Windows Home Server - pierwsze spojrzenie

Windows Home Server - pierwsze spojrzenie

Autor: Łukasz Foks

Opublikowano: 9/1/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7815

Wstęp

Windows Home Server to nowy system serwerowy firmy Microsoft, skierowany – co ciekawe - do zastosowań domowych. Ma połączyć wszystkie komputery, konsole XBOX, odtwarzacze ZUNE oraz wiele innych urządzeń zgodnie z ideą „Share, Store, Protect”. Produkt na pierwszy „rzut oka” może się wydać zbędny i nieciekawy – nic bardziej mylnego. Prócz narzędzia backupu, udostępniania dysków, diagnozowania sieci pozwala na doinstalowanie wtyczek (add-ins), stworzonych przez firmy/osoby trzecie. System zostanie wydany najprawdopodobniej w ostatnim kwartale bieżącego roku, będzie oferowany w wersji OEM na dedykowanych jednostkach. Nieznana jest jeszcze jego cena. Co ciekawe, WHS oparty jest na Windows Server 2003.

Artykuł oparty jest na wersji CTP, dostępnej za pośrednictwem publicznej bety na witrynie http://connect.microsoft.com

Windows Home Server Connector

Home Server Connector to narzędzie dołączane wraz z systemem na osobnym nośniku. Za jego pomocą użytkownik systemu Windows Vista bądź XP będzie mógł wykonać najważniejsze czynności związane z WHS - np. rozpocząć proces wykonywania kopii zapasowej, uruchomić zdalnie konsolę główną serwera, zaktualizować hasło.

Instalacja narzędzia to dosłownie kilka minut. Instalator sam nawiąże połączenie z domowym serwerem oraz skonfiguruje najważniejsze ustawienia.

Gdy etap instalacji mamy już za sobą, w pasku zadań pojawi się nowa ikona, przedstawiająca dom na jednokolorowym tle. Warto zaznaczyć, że kolory są bardzo ważne, gdyż każdy z nich coś oznacza:

  • Zielony – nie wykryto żadnych zagrożeń;
  • Żółty – istnieje zagrożenie;
  • Czerowny – wykryto poważne zagrożenie;
  • Niebieski – trwa wykonywanie kopii zapasowej;
  • Szary – serwer nie jest dostępny.

Jak widać, większość dotyczy bezpieczeństwa; za ich wyświetlanie odpowiada moduł „Network Health”, o którym więcej mowa w części „Status sieci”.

Obsługa WHS Connector jest równie łatwa jak jego instalacja. Aby wykonać backup, klikamy „Backup now”, zaś jeśli chcemy uruchomić konsolę – „Windows Home Server Console”.

Windows Home Server Console

Do czego służy?

Windows Home Server Console to „centrum zarządzania” całą funkcjonalnością systemu. Za jego pomocą dodamy użytkowników, udostępnimy foldery itp. Jako że jest to jeden z najważniejszych modułów, mamy możliwość uruchomienia i skorzystania na każdym z komputerów. W poniższych akapitach zostaną szczegółowo omówione jej składniki.

Zakładki

Gdy uruchomimy konsolę, z pewnością pierwszymi szczegółami, które zobaczymy będą przyciski znajdujące się w jej górnej części. Na potrzeby niniejszej publikacji nazwaliśmy je zakładkami. Spis zakładek standardowych:

  • Computers & Backup - zarządzanie komputerami i kopiami zapasowymi;
  • User Accounts - zarządzanie profilami użytkowników;
  • Shared folders - lista folderów udostępnionych;
  • Server Storage - dyski dostępne „do dyspozycji” serwera;
  • Network - status sieci.

Producenci dedykowanych konfiguracji sprzętowych pod WHS, np. HP, dodają własne zakładki, więc ich ilość może się znacznie różnić.

