Menu kategorii
 • Windows Timeline i Windows Sets, czyli najważniejsze nowości w kompilacji 17063

  Windows Timeline i Windows Sets, czyli najważniejsze nowości w kompilacji 17063

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  20:24
  19.12.2017
  2371 wyświetlenie

  Dziś ukazała się długo wyczekiwana kompilacja Windows 10 Insider Preview o numerze 17063. Po prawie miesiącu przerwy (ostatnia wersja pochodziła z dnia 22 listopada) nowości jest multum, podobnie jak wprowadzonych poprawek. Opiszemy je dla Was wszystkie, zaczynając od najważniejszych, czyli Windows Timeline oraz Windows Sets. W dalszej kolejności zajmiemy się całą resztą, a na koniec zostawimy listy naniesionych poprawek i znanych błędów.

  Windows 10

  Windows 10 Redstone 4 - najważniejsze nowości w kompilacji 17063

  Windows Timeline

  Timeline to funkcja zaprezentowana po raz pierwszy na konferencji Microsoft Build 2017. Jako oś czasu ma ona umożliwiać szybki do tego, z czym wcześniej pracowaliśmy. Pierwotnie funkcja miała zostać dodana do Fall Creators Update, jednak na skutek opóźnienia Microsoft ogłosił, że że Timeline znajdzie się we wczesnych buildach już po wydaniu FCU, czyli - innymi słowy - dołączy do kompilacji rozwojowych Redstone 4. Tak też się stało.

  Windows Timeline

  "Timeline już tu jest! Wiemy, jak trudne może być powracanie do rzeczy, z którymi pracowaliśmy jakiś czas temu. Być może, podobnie jak my, zapominacie czasami, z którą witryną lub aplikacją pracowaliście, albo gdzie zapisaliście plik. Teraz można zamykać aplikacje bez obaw - dzięki Timeline możecie powrócić bezpośrednio do miejsca, w którym skończyliście pracę" - napisała Dona Sarkar, szefowa programu Insider. Timeline wprowadza nowy sposób na dotarcie do przeszłych aktywności, prowadzonych na danym PC, innych PC z Windows oraz na urządzeniach z Androidem i iOS. Timeline stanowi rozszerzenie Widoku zadań, pozwalając mu przełączać się już nie tylko między aktywnymi aplikacjami, ale i powracać do aktywności z przeszłości.

  Windows Timeline

  Domyślny układ Timeline wyświetla zrzuty najbardziej adekwatnych aktywności z wcześniejszych części dnia lub konkretnej daty z przeszłości. Pasek przewijania zawiera specjalne adnotacje czasowe, dzięki czemu po osi czasu łatwiej jest się poruszać. Istnieje też sposób, by zobaczyć wszystkie aktywności z wybranego, pojedynczego dnia - wystarczy kliknąć opcję Zobacz wszystkie tuż obok nagłówka daty. Aktywności użytkownika są zorganizowane w grupy pod kątem godzinowym, by pomóc dotrzeć do aktywności z poranka, popołudnia etc. Aktywności można też wyszukiwać z głównego widoku Timeline, korzystając z wbudowanej wyszukiwarki, znajdującej się w prawym górnym rogu ekranu.

  Windows Timeline

  Aktywności

  Istotą działania Timeline są aktywności, rozumiane tu jako kombinacja konkretnej aplikacji, konkretnej zawartości, z którą pracujemy, i konkretnego czasu. Każda aktywność prowadzi do witryny internetowej, dokumentu, artykułu, listy odtwarzania czy zadania, oszczędzając nam czasu przy późniejszym powrocie do tych treści. Deweloperzy aplikacji mogą skorzystać już z nowego API, które pozwala tworzyć wysokiej jakości karty aktywności, które będą pojawiać się w Timeline. W niniejszym wydaniu poglądowym takie dedykowane karty posiada już szereg aplikacji, w tym Microsoft Edge, Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) oraz zaktualizowane aplikacje UWP - Mapy, Wiadomości, Sport, Finanse i Pogoda. Aktywnościami można zarządzać poprzez nowo utworzoną stronę Historia aktywności w aplikacji Ustawienia.

  Windows Sets

  Sets to funkcja okrzyknięta największą zmianą w interfejsie Windows od czasów Windows 95. Mówiąc krótko, polega ona na tym, że okna aplikacji można organizować w sposób znany do tej pory najbardziej z przeglądarek internetowych. Karty w Windows 10 zaprezentował Microsoft pod koniec listopada, z czego płynął wniosek, że są one przeznaczone dla Redstone 4. Sytuacja wyklarowała się nieco później, gdy Microsoft ogłosił, że funkcja pojawi się wprawdzie w kompilacjach rozwojowych Redstone 4, ale nie zostanie zaimplementowana w wydaniu publicznym, i będzie rozwijana nadal, już w kolejnej gałęzi oznaczonej prawdopodobnie jako Redstone 5.

  Dziś Dona Sarkar potwierdziła, że Windows Sets mogą dotrzeć do "kontrolnej grupy" Insiderów, co może oznaczać testy na zasadzie A/B. Innymi słowy funkcja dotrze do pewnej wybranej części Insiderów, podczas gdy reszta będzie na nią czekać przez nieokreślony jeszcze czas. "Ideą stojącą za Sets jest upewnienie się, że wszystko powiązane z waszym zadaniem - powiązane witryny, dokumenty, niezbędne pliki i aplikacje - jest połączone i dostępne za pomocą jednego kliknięcia. Office (zaczynając od Poczty i Kalendarza oraz OneNote), Windows i Edge stają się bardziej zintegrowane i tworzą płynne doświadczenie, przez co możecie powracać do tego, co istotne, i zwiększyć swoją produktywność". Szefowa programu Insider dodaje na końcu, że "Począwszy od dzisiejszej kompilacji, Sets będą dostępne dla Insiderów, jednak ponieważ jest to badanie kontrolne, nie wszyscy Insiderzy zobaczą Sets". W naszym przypadku Windows Sets zostało już zaimplementowane i możemy korzystać z jego wczesnej wersji, przechodząc między aplikacjami (np. Ustawienia) do nowych kart w tym samym oknie.

  Windows Timeline

  Windows Timeline

  To dopiero początek listy zmian w kompilacji 17063. Dalszymi nowościami zajmiemy się już za chwilę!


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/12/19/announcing-windows-10-insider-preview-build-17063-pc/

  Polecamy również w kategorii Windows 10