Menu kategorii
 • Wklejanie danych jako link do innego arkusza dostępne w Excelu w przeglądarce

  Wklejanie danych jako link do innego arkusza dostępne w Excelu w przeglądarce

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  17:27
  19.08.2020
  1483 wyświetlenia

  Gdy zbieramy dane z wielu różnych arkuszy, często najbardziej pożądaną metodą jest tworzenie linków. Dlaczego? Bo dzięki temu mamy zapis źródła danych, a gdy te się zmienią, można je łatwo odświeżyć. Z tego powodu funkcja linków do arkusza była mocno wyczekiwana przez użytkowników Excela w przeglądarce. I właśnie stała się dostępna.

  Dotychczas funkcjonalność działała jedynie w Excelu na Windows i Mac. Microsoft postawił sobie za cel, by klienci aplikacji webowej mogli używać jej do wszystkich zadań i nie musieli przesiadać się na "bogatszego" klienta desktopowego, gdy zabraknie jakiejś funkcji. Od teraz Excel w przeglądarce jest jeszcze lepiej wyposażony.

  Excel

  Aby stworzyć hiperłącze do innego arkusza, wystarczy otworzyć dwa arkusze w przeglądarkowym Excelu (mogą być zapisane w OneDrive lub SharePoint), skopiować zakres komórek i wkleić go z opcją "Wklej link". Łącze będzie miało postać zgodną z wzorem:
  ='https://domena/folder/[nazwaPliku.xlsx]nazwaArkusza'!KomórkaLubAdresZakresu.

  Przy otwieraniu arkusza zawierającego linki zobaczymy typowe dla Office ostrzeżenie o zawartości danych zewnętrznych. Z tego miejsca możemy włączyć zawartość lub zarządzać linkami. Jeśli je zignorujemy albo wyłączymy, dane w arkuszu nie zostaną zaktualizowane i zobaczymy jedynie stare wartości. Excel w przeglądarce pozwala też zarządzać linkami w zakładce Dane.

  Warto też odnotować, że linki do arkuszy zewnętrznych dawniej nazywano po prostu "zewnętrznymi linkami". Podczas gdy Excel wspiera coraz więcej zewnętrznych źródeł danych, termin ten stał się dwuznaczny. Aby zachować przejrzystość, zamiast tego używana jest nazwa "link do arkusza".


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/excel-blog/workbook-link-support-coming-to-excel-for-the-web/ba-p/1590314

  Polecamy również w kategorii Office