Windows XP kończy 20 lat, a Windows 11 nadchodzi. To był tydzień z Microsoft 183

Windows XP kończy 20 lat, a Windows 11 nadchodzi. To był tydzień z Microsoft 183

 CentrumXP
CentrumXP
13:00
27.08.2021
1676 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft podsumowujemy mijający tydzień, w którym między innymi świętowaliśmy 20-lecie Windows XP i poznaliśmy przewidywalną datę premiery Windows 11. Dla Insiderów nie mamy dobrych wieści. W tygodniu tym zabrakło nowych kompilacji, zarówno w kanale Dev, jak i Beta. Zapewne kolejne wydanie będzie miało miejsce w przyszłą środę lub czwartek. Przejdźmy już do podsumowania. Zapraszamy do lektury!

Windows XP kończy dzisiaj 20 lat! Ale ten czas zleciał

Niewątpliwie najpopularniejszy, uważany za najlepszy w dziejach systemów operacyjnych, najdłużej wspierany, rozwijany i dla wielu z Was pierwszy system operacyjny - Windows XP. 25 sierpnia minęło dokładnie 20 lat od 25 sierpnia 2001 roku, kiedy to kompilacja 2600.xpclient.010817-1148 została wyłoniona jako RTM i która później 26 października 2001 trafiła na sklepowe półki na świecie, a 26 listopada na polskie.

Czy wiecie, że Windows XP do dziś jest najpopularniejszym systemem w Armenii? Kilka lat temu to XP-ek był także najpopularniejszym systemem w bankomatach i coś mi się wydaję, że do dziś wiele bankomatów działa pod dyktando właśnie Windows XP. Jednak poza tymi rekordami i ponadczasową tapetą Idylla z zielonym wzgórzem, chyba jest jeszcze jeden artefakt Windows XP. Mianowicie klucz, który znały na pamięć miliony użytkowników na całym świecie.

Windows XP

Windows 11 w przeglądarce i za darmo?

Już dziś możemy przetestować i sprawdzić jak wygląda Windows 11 wprost w przeglądarce internetowej. I to za darmo! Oczywiście słowa "sprawdzić" oraz "przetestować" są nieco na wyrost, ale sprawdźcie najlepiej sami, jak działa Windows 11 w przeglądarce: https://win11.blueedge.me/

Chodzi o nic innego jak o symulator interfejsu Windows 11, który został stworzony przez dewelopera podpisującego się pseudonimem Blue Edge. Przy użyciu ReactJS, SCSS oraz CSS stworzył on makietę, czy może lepiej powiedzieć - atrapę Windows 11, którą można odpalić wprost w przeglądarce internetowej.

Podstawową funkcjonalnością tego tworu... jest brak funkcjonalności. Służy on jedynie do zapoznania się z GUI systemu: paska zadań, menu Start, centrum akcji, nowego sklepu i przeglądarki Edge. Mało co można w tym "systemie" zrobić, a i sam interfejs w wielu miejscach jest niezgodny z tym, jaki występuje w pełnoprawnym systemie Windows 11.

Windows 11 w przeglądarce

Premiera Windows 11 już 19 października?

Zac Bowden z Windows Central, który zawsze jest mocno zorientowany w informacjach na temat Microsoftu, napisał na Twitterze:

Usłyszałem, że Microsoft może ogłosić datę premiery Windows 11 już w przyszłym tygodniu lub za 2 tygodnie. Ukończenie wersji RTM spodziewane jest w połowie września. Gdybym miał obstawiać, założyłbym się, że 19 października to dzień premiery... myślę, że już niedługo się dowiemy dokładnie.

Warto jeszcze dodać, że nawet jeśli premiera Jedenastki będzie miała miejsce za niespełna dwa miesiące, to tak naprawdę aktualizacja trafi na wszystkie komputery poprzez Windows Update zapewne dopiero na początku 2022 roku. Do tego czasu będziemy mogli skorzystać z obrazu ISO i narzędzia Windows Creation Tool, a tylko nieliczni otrzymają Windows 11 jako opcjonalną i ręcznie uruchamianą aktualizację w Windows Update. Pewne jest jednak to, że producenci komputerów wprowadzą do oferty nowe urządzenia dokładnie już w dniu premiery systemu.

Windows 11

Microsoft ostrzega Insiderów przed buildami w Dev Channel

Microsoft zaczął rozsyłać ostrzeżenie dotyczące nadchodzących kompilacji Dev Channel, które mogą działać niestabilnie na niektórych systemach. Będzie to prawdopodobnie spowodowane tym, że nadchodzące buildy będą różnić się pod maską od wersji, którą gigant z Redmond planuje wydać jeszcze w tym roku. W związku z tym firma sugeruje użytkownikom w kanale deweloperów przejście do kanału Beta, o ile preferują większą stabilność systemu.

W e-mailu Microsoft pisze, że to idealny czas na ustalenie, który kanał jest idealny dla użytkownika. Wkrótce bowiem zaczną być wypuszczane wczesne buildy rozwojowe w Dev Channel — pisze Microsoft. Buildy te będą mniej stabilne i nie będą dopasowane do wersji Windows 11, której ogólnej dostępności oczekuje się w tym roku.

Pasek zadań w Windows 11 bez wielu znanych funkcji

Nie przeniesiemy już paska zadań na inną krawędź ekranu, nie przypniemy nowych skrótów i ikon do paska metodą przeciągnij i upuść, nie otworzymy plików w programie przypiętym na pasku (także metodą drag and drop), nie wyświetlimy nazw aplikacji obok ikon, nie zmienimy rozmiaru ikon, czy nie uświadczymy rozbudowanego menu kontekstowego paska zadań, z poziomu którego mogliśmy przykładowo przejść szybko do Menedżera zadań.

Ponadto w żadnej z testowych kompilacji Windows 11 nie uświadczymy integracji kalendarza na pasku zadań z systemowym Kalendarzem - ani nie są wyświetlane wydarzenia, ani nie dodamy nowych. Początkowo można było zakładać, że ten błąd zostanie naprawiony w kolejnych wydaniach testowych, ale jak się teraz okazuje, jest to celowa zmiana, a nie błąd. Microsoft opublikował wyjaśnienie w Centrum opinii:

[...] Będziemy nadal korzystać z Waszych opinii, aby kierować przyszłością takich funkcji. Obecnie jednak w Windows 11 w panelu widżetów dostępny jest kalendarz, który można użyć do szybkiego przeglądania osobistego kalendarza i wydarzeń w nim zapisanych.

Windows 11

Inną drobnostką, o której także warto wspomnieć, jest zegar w zasobniku systemowym. W starszych wersjach Windows, gdy kliknęliśmy zegar, wyświetlany był panel z aktualną godziną, minutą i sekundnikiem. W Windows 11 brak sekundnika. Niestety nie ma możliwości przywrócenia sekundnika nawet za pomocą wpisu w rejestrze. Z kolei sam Microsoft zakomunikował:

[...] Należy pamiętać, że w tej chwili pokazywanie sekund w wyskakującym okienku zegara nie jest obsługiwane. Jednak zainteresowanie tym zostało przekazane zespołowi do rozważenia w przyszłości.

Jak sami więc widzicie, nowy pasek zadań mocno został wykastrowany i to nieprzypadkowo. Za każdym razem, gdy testerzy zwracają gigantowi uwagę na braki, Microsoft informuje, że wie o tym i aktualnie nie zamierza przywracać tych funkcji. Zatem październikowa wersja Windows 11 pozbawiona będzie wszystkich powyższych funkcji i nie wiadomo które oraz kiedy powrócą.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP