Menu kategorii
 • Windows Server 2019 Insider Preview z nową kompilacją 17639

  Windows Server 2019 Insider Preview z nową kompilacją 17639

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  20:56
  10.04.2018
  2844 wyświetlenia

  Pod koniec marca Microsoft zapowiedział oficjalnie Windows Server 2019, następcę wersji 2016, który ogólnodostępny stać się ma w drugiej połowie tego roku. System będzie rozwijany zwłaszcza w czterech obszarach - scenariuszy hybrydowych, bezpieczeństwa, platformy dla aplikacji i infrastruktury hiperkonwergentnej. Dziś firma informuje o nowo wydanej kompilacji Insider o numerze 17639. Co w niej znajdziemy?

  Windows Server 2019 build 17639

  Pisząc o kompilacji 17639, zaprezentujemy Wam nie tyle typowego changeloga, co raczej zestaw komunikatów, które towarzyszyły temu wydaniu. Dona Sarkar umieściła kilka ważnych informacji, które powinni poznać pierwsi użytkownicy Windows Server 2019. Zacząć należy od tego, że jest to wydanie w ramach Long-Term Servicing Channel (LTSC), które zawiera zarówno doświadczenie pulpitowe (Desktop Experience), jak i Server Core. Kompilacja jest dostępna we wszystkich 18 językach obsługiwanych przez Windows Server. Dona Sarkar wspomina też o nowej kompilacji następnego wydania w modelu Semi-Annual Channel.

  Oprócz czterech ogólnych obszarów rozwoju, o których pisaliśmy we wstępie, Microsoft zamierza się skupić na dwóch bardziej szczegółowych, a mianowicie na wykonywanych na miejscu upgrade'ach (z Windows Server 2012 R2 czy Windows Server 2016) i na kompatybilności aplikacji. W obu przypadkach Microsoft liczy na feedback od Insiderów, a w tym drugim oczekuje zwłaszcza raportów o problemach z działaniem aplikacji czy rolami serwera, które dotąd działały normalnie.

  Aktualizowanie na miejscu pozwala adminom zupgrade'ować istniejącą wersję Windows Server do nowszej, zachowując ustawienia i zainstalowane funkcje. Wspierane wersje i edycje LTSC wraz z ich nowymi odpowiednikami można prześledzić w tym zestawieniu:

  • Windows Server 2016 Standard - Windows Server 2019 Standard albo Datacenter
  • Windows Server 2016 Datacenter - Windows Server 2019 Datacenter
  • Windows Server 2012 R2 Standard - Windows Server 2019 R2 Standard or Datacenter
  • Windows Server 2012 R2 Datacenter - Windows Server 2019 R2 Datacenter

  By poradzić sobie z przenoszeniem danych i ustawień, Microsoft prezentuje nową funkcję w Windows Server 2019 o nazwie Storage Migration Service (SMS). Pozwoli ona przenosić w sposób zorkiestrowany i przy użyciu protokołu SMB dane oraz ustawienia zabezpieczeń i sieci. SMS rozwiązuje wiele typowych problemów związanych z migracją, szczególnie z takimi aspektami, jak pliki znajdujące się aktualnie w użyciu, współdzielone ustawienia i ustawienia zabezpieczeń, adresy sieciowe i nazwy, lokalne zasady zabezpieczeń, dane szyfrowane i nie tylko. Wszystko to dostępne jest za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu graficznego, którego zaplecze stanowi PowerShell. Prócz tego Microsoft przedstawia kilka dodatkowych funkcji dla Storage Replica - technologii zaprezentowanej po raz pierwszy w Windows Server 2016 Datacenter Edition.

  Windows Server 2019 Preview dostępny jest w formie obrazu ISO w 18 językach. Bieżąca kompilacja rozwojowa (wraz z kolejnymi) wymaga podania klucza aktywacyjnego podczas instalacji. Możemy użyć tych udostępnionych przez Microsoft, zapewniających nieograniczoną liczbę aktywacji:

  • Datacenter Edition: 6XBNX-4JQGW-QX6QG-74P76-72V67
  • Standard Edition: MFY9F-XBN2F-TYFMP-CCV49-RMYVH

  Dowiadujemy się ponadto o losach Windows Server vNext Semi-Annual Preview. Server Core Edition dostępna jest tylko po angielsku w formacie ISO lub VHDX. Obrazy mają już wgrane klucze i nie trzeba ich wprowadzać. Kompilacje te będą ważne do 2 lipca tego roku. Należy też pamiętać, że mamy do czynienia z kompilacjami rozwojowymi, dlatego nie są one pozbawione błędów. W bieżącym wydaniu mogą występować problemy z kontrolerami domeny w aktualizacjach na miejscu, AppLockerem czy AppX.

  Jak pobrać obrazy i zacząć przygodę z przedpremierowym Windows Server 2019? Należy udać się na dedykowaną mu stronę Windows Insider Preview Downloads. Tam znajdziemy wszystkie niezbędne pliki.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/04/10/announcing-windows-server-2019-insider-preview-build-17639/

  Polecamy również w kategorii Windows Server 2016