Menu kategorii
 • Zmiana podstawowych parametrów strony

  Zmiana podstawowych parametrów strony

   Tomasz Stępień
  Tomasz Stępień
  00:00
  10.07.2006
  38296 wyświetleń

  Program Word 2007 uruchamia się z nowo utworzonym pustym dokumentem A4 natychmiast gotowym do edycji. Domyślnie strony w tym dokumencie ustawione są pionowo, a marginesy wynoszą 2,5 cm. Oczywiście nie zawsze takie parametry strony nam odpowiadają, czasami chcemy aby marginesy były węższe a sama kartka była ustawiona np. poziomo.

  Orientację strony zmienimy wybierając ze wstęgi Układ strony znajdujący się w polu Ustawienia strony przycisk Orientacja. Po jego kliknięciu rozwinie się krótkie menu z dwiema opcjami: Pionowa służące do ustawienia strony pionowo oraz Pozioma ustawiające stronę poziomo. Wybierzmy Pozioma a strona ustawi się tak jak na poniższym zrzucie ekranu:

  W tej samej sekcji Ustawienia strony znajdziemy przycisk Marginesy służący do zmiany marginesów strony. Po jego naciśnięciu z rozwiniętego menu możemy wybrać i zastosować jeden z "zestawów" marginesów. Czytelny opis szerokości i ikony pozwolą nam zorientować się w jaki sposób będzie wyglądała strona.

  Oczywiście nie zawsze zdefiniowane marginesy będą nam odpowiadać. Czasami na przykład chcemy aby lewy margines był szerszy od prawego. Większą swobodę w ich ustawianiu otrzymamy klikając w menu Marginesy opcję Marginesy niestandardowe.... Otworzy się nowe okno przedstawione poniżej. W polach oznaczających rodzaj marginesu możemy ustawić odstępy za pomocą strzałek lub dokładnie wpisać rozmiar z klawiatury. Jednym z ograniczeń wpisanych szerokości jest minimalny rozmiar marginesów akceptowanych prze naszą drukarkę (jeśli mamy taką zainstalowaną w systemie operacyjnym).

  Często wykorzystywaną opcją jest również zmiana rozmiaru samej strony. Nie zawsze potrzebny jest nam dokument wielkości A4, czasem chcemy aby miał on rozmiar "zeszytowy" (A5) lub zupełnie inny. Zmiany takiej dokonamy klikając na Rozmiar (wstęga Układ strony, pole Ustawienia strony) i z menu wybierając interesujący nas rozmiar.

  Oczywiście po zmianie rozmiaru strony możemy zmienić jej orientację oraz marginesy w znany nam już sposób.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Word 2007