Menu kategorii
 • Wstawianie diagramów

  Wstawianie diagramów

   Andrzej Krawczyk
  Andrzej Krawczyk
  00:00
  11.08.2006
  16319 wyświetleń

  Niekiedy do przedstawienia i wytłumaczenia niektórych zagadnień używamy rysunków i tekstu zwanych też diagramami lub grafami. Ich wagę zauważyli również twórcy programu Excel 2007, tworząc specjalne narzędzia, z których możemy skorzystać.

  Aby wstawić diagram, ze wstęgi Wstaw i sekcji Ilustracje wybieramy opcję SmartArt.

  Z nowo otwartego okna wybieramy typ i podtyp schematu, który chcemy użyć w arkuszu. Dla naszych potrzeb będzie to typ hierarchiczny zwany Hierarchia. Zatwierdzamy go przyciskiem OK.

  Po wstawieniu diagramu do naszego arkusza, wypełniamy jego poszczególne komórki korzystając, z zakładki schematu widocznej po lewej stronie.

  Na diagramie chcemy odzwierciedlić podział ssaków. Niestety brakuje nam pewnej ilości komórek na określonych poziomach. Należy więc odpowiednio zmodyfikować ten graf. Aby dodać komórkę w danym poziomie, klikamy w inną istniejąca komórkę grafu, a następnie z sekcji Tworzenie Grafiki klikamy napis Dodaj Kształt i z rozwijanego paska wybieramy Dodaj Kształt Po lub Dodaj Kształt Przed, w zależności od tego czy chcemy nowy element wstawić przed czy za istniejącym. Wybieramy więc Dodaj Kształt Po i wypełniamy go odpowiednimi danymi.

  Aby wstawić następny poziom, klikamy w interesującą nas strukture, po czym znów z sekcji Tworzenie Grafiki wybieramy napis Dodaj Kształt, a następnie Dodaj Kształt Poniżej. W ten sposób tworzymy i uzupełniamy danymi cały graf. Do tego działania pomocnym może być przycisk Delete znajdujący się na klawiaturze, który usuwa zaznaczoną komórkę diagramu.

  Gdy nasz schemat, będzie już uzupełniony, możemy zmodyfikować go od strony graficznej. W tym celu klikamy w Zmień Kolory znajdujący się w sekcji Style Grafiki SmartArt i wybieramy odpowiedni styl kolorystyczny diagramu.

  Z prawej strony tej sekcji możemy narzucić również odpowiedni przestrzenny wygląd grafu.

  Przydatną wydaje się również umiejętność zmiany kształtu komórki diagramu. Aby to uczynić, zaznaczamy element docelową, po czym klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu wybieramy Zmień Kształt, a następnie interesujący nas kształt.

  Bardziej zaawansowanych opcji dotyczących edycji diagramu, dostarcza wstęga Formatowanie.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Excel 2007