Windows Timeline utraci możliwość synchronizacji między urządzeniami

Windows Timeline utraci możliwość synchronizacji między urządzeniami

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/25/2021, 2:23 PM

Liczba odsłon: 2932

Windows Timeline to funkcjonalność zaprezentowana po raz pierwszy na konferencji Microsoft Build w 2017 roku. Jest to oś czasu, która umożliwia szybki dostęp do elementów, z którymi pracowaliśmy wcześniej. Pierwotnie miała być dodana do Fall Creators Update, jednak na skutek opóźnienia pojawiła się w Windows 10 dopiero w 2018 roku. W przeciwieństwie do wielu podobnych funkcji Timeline zamiast rozwijać się, stopniowo tracił funkcjonalność.

Timeline od samego początku wzbudzał mieszane reakcje i mimo mocnego hajpowania przez Microsoft szybko przestał być dalej rozwijany. Funkcjonalność osadzono w Windows 10, ale też w aplikacji mobilnej Microsoft Launcher. Oś czasu aktywności, która połączyła Windows 10, Androida i iOS, była dostępna na smartfonach na długo, zanim powstała aplikacja Twój telefon. To właśnie ta apka sprawiła, że pod koniec 2020 roku Microsoft postanowił pozbyć się Timeline ze swojego Launchera. Dołączył on do funkcji, których użycie jest znikome lub których działanie zostało zduplikowane w nowszych (i lepszych) aplikacjach. Jednocześnie oś czasu nadal działa w Windows, choć wkrótce także w tym systemie jej funkcjonalność zostanie okrojona.

Pierwsze sygnały dotyczące wycofania części funkcji Timeline w Windows 10 pojawiły się na liście zmian kompilacji 21359 w Dev Channel z kwietnia tego roku:

Jeśli macie włączoną synchronizację aktywności na urządzeniach poprzez konto Microsoft (MSA), nie będziecie już mogli wgrywać nowej aktywności na oś czasu (Timeline). Konta połączone z AAD nie są tym objęte. Aby przeglądać historię internetową, Edge i inne przeglądarki mają opcję podglądu ostatnich aktywności. Możemy również przeglądać ostatnio używane pliki w OneDrive i Office. Warto tu podkreślić, że Windows Timeline wraz z całą lokalną historią aktywności pozostają dostępne w Windows 10.

Z racji tego, że Dev Channel nie jest związany z żadną konkretną wersją półroczną Windows 10, zakładano, że zmiana może wejść w życie w wydaniu 21H2 lub późniejszym. Okazuje się, że Microsoft nie zamierza czekać aż tak długo. Na stronie dokumentacji Microsoft Support pojawiła się nowa informacja:

Począwszy od lipca 2021 roku, jeżeli synchronizujesz swoją historię aktywności na różnych swoich urządzeniach poprzez konto Microsoft (MSA), nie będziesz miał już opcji wgrywania nowej aktywności do Timeline. Nadal będziesz mógł używać Timeline i przeglądać swoją historię aktywności (informacje o ostatnich aplikacjach, witrynach i plikach) na swoim lokalnym urządzeniu. Konta połączone z AAD nie są tym objęte.

Zmiana ma objąć istniejące już wydania Windows 10, niezależnie od tego, co dzieje się w programie Insider. Jeśli więc korzystacie z osi czasu na więcej niż jednym swoim urządzeniu, to warto się na tę zmianę przygotować już teraz.