Windows przyszłości - pomysły kontra rzeczywistość. To był tydzień z Microsoft 131

Windows przyszłości - pomysły kontra rzeczywistość. To był tydzień z Microsoft 131

 CentrumXP
CentrumXP
14:30
21.08.2020
2041 wyświetlenie

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od przeglądarek Internet Explorer i Microsoft Edge w klasycznej wersji sprzed zmiany silnika na Chromium. Obie te wersje czeka częściowe lub całkowite wygaszenie wsparcia. Mamy też garść przecieków o nadchodzących konsolach Xbox Series X i S oraz niepokojące wieści na temat antywirusa Microsoft Defender. Jeszcze raz obejrzymy najnowszą animację Microsoft Design ukazującą menu Start, a na koniec wprowadzimy Was do nowej odsłony naszego Sklepu CentrumXP, który w tym tygodniu zmienił się w onex.store! Zapraszamy do czytania i oglądania!

Dalsze losy Internet Explorera 11 i klasycznego Edge

Microsoft podał kilka dat związanych z końcem wsparcia dla Internet Explorera w Teams i pozostałych aplikacjach Microsoft 365, a także dla klasycznej wersji przeglądarki Edge. Oznacza to, że po podanych poniżej terminach użytkownicy nie będą mogli łączyć się z aplikacjami i usługami pakietu Microsoft 365 w przeglądarce IE 11 lub ich doświadczenie ulegnie pogorszeniu. Wyznaczone terminy to:

  • 30 listopada 2020 r. aplikacja webowa Microsoft Teams przestanie działać w IE 11.
  • 9 marca 2021 r. klasyczna aplikacja Microsoft Edge (Legacy) nie będzie otrzymywać nowych aktualizacji zabezpieczeń.
  • 17 sierpnia 2021 r. pozostałe aplikacje i usługi Microsoft 365 nie będą już obsługiwać przeglądarki IE 11.

O ile dostęp do aplikacji M365 nie powinien być kategorycznie blokowany w IE 11, o tyle niektóre funkcje mogą przestać działać, stąd też Microsoft wspomina o utrudnionym doświadczeniu użytkowania i zaleca przejście na nowy Edge. Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko się pod tym podpisać.

Internet Explorer 11 - koniec wsparcia

Microsoft poinformował też, że po premierze nowego Edge (na początku tego roku) większość klientów Windows 10 już go pobrała w formie aktualizacji. Z tego względu nie ma potrzeby dalszego utrzymywania klasycznej wersji Edge, dlatego jego aplikacja desktopowa utraci wsparcie. Sam Internet Explorer będzie nadal wspierany w Windows 10, ale już nie w aplikacjach M365.

Kolejne przecieki w sprawie Xbox Series X i S

Oficjalnie ceny konsol nowej generacji nie są jeszcze znane, jako że ani Microsoft, ani Sony nie chce podać ich jako pierwszy. W przypadku Xbox Series X wygadał się Monster Energy, choć zrobił to w sposób zawoalowany. W regulaminie jego promocji możemy przeczytać o łącznej wartości nagród, która po podzieleniu przez liczbę konsol i egzemplarzy gry Halo: Infinite pozwala wywnioskować, że cena Xbox Series X wynosi 539,99 dolarów, czyli 2000 zł. Biorąc pod uwagę jej moc obliczeniową i możliwości, nie wydaje się to ceną zbyt wysoką, zwłaszcza że za gamingowego PC podobnej klasy często jesteśmy skłonni zapłacić dużo więcej.

Xbox Series S

Do sieci trafiła też lista parametrów wariantu Xbox Series S, wśród których znajdziemy kilka ciekawych informacji. Jej wydajność graficzna sięgać ma 4 TFLOPs. Konsola będzie wyciągać wyciągnie 60 FPS przy rozdzielczości 1440p. Co ciekawe, wygląda na to, że Xbox Series S w rzeczywistości będzie... beznapędowcem. Zgodnie z wyciekłą specyfikacją konsola zostanie wydana w kontrowersyjnym modelu All-Digital, przez co nie będzie możliwości uruchamiania płyt Blu-ray czy DVD.

Nowe menu Start na świetnej animacji

Microsoft Design udostępnił nową animację dającą nowe spojrzenie na ewolucję ikon w Windows i Office. Jak zwykle jest to wizualne i dźwiękowe cudeńko, które docenią nawet osoby niezainteresowane technologią. Oczywiście doceniamy kunszt grafików i z przyjemnością chłoniemy estetykę Fluent Design, jednak (znów jak zwykle) coś się tu nie zgadza.

Kolejne filmy i rendery od Microsoft Design utwierdziły nas w opinii, że projekty UI nie nadążają za oryginalnymi wizjami. Animacje są piękne, ale pozostawiają niedosyt. To trochę jak w niektórych zwiastunach gier, gdzie właściwy gameplay nie prezentuje się już tak efektownie. Całkiem możliwe, że Windows będzie tak wyglądał za parę lat, ale cóż — jeszcze nie teraz.

Microsoft Defender Antivirus nie pozwala się wyłączyć przez Edytor rejestru

Microsoft Defender jest domyślnym antywirusem w Windows 10 i żeby działać, nie wymaga od użytkownika żadnych czynności. Włącza się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu systemu, a nawet w momencie, gdy wygasa licencja innego aktywnego antywirusa. Defendera nie można jednak wyłączyć ręcznie w Ustawieniach czy aplikacji Zabezpieczenia Windows. Można wyłączyć poszczególne funkcje chroniące, ale samego programu — już nie. Chyba że skorzystamy ze sposobów dla zaawansowanych.

Windows Defender - Regedit

Jak wyłączyć Windows Defender? Dotąd ożna było to zrobić przy pomocy Edytora lokalnych zasad grupy albo Edytora rejestru. Wygląda na to, że Microsoft nie chce już, abyśmy korzystali z tego drugiego. Gigant potwierdził, że począwszy od sierpniowej aktualizacji programu (wersja 4.18.2007.8), klucz rejestru DisableAntiSpyware jest ignorowany na urządzeniach klienckich. Klucz ten wyznaczał, czy Microsoft Defender Antivirus ma być wyłączony.

Microsoft najwidoczniej chce zmusić przez to więcej użytkowników do korzystania z jego antywirusa, który wprawdzie należy do światowej czołówki, ale naszym zdaniem nie powinien być narzucany w taki sposób.

Sklep CentrumXP zmienia się w onex.store!

Kto stoi w miejscu, ten się cofa. A my zawsze idziemy do przodu - już nieprzerwanie od 17 lat. Wtedy też powstał najpopularniejszy w Polsce portal o technologii Microsoft - CentrumXP, zrzeszający pasjonatów i entuzjastów marki. Od tamtej pory dużo się zmieniło, ale zawsze naszym „oczkiem w głowie” był Sklep CentrumXP, który szybko został liderem w sprzedaży oprogramowania i usług chmurowych Microsoft dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Zrobiliśmy ogromne postępy - marka zaczęła otwierać się na nowe rynki i Klientów, a nowa nazwa od teraz stanowi integralną część firmy - Onex Group.

Sklep CentrumXP przekształciliśmy w onex.store i pod tą nową nazwą oddajemy go do użytku Wam — naszym Czytelnikom i Klientom! Sądzimy, że nowa nazwa sklepu lepiej odzwierciedla zmiany, które zaszły w nim na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Sklep CentrumXP to teraz onex.store

Na onex.store czeka na Was pełna oferta oprogramowania firmy Microsoft. Wśród niej znajdziecie system operacyjny Windows 10, wszystkie warianty pakietów Office 2019, Office 365, Microsoft 365, a także poszczególne usługi w chmurze oraz rozwiązania z rodziny Microsoft Azure. A to wszystko zawsze w świetnych cenach!

Sklep CentrumXP to teraz onex.store

Poza oprogramowaniem onex.store pełen jest sprzętu do biura oraz domu. W ofercie posiadamy gotowe komputery klasy PC, All-in-One, jak również laptopy, ultrabooki i tablety. W onex.store znajdziecie też smartfony z systemem Android oraz iOS. Dysponujemy także sprzętem serwerowym, projektorami, monitorami, drukarkami, podzespołami do komputerów PC, a także całą gamą akcesoriów komputerowych.

Sklep CentrumXP to teraz onex.store

Podsumowując: mamy nowy sklep, nową nazwę i logo! Reszta bez zmian - wciąż kupisz od nas oprogramowanie i sprzęt przy asyście profesjonalnej obsługi Klienta, a informacje ze świata Microsoft przeczytasz na łamach portalu CentrumXP. Tak jak zawsze! 😊

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP