jej wyglądu. Jednak co jeśli okaże się, że rozmiar stworzonej tabeli jest zbyt mały, a my nie mamy już miejsca na wstawienie dodatkowych danych? Co jeśli tabela okazała się zbyt duża? Czy mamy usunąć starą tabelę i zacząć wszystko od nowa?  Oczywiście nie, a te oraz inne właściwości tabeli zmienimy wykorzystując stosowne opcje dostępne w Wordzie 2007.

  Aby wstawić do tabeli dodatkowy wiersz lub kolumnę ustawiamy kursor miejscu, w którym chcemy to zrobić. Menu do góry automatycznie zmieni się na Narzędzia tabel skąd wybieramy wstęgę Układ. W niej odszukujemy pole Wiersze i kolumny. Czytelne ikony pokazują w jaki sposób zostanie wstawiony nowy wiersz lub kolumna. Kliknijmy na Wstaw powyżej, aby w ten sposób wstawić wiersz powyżej zaznaczenia lub Wstaw z lewej, by dodać kolumnę po prawo od niego. Analogiczne ikony służą do wstawiania wiersza poniżej lub kolumny po prawej.

  Oczywiście istnieje możliwość usunięcia niechcianych wierszy lub kolumn. Po ich zaznaczeniu klikamy na przycisk Usuń i z rozwiniętego menu wybieramy w zależności od tego co chcemy zrobić Usuń kolumny (usuniemy kolumny) lub Usuń wiersze (usuniemy wiersze). Całej tabeli pozbędziemy się wybierając Usuń tabelę.

  Czasami potrzebujemy połączyć komórki tabeli w ten sposób tworząc jedną większą. Wybieramy komórki, które będziemy scalać i na wstędze Układ odszukujemy pole Scalenie. Z niego wzbieramy Scal komórki w ten sposób tworząc nowy obszar.

  Domyślny rozmiar komórek nowo utworzonej tabeli często jest zbyt mały. Zmienimy go używając opcji dostępnych w obszarze Rozmiar komórki wspominanej wstęgi Układ. Wysokość komórki podamy w polu Wysokość natomiast szerokość w Szerokość. Zauważmy, że wartość możemy dobrać za pomocą strzałek lub po prostu wpisać, a podgląd zmian w czasie rzeczywistym pomaga w dokonaniu wyboru.

  Wpisywany do tabeli tekst nie zawsze musi być ułożony w poziomie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w komórkach pisać również pionowo. Aby to zrobić wybieramy z sekcji Wyrównanie przycisk Kierunek tekstu. Klikając na niego zauważymy, że ulega zmianie, a strzałki na nim wskazują kierunek w którym będziemy pisać.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Word 2007