Menu kategorii
 • Windows Server będzie zmierzał w stronę chmury

  Windows Server będzie zmierzał w stronę chmury

   Krzysztof Kapustka
  Krzysztof Kapustka
  22:06
  21.03.2013
  2294 wyświetlenia

  Microsoft pracuje nad aktualizacją dla serwerowych wydań Windows o nazwie Windows Server Blue. Choć nadal niewiele wiadomo na temat tego uaktualnienia, to wszystko wskazuje na to, że jego celem jest przekształcenie Windows Server w platformę do budowy usług opartych na chmurze.

  Już od kilku miesięcy wiadomo, że Microsoft pracuje nad aktualizacjami Windows Blue i Windows Phone Blue, przeznaczonymi odpowiednio dla klienckich systemów Windows oraz smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone. Z uwagi na brak konkretnych informacji, nieco mniej uwagi poświęca się doniesieniom mówiącym o tym, że korporacja pracuje również nad aktualizacją dla swoich serwerowych systemów operacyjnych, opracowywaną pod nazwą Windows Server Blue. Informacje te można znaleźć m.in. w CV Stephena Chapmana, byłego starszego kierownika ds. doświadczeń użytkownika na platformie Windows Server. Jak czytamy w jednej z pozycji tego dokumentu, od sierpnia ubiegłego roku pracował on nad zapewnieniem odpowiedniego, "user experience" w produktach Windows Server i System Center Datacenter Management Portals dla Windows Blue.

  Z kolei inny z pracowników firmy Microsoft, pracujący nad Workflow Manager Azure Service, w swoim CV - w zakresie obowiązków - uwzględnił pracę nad usługą Microsoft Distributed Transaction Coordinator (MSDTC), śledzącą wszystkie części procesu transakcji, które rozproszone są po wielu komputerach. Usługa ta pojawiła się już w systemie Windows 2000, a dodatkowo była dostępna również dla wersji NT 4.0. Teraz jednak mowa o wydaniu na Windows Server Blue, a także - z uwagi na działanie również na wersjach klienckich - na Windows 8 i Windows Blue.

  Z pojawiających się z różnych źródeł informacji wynika również, że Microsoft, wydając Windows Server Blue, będzie na tym polu powoli zmierzał w stronę chmury. Celem firmy miałoby być przekształcenie Windows Server w najlepszą platformę umożliwiającą budowę usług opartych na chmurze - i to nie tylko dla klientów i partnerów Microsoft, ale również dla samej korporacji. Firma miałaby corocznie wydawać nowe funkcje dla tego typu usług z uwagi na dużo większe zainteresowanie nowymi wydaniami oprogramowania ze strony klientów korzystających z usług w chmurze niż tych, którzy bazują na wdrożonym w swoich przedsiębiorstwach oprogramowaniu lokalnym. Ci pierwsi nowe funkcjonalności i poprawki otrzymują w zasadzie od ręki, tuż po wdrożeniu ich przez Microsoft, natomiast ci drudzy muszą wszystko wdrażać ręcznie, co jest dużo bardziej kosztowne i czasochłonne.

  Windows Server Blue miałby pojawić się późnym latem bieżącego roku i - podobnie jak pozostałe aktualizacje Blue na innych platformach - rozpocząłby cykl corocznych aktualizacji dla serwerowych wydań Windows.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: http://www.zdnet.com/blue-clues-microsofts-windows-server-blue-mentions-materialize-7000012947/

  Polecamy również w kategorii Microsoft Servers