Menu kategorii
 • Wyróżnianie komórek o określonych kryteriach

  Wyróżnianie komórek o określonych kryteriach

   Juliusz Skowron
  Juliusz Skowron
  00:00
  20.06.2006
  61160 wyświetleń

  Jest to problem dotyczący tzw. formatowania warunkowego w Excelu. Funkcja ta pozwala nam wyróżnić komórki spełniające pewne określone kryteria, co czyni arkusz znacznie bardziej przejrzystym oraz zwraca uwagę na najważniejsze elementy. Przyjrzyjmy się bliżej, jak to działa, na przykładzie wyróżnienia komórek o wartościach większych lub mniejszych od pewnej ustalonej liczby.

  Spójrzmy na poniższy arkusz. Załóżmy że chcemy oznaczyć na nim te wartości obrotu miesięcznego, które przekraczają 100. W tym celu zaznaczamy komórki, które chcemy sformatować. Następnie wybieramy wstęgę Narzędzia Główne i w zakładce Style klikamy Formatowanie warunkowe.

  Z wyświetlonego menu wybieramy:  Reguły Wyróżniania Komórek, Większe niż...

  W tym momencie otwiera nam się okienko ustawień podświetlania.

  Domyślną wartością progową dla podświetlania jest średnia arytmetyczna z zaznaczonych komórek. Możemy tam wpisać dowolną liczbę, lub też pobrać wartość z jakiejś komórki wpisując jej adres (np.=$C$8) lub klikając na nią. W polu obok wybieramy rodzaj podświetlenia jako kombinację koloru tła i czcionki w komórce.

  Wpisując wartość 100 i klikając OK arkusz wygląda następująco:

  Wiemy teraz, które miesiące przynosiły największe obroty. Teraz w danych tabeli zaznaczmy wartości mniejsze od 15. Oznaczmy je dla odmiany kolorem zielonym. Zaznaczamy komórki, które bierzemy pod uwagę i ponownie włączamy Formatowanie warunkowe. Tym razem wybieramy opcję Mniejsze niż...

  W okienku wpisujemy wartość 15 oraz wybieramy inny kolor podświetlenia.

  A oto arkusz po zatwierdzeniu zmian. Funkcja ta jest bardzo pomocna, arkusz jest bardziej przejrzysty, poza tym w ten sposób sformatowanie komórki aktualizuje się wraz ze zmianą danych wejściowych w tabeli.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Excel 2007