Komputery podłączone do Windows Home Server & Backup

W zakładce Computers & Backup znajdziemy listę wszystkich podłączonych jednostek do serwera. Wyświetlone są również szczegółowe informacje na ich temat, takie jak nazwa komputera, opis, system operacyjny, status (wykonany backup/niewykonany backup). Home Server wspiera wersje od Windows XP w górę. W naszym przypadku podłączony jest system Windows Vista w edycji Home Premium.

Jednostki na liście możemy wyłączać z menu podręcznego, wybierając Remove Computer.

Pierwszy „człon” nazwy zakładki udało się opisać. Czas na drugą część, czyli Backup. Funkcja backupu to duży atut domowego serwera. Za pomocą kilku kliknięć rozpoczniemy tworzenie kopii zapasowej. System backupuje wszystkie zaznaczone dyski na jednostce (tylko NTFS), następnie mamy wgląd do danych. Jak taki proces rozpocząć? Wystarczy zaznaczyć pozycję na liście i kliknąć Backup Now bądź na komputerze, która ma zostać poddany mechanizmowi kopii, w aplikacji Home Server Connector wybrać kontrolkę Backup Now….

W tej zakładce znajdziemy również opcję Configure backup, czyli kreator zarządzania backupem. Mamy możliwość dodania/usunięcia dysków, które mają zostać skopiowane, dodać konkretne foldery wyłączone z procesu.

Konta użytkowników

Za konta użytkowników odpowiada zakładka User Accounts. Właśnie tutaj dodamy profil, którego będziemy używać do logowania dostępu do zasobów udostępnionych. Aby dodać użytkownika, wystarczy kliknąć Add. Ustalamy imię i nazwisko, login oraz decydujemy, czy user ma mieć dostęp zdalny czy nie.

W Windows Home Server już na starcie mamy narzuconą politykę haseł – bardzo dobre posunięcie. Możemy je oczywiście zmienić. Jeśli hasło spełnia wymagania pod polami wpisu przy odpowiednich kategoriach np. At east 7 characters, pojawią się zielone zaznaczenia. Ustalamy dostęp do poszczególnych folderów i wszystko gotowe.

Jeżeli chodzi o konta użytkowników do samego Windows Home Server – do logowania używamy tylko jednego, standardowo wbudowanego konta administratora i ustalonego hasła.

Udostępnione foldery

Firma Microsoft za dużą zaletę uważa zorganizowanie udostępniania plików. Za pomocą konsoli, a dokładniej zakładki Shared folders zarządzamy folderami. Standardowo utworzonych jest pięć: Music, Photos, Public, Software, Videos. Możemy dodawać swoje, korzystając z przycisku Add. Dodatkowo system generuje historię użytkowania takiego folderu oraz wyświetla jego stan „zdrowia” w kolumnie Status. Funkcja statusu jest w wersji CTP jeszcze mało „rozwinięta”. Dla każdego folderu możemy włączyć duplikację, o ile do serwera podłączone są minimum dwa dyski.

Użytkowników maksymalnie może być dziesięciu.

Server Storage

Server storage - w tej zakładce znajdziemy listę wszystkich dysków „pod opieką” Windows Home Server. Podobnie jak w Vista, logo Windows przy dysku oznacza, że właśnie na nim zainstalowany jest WHS. W prawej części okna generowane jest diagram zapełnienia miejsca. Konkretne kolory odpowiadają poszczególnym kategorią np. PC Backups.

Status sieci

Ostatnia z zakładek nosi nazwę Network. Jej ikona przedstawia dobrze znaną z systemów Windows XP oraz Vista tarczę. System na podstawie danych z Centrum Zabezpieczeń generuje odpowiedni status „zdrowia” sieci i wysła odpowiednią informację do narzędzia Home Server Connector, którego ikona zmienia kolor. Co wpływa na ocenę? Np. wyłączona zapora, wyłączone aktualizacje, czyli wszystko to, co widzimy na komputerach klienckich w Panelu Sterowania, a dokładniej w Centrum Zabezpieczeń oraz w części Status zakładki Computers & Backup.

