Zmiana ustawień ekranu

Zmiana ustawień ekranu

 Arkadiusz Partyka
Arkadiusz Partyka
00:00
24.10.2009
6 komentarzy
34460 wyświetleń

Aby obraz na monitorze był jak najwyższej jakości powinniśmy dostosować ustawienia ekranu. Przyjrzyjmy się zatem jak to zrobić.

Klikamy prawym przyciskiem myszy wolny obszar pulpitu i z podręcznego menu wybieramy Rozdzielczość ekranu. Innym sposobem na włączenie ustawień ekranu jest wybranie Start, Panel sterowania, Wygląd i personalizacja i Dopasuj rozdzielczość ekranu.

Teraz w nowo otwartym oknie możemy modyfikować ustawienia wyświetlania. W momencie kiedy mamy podłączone dwa monitory, a system Windows 7 ich nie odnalazł, klikamy Wykryj. W celu ustalenia, który ekran jest podstawowym, a który dodatkowym, klikamy Identyfikuj. Wówczas na ekranie każdego monitora wyświetli się duża cyfra oznaczająca numer monitora. Przechodząc niżej możemy z listy rozwijanej Ekran wybrać, który monitor chcemy używać (jeżeli np. posiadamy dwa podłączone monitory). Do poprawienia jakości obrazu służy opcja ustawienia rozdzielczości. Aby ją ustawić wybieramy Rozdzielczość i przesuwając suwak w górę lub w dół ustawiamy najlepszą rozdzielczość dla monitora. Przykładowo dla monitora 15.4" w komputerze przenośnym, rozdzielczością natywną jest 1280x800. Dodatkowo jeszcze możemy ustawić orientację. Jest ona istotna wtedy, kiedy posiadamy monitor z funkcją pivot. Wtedy wybieramy jedną spośród czterech dostępnych (Pozioma, Pionowa, Pozioma (odwrócona), Pionowa (odwrócona)).

Kolejnym ważnym parametrem jest częstotliwość odświeżania, która jest odpowiedzialna za szybkość wyświetlania obrazu na monitorze . Ma ona szczególnie duże znaczenie w monitorach kineskopowych. Aby ją dostosować, klikamy Ustawienia zaawansowane, przechodzimy do zakładki Monitor i zaznaczamy opcję Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do uszkodzenia sprzętu! Następnie z listy rozwijanej Częstotliwość odświeżania ekranu wybieramy największą dostępną częstotliwość.

Jeżeli chcemy np. obejrzeć film wyświetlany za pomocą projektora podłączonego do komputera, klikamy Połącz z projektorem, a następnie wybieramy jedną z czterech dostępnych opcji:

 • Tylko komputer (obraz wyświetlany jest tylko na monitorze),
 • Duplikuj (na obydwóch ekranach mamy ten sam obraz),
 • Rozszerz (obraz jest dzielony na dwie części i każda jest wyświetlana na innym ekranie),
 • Tylko projektor (obraz jest wyświetlany tylko na projektorze).

W momencie kiedy tekst lub elementy wyświetlane na ekranie są dla kogoś zbyt małe, to możemy je powiększyć. Aby to zrobić klikamy Zmień wielkość tekstu i innych elementów i przykładowo zaznaczamy Średnie - 125%.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Personalizacja środowiska

Komentarze

 • blase 20:43 03.11.2009

  Jakie tu sa nowosci? Normalne ustawienia ekranu takie jak i w starszych winach

 • TaKeN 23:52 03.11.2009

  No właśnie u mnie to nie działa - w momencie kiedy zaznaczam 1920x1080 i ustawiam 60Hz to ustawia mi 59Hz - co ciekawe jak znów wchodze w monitor i zmieniam na 60 Hz daje zastosuj pisze, że jest 60Hz wychodze znów klikam Monitor i znów jest 59Hz :)) Nie wiem co jest grane :/

 • Mike 16:05 19.06.2012

  U mnie jest tyloko jedna wartosc i to w dodatku zbyt niska, przez co obraz faluje. Wgrywam sterowniki GPU to pisze ze ta wersja windows nie wspira tych sterownikow. Mozna wartosci odswierzania zmienic jakos w rejestrze?

 • Zuzu OK 09:18 14.07.2017

  Hej. Mam pytanie ja mam tak że jak wchodzę w Internet to pisze Facebook i wyświetla mi się ekran komputera jak mam to zmienić Ps. Ja to zmieniłam i nie wiem jak to odwrócić.

 • Mateusz 22:05 12.03.2018

  Mam problem, próbowałem podłączyć telewizor samsunga do laptopa dell precision m6700 i wyskakuje mi napis ,, nie można zapisać ustawień ekranu". Próbowałem wielu metod i nic nie skutkuje czy ktoś pomorze? kosiarzmirek@gmail.com

 • Amadeusz Labuda 08:37 13.03.2018

  Spróbuj podpiąć inny monitor, zaś do tego monitora inny komputer i sprawdź czy to coś zmieni.

Skomentuj

Autor