Zarządzanie wydajnością w systemie Windows XP

Zarządzanie wydajnością w systemie Windows XP

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 4/8/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 61690

Pracując z Windows XP na pewno zdarzyło nam się kiedyś zauważyć nagły spadek wydajności systemu. Jeżeli był on jednostkowy i krótki pewnie nie przejęliśmy się nim i dalej zarządzaliśmy komputerem. Gdyby jednak jednostka zwalniała coraz częściej powinniśmy sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Nie zrzucajmy od razu winy na wiek naszego sprzętu. Może to być spowodowane złym działaniem jakiegoś programu, ilością uruchomionych aplikacji w tle lub po prostu złą konfiguracją systemu.

Przegląd jednostki powinniśmy zacząć od Menedżera zadań, w którym znajduje się wiele cennych informacji o zasobach zużywanych przez programy. Na zakładce Procesy, znajduje się lista procesów ustawiona w kolejności ich uruchamiania. Standardowo wyświetlana jest kolejno: nazwa wątku, użytkownik, który uruchomił usługę, procentowo - zużycie procesora przez usługę oraz ilość zajmowanej pamięci. Już w takim widoku jesteśmy w stanie klikając na górną belkę kolumny Użycie pamięci zorientować się, który proces zajmuje najwięcej RAM'u, lub naciskając na CPU, jaki program najbardziej obciąża procesor. Nie musimy się ograniczać do standardowego widoku Procesów. Klikając w menu kolejno Widok i Wybierz kolumny możemy dodać wiele interesujących statystyk. My dodaliśmy kolumnę Odczyty We/Wy, dzięki czemu wiemy jakie usługi najczęściej odczytywały dane z dysku twardego.

Kolumny, które można wybrać w celu wyświetlenia mają dość tajemnicze nazwy. Ta tabela powinna przybliżyć ich zastosowanie. Najważniejsze dane jednak wyświetlane są standardowo. Badając poszczególne procesy, uruchomione w komputerze, szczególną uwagę musimy przykładać do ilości pamięci, którą zajmuje dany wątek oraz do obciążenia procesora przez niego.

@STRONA@

W Menedżerze zadań możemy również zmienić priorytet wykonywania danej usługi, klikając prawym przyciskiem na dany proces i wybierając z menu podręcznego opcję Ustaw priorytet. Do wyboru mamy sześć poziomów: Niski, Poniżej normalnego, Normalny, Powyżej normalnego, Wysoki, Czasu rzeczywistego. System udostępnia opcję zmiany ważności programów jednak powinniśmy pamiętać, że ustawienie wyższych priorytetów niż standardowy może spowodować komplikacje. Prawdopodobna jest sytuacja, w której komputer nie będzie odpowiadał na żadne nasze działania ponieważ będzie zajmował się tylko i wyłącznie procesem, który wybraliśmy. Bardziej ostrożne jest obniżenie priorytetu procesu, który chcemy aby cały czas pracował jednak uważamy, że zabiera on zbyt dużo czasu jednostce. Należy również pamiętać, że wszystkie zmiany wprowadzone w Menedżerze zadań mają czas trwania tylko do końca bieżącej sesji.

Na kolejnej zakładce Wydajność znajdują się animowane wykresy ilustrujące użycie zasobów oraz wiele cennych informacji dotyczących pamięci w komputerze. Graficzne ilustracja pracy procesora może nam powiedzieć w jakim stopniu kolejne programy zajmują zasoby systemowe oraz czy włączenie dodatkowego procesu nie obciąży zbytnio systemu. W Menedżera zadań możemy dostosować te wykresy. Rozszerzając lub zwężając okno powodujemy wyświetlanie dłuższej lub krótszej historii. Tempo odświeżania również można zmienić wybierając z menu kolejno Widok, Szybkość aktualizacji oraz prędkość wybraną przez nas. Możemy również w każdej chwili ręcznie zaktualizować wykresy klikając Odśwież teraz bądź naciskając na klawiaturze klawisz F5.

Bardzo ciekawe są tabele umieszczone pod wykresami. Znajdują się tam szczegółowe aczkolwiek czasem trudno zrozumiałe informacje na temat zainstalowanej w komputerze pamięci operacyjnej. Ta tabela powinna przybliżyć zawartość pól.