Po kliknięciu na zakładce, pojawi się okno z listą problemów. Każdy punkt, znajdujący się na niej, możemy zignorować, zaznaczając pole wyboru przy Ignore this issue. Na komputerach klienckich wyświetlane są dodatkowe monity z informacją o potecjalnym zagrożeniu, co powinno pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników.

Opcje zaawansowane

W lewej części konsoli, pod logiem systemu Windows Home Server, znajdują się dwa przyciski - Settings oraz Help.

W tym dziale zajmiemy się pierwszym z nich, czyli Settings. Po kliknięciu przycisku, pojawi się okienko z opcjami zaawansowanymi. W lewej części umiejscowione są części:

  • General - data i czas, region, opcje aktualizacji i programów poprawy jakości oprogramowania;
  • Backup - zaawansowane ustawienia kopii zapasowej;
  • Passwords - zmiana głównego hasła do serwera, dostosowywanie polityki haseł;
  • Media Sharing - włączenie/wyłączenie udostępniania multimediów dla takich urządzeń jak konsola XBOX, odtwarzacz Zune;
  • Remote Access - opcje zdalnego dostępu, dostosowywanie stron, dodawanie adresu internetowego;
  • Add-ins - zarządzanie tzw. wtyczkami;
  • Resources - szczegółowe informacje na temat systemu i posiadanego sprzętu, odnośniki do dodatkowych zasobów;
  • Shut Down - wyłączenie serwera.

Pomoc

Po kliknięciu przycisku Help, uzyskamy dostęp do pomocy systemowej. Niestety w wersji CTP jest ona bardzo uboga i najlepiej skorzystać z zasobów online.

Dostęp zdalny

Poprzez aplikację Home Server Connector

Do konsoli zarządzania Windows Home Server mamy dostęp teoretycznie z każdego komputera podpiętego pod serwer. Jedyne, co należy posiadać dodatkowo, to zainstalowana aplikacja WHS Connector, znać nazwę serwera i hasło główne.

Klikamy prawym przyciskiem na ikonie, następnie wybieramy Windows Home Server Console. Wpisujemy hasło i po chwili mamy dostęp do konsoli. Wszystkie czynności możemy wykonywać jak na serwerze (w jej obrębie). Gdy jesteśmy połączeni, w lewym dolnym rogu pojawi się odpowiednia adnotacja.

Poprzez przeglądarkę internetową

W pasku adresu naszej przeglądarki Internetowej wprowadzamy nazwę serwera, następnie wpisujemy nazwę konta i hasło. Opcja ta dostępna jest tylko wtedy, gdy w opcjach zaawansowanych zaznaczyliśmy Turn on przy Web Site Connectivity. Jest to uproszczona wersja konsoli, jeśli zaś chcemy połączyć się z tą rzeczywistą, klikamy na Computers, następnie przy ikonie przedstawiającej dom - Connect to your Home Server. Zaleca się dodać stronę do zaufanych.

Poprzez utworzony adres internetowy

Jeśli posiadamy konto Live ID, możemy zarejestrować domenę Internetową, która prowadzić będzie do strony logowania naszego serwera. Klikamy przycisk Settings, następnie zakładkę Remote Access i w części Domain name wybieramy Setup. Logujemy się w oparciu o Live ID, postępujemy zgodnie z instrukcjami i po chwili posiadamy „skrót” do naszego centrum mediów.

Podsumowanie

Windows Home Server będzie hitem, tylko czy również w Polsce? Świetny pomysł firmy Microsoft może dać początek naprawdę dobremu systemowi.

Dodatkową zaletą jest możliwość instalacji wtyczek, czyli dodatków tworzonych dla WHS. Co będzie dalej? Czas pokaże i miejmy nadzieję, że system będzie tak dobry, na jaki się zapowiada.

Warto zaznaczyć, że niniejsza publikacja nie wyczerpuje tematu WHS, a jest jedynie "rzutem oka" na ciekawie zapowiadający się produkt.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia