Zabili go i uciekł. Klasyczny Paint nie będzie już dołączany do Windows 10

Zabili go i uciekł. Klasyczny Paint nie będzie już dołączany do Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:42
22.12.2017
3 komentarze
1480 wyświetleń

W lipcu tego roku Microsoft określił listę funkcji i elementów, które zostaną usunięte z systemu Windows 10 lub ich rozwój zostanie wstrzymany wraz z nadejściem aktualizacji Fall Creators Update. Na liście znalazł się Paint, co zostało podchwycone przez wiele nietechnicznych portali plotkarskich, wieszczących śmierć klasycznego edytora grafiki. Sensacyjna wiadomość była później powtarzana, choć od razu jasne było, że Microsoft nie wyłączy możliwości korzystania z Painta, tylko jego rozwój zostanie zakończony na rzecz jego następcy w postaci Paint 3D.

Także w informacji o zakończeniu rozwoju archaicznej aplikacji niektórzy doszukiwali się sensacji, jak gdyby Paint i tak od lat nie pozostawał taki sam. Tak czy inaczej miało dojść do tego, ze Paint przestanie być dołączany do Windows 10 i aby go używać, trzeba go będzie pobrać ze Sklepu Microsoft jak każdą inną aplikację. Nie doszło do tego ani w Fall Creators Update, ani w obecnych kompilacjach rozwojowych Redstone 4. Jednak to w nich znalazła się informacja o dalszych krokach względem aplikacji. W ostatniej kompilacji 17063 systemu Windows 10 Insider Preview, gdy otworzymy klasycznego Painta, pojawi się w nim nowy przycisk - Alert dotyczący produktu.

Paint - alert dotyczący produktu

Po kliknięciu nowego przycisku otworzy się okienko dialogowe z informacją, że "Ta wersja aplikacji Paint zostanie wkrótce zastąpiona przez aplikację Paint 3D. Od tego momentu klasyczna aplikacja Paint będzie dostępna w sklepie Store". Okienko trzeba otworzyć samemu, choć spodziewamy się, że w końcowej fazie rozwojowej Redstone 4 alert będzie się otwierać samoczynnie przy uruchomieniu programu. Co Microsoft miał na myśli, pisząc "wkrótce"? Najwyraźniej chodzi o publiczne wydanie Redstone 4 w marcu przyszłego roku. Paint zniknie z listy natywnych, preinstalowanych aplikacji, a próby wyszukania go w menu Start będą kończyły się na Paint 3D. Aplikację nadal będzie można pobrać ze Sklepu i nic nie wskazuje na to, by miała stamtąd w najbliższych latach zniknąć.

Microsoft robi, co może, by ludzie zapomnieli o archaicznym Paintcie i przestali go używać. Zwolennicy programu cenią go za prostotę i szybkość uruchamiania, ale w rzeczywistości istnieje wiele darmowych aplikacji oferujących proste funkcje edytora graficznego (plus kilka mniej podstawowych), które klasycznego Painta biją na głowę. To aplikacje niekoniecznie formatu Photoshopa - dobrym zamiennikiem Painta może być choćby darmowy PhotoFiltre lub płatny, ale dostępny w Sklepie paint.net. Mając to na uwadze, trudno doszukiwać się racjonalnych powodów, by przestarzałą aplikację nadal utrzymywać w systemie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/popup-confirms-paint-exes-fate-next-year/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • wat 21:29 25.12.2017

    Nie panie Sulikowski, Microsoft robi wszystko żeby ludzi naciągnąć na 3D. Paint.net zawsze był darmowy i będzie darmowy dopóki twórcy będą go udostępniać na swojej stronie. Proszę nie siać dezinformacji.

  • Krzysztof Sulikowski 03:39 27.12.2017

    Racja, jest darmowy, ale w Sklepie Microsoft widnieje jako płatny, chociaż twórcy źle to rozwiązali. Darmowe demo jest funkcjonalne, a pełna wersja płatna dobrowolnie jako dotacja dla twórców.

  • wat 13:00 29.12.2017

    Rozumiem, że jako partner MS jesteście zobowiązani do promowania na lewo i prawo tego pomysłu MS na dystrybucje oprogramowania i stąd ten cisk na wersje w Sklepie? Sklep, dopóki MS nie posunie się do uczynienia go jedynym możliwym sposobem na instalacje oprogramowania, będzie pomijany przez zwykłego użytkownika

Skomentuj

Autor