Menu kategorii
 • Wykorzystanie zdefiniowanych stylów

  Wykorzystanie zdefiniowanych stylów

   Tomasz Stępień
  Tomasz Stępień
  00:00
  13.06.2006
  10342 wyświetlenia

  Dobrze wyglądający dokument to taki, w którym każdy element pasuje do pozostałych i tworzy z nimi pewną całość. To właśnie w tym celu zmieniamy krój, rozmiar i kolor czcionki, używamy formatowania tekstu. Jednak nadawanie kilku różnych atrybutów czcionce w kilkunastu miejscach, które mają wyglądać tak samo wymaga czasu i może stać się uciążliwe. Z pomocą przychodzi Word 2007 ze zdefiniowanymi stylami. Od tej pory kilka zmian dla danego obszaru tekstu (tytułu, nagłówków, itp.) wprowadzimy jednym kliknięciem.

  Na początku musimy wybrać styl, którym chcemy się posługiwać w dokumencie. Na wstędze Narzędzia główne odnajdujemy pole Style, a w nim przycisk Zmień style. Po kliknięciu na niego rozwinie się menu, w którym najeżdżamy na pozycję Zestaw stylów a z podmenu, które się wyświetli wybieramy interesujący nas styl. Możemy na przykład  zdecydować czy dokument ma mieć styl oficjalny (klikamy Formalny) lub czy jest to pismo nieformalne (wybieramy np. Nowoczesny).

  Teraz możemy wybrać zestaw kolorystyczny dla wybranego przez nas stylu. Dzięki temu dokument może prezentować się w odcieniach niebieskiego, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby uczynić go również "czerwonym". Klikamy na przycisk Zmień style (wstęga Narzędzia główne pole Style) i z menu wybieramy Kolory. Następnie pojawi się lista z zestawami kolorów, z której wybieramy najbardziej nam odpowiadający i pasujący do charakteru dokumentu.

  Po wykonaniu powyższych czynności możemy przystąpić do nadania wybranego stylu określonym elementom. Zaznaczamy fragment tekstu i w polu Style rozwijamy strzałką, znajdującą się obok przycisku Zmień style, menu z dodatkowymi opcjami. Z niego wybieramy odpowiedni styl w zależności od tego do jakiego fragmentu dokumentu chcemy go zastosować. Jeśli zaznaczony tekst jest np. tytułem wybieramy przycisk Tytuł.

  Po zastosowaniu stylu w różnych miejscach przykładowy dokument może wyglądać powiedzmy tak jak ten poniżej:


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Word 2007