Opis pozostałych funkcji Menedżera zadań znajduje się tutaj

@STRONA@

Najprostszym sposobem na poprawienie wydajności systemu, jeżeli dysponujemy zbyt małą ilością pamięci RAM jest zwiększenie pliku stronicowania. Plik ten Pagefile.sys znajduje się na dysku w głównym folderze systemowym. W nim znajdują się informacje przeniesione tymczasowo z pamięci RAM. Pamięć wirtualna standardowo posiada rozmiar 1,5 x wielkość RAM'u. W komputerach posiadających optymalną ilość pamięci operacyjnej jest do dobre ustawienie. Jednak gdy posiadamy jej za mało powinniśmy zwiększyć wielkość pliku w komputerze. Z drugiej strony jeżeli posiadamy dużo pamięci (1GB), Pagefile.sys jest nieużywany, a zajmuje nie mało w końcu bo aż półtora gigabajta miejsca na dysku twardym. Dlatego warto zajrzeć do konfiguracji systemu i dostosować wielkość Pliku stronicowania do naszego komputera. Aby otworzyć okno Pamięć wirtualna, klikamy prawym przyciskiem w ikonę Mój komputer następnie wybieramy właściwości. Naszym oczom ukaże się okno Właściwości systemu, w którym wybieramy zakładkę Zaawansowane a następnie w sektorze Wydajność przycisk Ustawienia. Na stronie Opcje wydajności ponownie wybieramy sekcję Zaawansowane a w sekcji Pamięć wirtualna przycisk Zmień. W nowo otwartym oknie możemy zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar Pliku stronicowania. Mamy do wyboru trzy opcje:

  • Rozmiar niestandardowy - wybrany przez nas.
  • Rozmiar kontrolowany przez system - system sam będzie zwiększał i zmniejszał rozmiar pliku w zależności od potrzeb.
  • Bez pliku stronicowania - na danym dysku nie będzie znajdował się Plik stronicowania. Należy jednak pamiętać żeby nie zaznaczyć tej opcji na wszystkich dyskach. Plik stronicowania jest systemowi potrzebny ponieważ tam umieszcza standardowo niektóre usługi nieważne ile RAM'u posiadamy.

Jeżeli w komputerze znajduje się więcej niż jeden dysk twardy, ale nie logiczny, tylko fizyczny. Dobrym pomysłem jest podzielenie Pliku stronicowania pomiędzy wszystkie nasze woluminy. Spowoduje to przyspieszenie systemu. Ponieważ Windows będzie mógł odczytywać informacje jednocześnie z dwóch lokalizacji. Jeżeli ustawimy opcję Rozmiar kontrolowany przez system po długim użytkowaniu systemu Plik stronicowania może ulec fragmentacji. Aby to naprawić należy go zdefragmentować. Sposób w jaki należy to zrobić opisany jest tutaj.Aby zastosować wprowadzone zmiany należy ponownie uruchomić komputer.

@STRONA@

System Windows XP został dodatkowo wyposażony w potężne narzędzie służące do monitorowania wszystkich parametrów komputera. Jeżeli chcemy naprawdę dogłębnie przejrzeć które procesy w jaki sposób obciążają procesor powinniśmy uruchomić opisane niżej narzędzie. Aby je włączyć otwieramy Panel sterowania a w nim Narzędzia administracyjne na samym końcu skrót Wydajność. Tym sposobem znajdziemy się w oknie Wydajność. Posiada ono dwa zasadnicze składniki Monitor systemu oraz Dzienniki wydajności i alerty. Nas interesuje pierwszy składnik.

Monitor systemu pozwala obserwować parametry komputera za pomocą liczników. Dodajemy licznik w prosty sposób klikając na ikonę plusa. Otworzy się okno służące do wyboru rodzaju wskaźnika. Jeżeli chcemy monitorować system w sieci wybieramy opcję Wybierz liczniki z komputera jeżeli ograniczamy się do naszej jednostki zaznaczamy opcję pierwszą. Kolejnym krokiem jest wybór obiektu jaki będziemy śledzić. Może to być procesor, dysk twardy pamięć i wiele innych podzespołów systemu. Następnie wybieramy liczniki z listy oraz wystąpienia. Na pewno wiele z liczników będzie dla nas zagadką. Na szczęście Windows XP oferuje dobrą pomoc odnoszącą się do każdego z nich. Wystarczy, że klikniemy przycisk Wyjaśnij a pod oknem Dodawanie liczników pojawi się okienko z opisem. Kiedy dodamy wszystkie interesujące nas elementy możemy zamknąć okno i zacząć podziwiać nasze dzieło.

Większość opcji w Monitorze systemu takich jak zmiana koloru, trybu wyświetlania jest dość prosta dlatego nie będziemy się nimi zajmować. Należy jednak wspomnieć o kilku bardzo przydatnych. Pierwszym jest podświetlenie danego wykresu dostępnego po naciśnięciu obrazka lampki. Jest to bardzo proste aczkolwiek niesamowicie pomaga w analizowaniu wykresów.

Kolejną ważną opcją jest zmiana skali osi pionowej. Musimy wiedzieć, że system Windows XP pokazuje wszystkie zmienne w skali od zera do stu. Jest do bardzo dobre rozwiązanie ponieważ możemy na jednej osi obserwować pojedyncze próby odczytu, oraz obok siebie setki kilobajtów odczytanych z dysku. Jednak z czasem na pewno zechcemy dostosować Monitor systemu  do danego licznika. W tym celu klikamy prawym przyciskiem na wykres i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości. Na zakładce Wykres możemy zmienić ww. wartości. Będąc w tym oknie jednak na innej zakładce: Dane  możemy zmienić również Współczynnik skali licznika dzięki czemu możemy dostosować  wizualizacje do naszego wyobrażenia.