Wydajność będzie kluczowym obszarem ulepszeń Windows 11 w 2022 roku

Wydajność będzie kluczowym obszarem ulepszeń Windows 11 w 2022 roku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/19/2021, 6:57 PM

Liczba odsłon: 2397

Parę dni temu Microsoft wydał stabilną wersję 1.0 Windows App SDK, a zespół deweloperów Windows przeprowadził sesję AUA (nie, nic nas nie boli, chodzi o Ask Us Anything) na ten temat na subreddicie Windows 11. Podczas sesji niektórzy użytkownicy skarżyli się na powolne działanie elementów UI, a zespół programistów potwierdził, że rzeczywiście pracuje nad rozwiązaniem takich problemów w 2022 roku.

Jako że podniesienie wydajności — zwłaszcza w interfejsie użytkownika — zyskało wysoki priorytet, przyszłoroczna aktualizacja Windows 11 22H2 może sprawić, że Jedenastka będzie działać i reagować dużo szybciej... O ile oczywiście rzeczy ułożą się tak, jak twierdzi Microsoft.

Wydajność będzie dla nas obszarem skupienia w 2022 roku. Wiele tego skupienia dotyczyć będzie wydajności uruchamiania/otwierania. Jeśli chodzi o renderowanie elementów UI na ekranie (po załadowaniu frameworka), przetestowaliśmy skalowalność robienia rzeczy, takich jak umieszczanie 10 tys. przycisków na ekranie itp. Większość elementów UI renderuje się już dość szybko, ale byłoby dobrze zrozumieć, czy występują konkretne problemy ze skalowaniem/spowolnieniem elementów UI, a my moglibyśmy przyjrzeć się temu konkretnemu scenariuszowi. (...) Wewnętrznie, oprócz chęci przeznaczenia części czasu pracy nad naszym frameworkiem UX na wydajność w 2022 roku, mamy również specjalny, niedawno utworzony zespół, który zajmie się tym tematem bardziej holistycznie.
— windowsdev_team

Wygląda na to, że Microsoft nadal traktuje opinie użytkowników całkiem poważnie, przynajmniej w niektórych aspektach. Przykładowo wczoraj PM Microsoft Whiteboard dla Windows obiecał przywrócić poprzednią wersję aplikacji w odpowiedzi na feedback niezadowolonych użytkowników.

Poza tym to już nie pierwszy raz, kiedy Microsoft wspomina o poprawie wydajności w kontekście Windows 11. We wrześniu gigant wyjaśniał, w jaki sposób system został zaprojektowany, aby uzyskać najlepszą wydajność na dostępnym sprzęcie, również tym starszym. Wyniki testów już wtedy pokazały, że Jedenastka działa wydajniej od Windows 10. Najwyraźniej w przyszłym roku różnice będą jeszcze bardziej wyraźne.