Zaplanowane zadania

Zaplanowane zadania

 Marek Wojtyna
Marek Wojtyna
00:00
25.05.2006
3 komentarze
10239 wyświetleń

Utrzymywanie komputera w dobrej formie wymaga stałej opieki. Zapewnia to jego szybką i efektowną pracę. Nie przywiązywanie uwagi do stylu pracy urządzeń zainstalowanych w komputerze oraz zaniedbywanie podstawowych czynności gwarantujących prawidłowe działanie może prowadzić do zmniejszenia wydajności i niestabilności systemu. Każdy użytkownik musi zatroszczyć się o to by od czasu do czasu zdefragmentować dysk czy też usunąć zbędne pliki. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem od zapamiętywania jest ustawienie zadań, które będą wykonywane automatycznie. W Panelu sterowania istnieje moduł Zaplanowane zadania, który pozwala samoczynnie włączać aplikacje w zadanym dniu i o zadanej godzinie. Dzięki niemu dokonamy również wyboru co jaki okres czasu operacje będą powtarzane. Możemy również ustalić, żeby określona aplikacja była uruchamiana przy każdorazowym starcie Windows XP. Element Zaplanowane zadania jest doskonałym narzędziem pomocnym w utrzymywaniu kondycji systemu operacyjnego. Za jego pomocą skonfigurujemy regularne czyszczenie twardych dysków. Kliknij Start > Uruchom i wpisz wyrażenie cleanmgr /sagest:100. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Oczyszczanie dysku. Zaznaczamy te elementy, które chcemy aby były czyszczone przy każdorazowym uruchomieniu programu. Zmiany jakie dokonaliśmy zostaną zapisane w rejestrze Windows. Następnie tworzymy skrót w folderze systemowym Windows (przechodzimy do folderu Windows, klikamy prawym przyciskiem myszki na puste pole i z menu wybieramy Nowy > Skrót. W polu lokalizacja elementu wpisujemy następujący ciąg znaków: cleanmgr /sagest:100. W kolejnym kroku nadajemy łatwo rozpoznawalną dla nas nazwę, na przykład Automatyczne czyszczenie. Wszystkie czynności zatwierdzamy przyciskiem Zakończ. Udajemy się teraz do Panelu sterowania i odnajdujemy element Zaplanowane zadania (kliknięcie Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Narzędzie systemowe > Zaplanowane zadania da taki sam efekt). Tworzymy nowy element i lokalizujemy wcześniej utworzony skrót Automatyczne czyszczenie. W kolejnym oknie ustalamy częstotliwość automatycznego uruchamiania aplikacji (Codziennie, Cotygodniowo....). Po ukończeniu pracy kreatora możemy być już spokojni o porządek na dysku twardym.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Konserwacja

Komentarze

  • wassee 11:54 11.08.2006

    no dobrze, opisane jest tu jak uruchamiac jakies tam programy, a jak zrobic, aby juz uruchomione zadanie np. server sql wylaczyl sie o danej godzinie??

  • piotr 04:26 28.08.2009

    <p>a czy nie trzeba przypadkiem dopisać litery dysku? :)</p>

  • wściekły 17:36 02.01.2010

    Tere fere kluski... U mnie System odmawia mi uruchomienia twierdząc, że nie mam uprawnień administratora. ( co jest bzdurą ) Jeszcze nigdy nie udało mi się tego cuda odpalić a Google bez najmniejszego problemu instaluje tam swoje zadania... Szkoda, że proste sprawy muszą być aż tak zagmatwane...

Skomentuj

Autor