Windows Package Manager zyskał wsparcie dla aplikacji przenośnych

Windows Package Manager zyskał wsparcie dla aplikacji przenośnych

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:53
11.05.2022
1279 wyświetleń

Microsoft wypuścił nową wersję zapoznawczą menedżera pakietów Windows Package Manager (winget). Główną nowości w wersji 1.3.1251-preview jest wstępne wsparcie dla aplikacji przenośnych. To nie jedyna nowość w tym wydaniu.

Aplikacje typu "portable" to oprogramowanie, które nie wymaga instalacji — ze sklepu Microsoft Store czy tradycyjnych instalatorów msi lub exe. Pliki takiego programu można wypakować do dowolnego folderu i od razu uruchomić aplikację. Jedną z zalet aplikacji przenośnych jest to, że można je przechowywać np. na pendrivie i uruchamiać na dowolnym komputerze z Windows bez potrzeby instalacji. Przydaje się to zwłaszcza przy rozwiązywaniu problemów.

Obecna wersja zapoznawcza Windows Package Manager ma ograniczoną obsługę oprogramowania przenośnego. Klienci mogą używać lokalnych manifestów do instalowania aplikacji i testowania najnowszych możliwości. Winget nie obsługuje odinstalowywania ani aktualizowania aplikacji przenośnych, a społeczność na razie nie akceptuje takich zgłoszeń. Inne zmiany w wersji 1.3.1251 w wersji zapoznawczej obejmują ulepszenia paska postępu z bardziej precyzyjnymi blokami, ustawienie pozwalające zawsze używać pełnych dzienników oraz ulepszone polecenie "winget --info", które teraz wyświetla architekturę systemu.

Windows Package Manager w wersji Preview jest dostępny dla Windows Insiderów w Dev Channel oraz użytkowników uczestniczących we własnym programie Insider menedżera pakietów. Pełną listę zmian można sprawdzić w repozytorium winget-cli w GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.com/microsoft/winget-cli/releases

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie