Windows 10 zmieni się nie do poznania? To był tydzień z Microsoft 141

Windows 10 zmieni się nie do poznania? To był tydzień z Microsoft 141

 CentrumXP
CentrumXP
14:50
30.10.2020
3213 wyświetlenia

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od Windows 10 i jego jesiennej aktualizacji znanej jako October 2020 Update lub wersja 20H2. Poruszymy temat jej ograniczonej dostępności i znanych problemów, które nadal czekają na rozwiązanie, a także naniesionych wczoraj poprawek. Następnie zajmiemy się technologią Adobe Flash, która już na stałe znika z Windows 10 i 8.1. Sprawdzimy też, jakie zmiany w interfejsie szykuje Microsoft dla Windows 10 21H1 i co nowego w Microsoft Teams. Na koniec mamy dla Was zaproszenie na największą konferencję poświęconą technologiom Microsoft w Polsce. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Pierwsze problemy i poprawki dla October 2020 Update

Windows 10 October 2020 Update nadal jest dostępny jedynie dla użytkowników, których Microsoft określa jako seekers, nie oznacza to, że każdy spośród aktywnie klikających przycisk "Sprawdź aktualizacje" otrzyma spodziewany rezultat. Podobnie jak przy wcześniejszych aktualizacjach Microsoft zachowuje ostrożność i zawęża grupę odbiorców do tych, których konfiguracje sprzętowe wiążą się z minimalnym ryzykiem awarii lub błędów.

Windows 10 20H2

Aby zapewnić stabilne doświadczenie aktualizacji i zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów ze zgodnością, Microsoft ogranicza dostępność aktualizacji. Wraz z upływem czasu, kolejnymi instalacjami i testami systemy te uzyskują lepszą wiedzę i pewność, że aktualizacja przebiegnie pomyślnie, a system nie ulegnie awariom. Na chwilę obecną aktualizacja wiąże się z problemami ze sterownikami dźwięku Conexant lub Synaptics.

Windows 10 20H2 doczekał się również pierwszej aktualizacji opcjonalnej z poprawkami, a także wprowadzającej Skype Meet Now na pasek zadań. Pełną listę zmian możecie sprawdzić w naszym dzisiejszym artykule.

Adobe Flash Player usunięty z Windows 10 i starszych systemów

Adobe Flash jest w zasadzie martwy już od kilku lat, ale ostatecznym zakończeniem jego ery będzie wyłączenie wsparcia zarówno przez Adobe, jak i dostawców przeglądarek i systemów. W przypadku Edge, ale też samego Adobe i większości innych wydawców nastąpi to wraz z końcem 2020 roku. Do tego czasu wsparcie było i nadal jest wygaszane stopniowo.

Adobe Flash - koniec wsparcia

Jednym z ostatnich etapów przed ostatecznym końcem Flasha jest wypuszczenie przez Microsoft aktualizacji KB4577586, której zadaniem jest usunięcie Adobe Flash ze wszystkich wersji Windows 10, a także Windows Server, Windows 8.1 i Windows Embedded 8 Standard. Aktualizacja ta nie jest oferowana automatycznie w Windows Update i można ją pobrać jedynie ręcznie z Wykazu usługi Microsoft Update. KB4577586 usuwa Adobe Flash Player z systemu Windows, ale nadal może pozostawać on dostępny np. w przeglądarce, jeśli jeszcze go wspiera.

Sun Valley, czyli duża aktualizacja interfejsu w Windows 10 21H1

Według najnowszego raportu Microsoft przygotowuje dużą aktualizację interfejsu i doświadczenia użytkownika Windows 10, zaplanowaną na 2021 rok. W planach są aktualizacje interfejsów m.in. menu Start, Centrum akcji, a nawet Eksploratora plików, z nowoczesnymi designami, lepszymi animacjami i nowymi funkcjonalnościami. Projekt ma być rozwijany pod kryptonimem "Sun Valley" i oczekuje się, że będzie dostarczony w Windows 10 w wydaniu "Cobalt", zaplanowanym na sezon letni 2021. Wewnętrzna dokumentacja opisuje projekt jako "rewitalizujący" i modernizujący doświadczenie desktopowe Windows, aby spełnić oczekiwania klientów w świecie napędzanym przez inne nowoczesne i lekkie platformy.

Możemy spodziewać się nowych doświadczeń menu Start i Centrum akcji, prawdopodobnie opartych na tych samych doświadczeniach, co w Windows 10X, ale dostosowanych do dekstopów. Microsoft pracuje też nad zaktualizowanym paskiem zadań, zbudowanym na nowym kodzie, oraz ulepszonym UI klasycznego Eksploratora plików. Jeśli chodzi o użytkowników tabletów, w planach są lepsze animacje i więcej "płynnego doświadczenia". Wiemy ponadto, że Microsoft przeprojektowuje klawiaturę dotykową i panel emoji. Microsoft będzie także kontynuował zaokrąglanie rogów w całym UI, wliczając w to okna aplikacji i inne obszary powłoki.

Jest jeszcze na tyle wcześnie, że nie ma żadnych zrzutów ekranu ani nawet konceptów od Microsoft Design czy też pochodzących z wyciekłych buildów. Na szczęście nie musimy polegać wyłącznie na swojej wyobraźni! Projekty stworzone przez fanów prezentują ciekawe, mniej lub bardziej zachwycające wizje tego, czego można oczekiwać od Windows 10. Na powyższej animacji możemy zobaczyć, jak nadchodzący design Dziesiątki prezentuje się w oczach zewnętrznego projektanta.

Teams ma już 4 razy więcej użytkowników niż na początku roku

Według najnowszych oficjalnych danych Microsoft Teams ma już 115 milionów aktywnych użytkowników dziennie. Dla porównania — pod koniec kwietnia ich liczba wynosiła 75 milionów, w drugiej połowie marca — 44 miliony, a na początku marca — 32 miliony. Podano również, że użytkownicy Microsoft 365 generowali ponad 30 miliardów minut współpracy w ciągu pojedynczego dnia w tym kwartale. Warto przypomnieć, że przez pierwszy rok dostępności Teams piął się w górę dość wolno, by następnie od roku 2018 mocno przyspieszyć. Liczba jego aktywnych użytkowników rośnie wykładniczo i coraz krótsze stają się interwały czasu, w których się podwaja.

Teams - status Niewidoczny

Przy okazji warto wspomnieć, że w tym tygodniu do "Zespołów" trafiła nowa opcja statusu "Niewidoczny". Różni się ona od istniejących opcji "Nie przeszkadzać" i "Z dala od komputera", które nadal mogły sprawiać u ludzi wrażenie, że jesteśmy aktywni. Dzięki temu statusowi nasze kontakty będą widziały nas jako niedostępnych i nieosiągalnych, podczas gdy sami wciąż możemy używać i przeglądać zawartość w Teams.

Zapraszamy na konferencję Expert Summit 2020

Już niedługo startuje ósma edycja największej konferencji poświęconej technologiom Microsoft w Polsce! Expert Summit 2020 - All about Microsoft technologies wyjątkowo odbędzie się w formie transmisji online, podobnie jak praktycznie wszystkie wydarzenia w tym roku. Konferencja skierowana jest do wszystkich profesjonalistów branży informatycznej, a także studentów kierunków technicznych, którzy chcą odnaleźć się w świecie najnowszych technologii, narzędzi i biznesu.

Expert Summit 2020

Expert Summit 2020 - All about Microsoft technologies zrzesza architektów, programistów, designerów, devopsów, projekt managerów, projektantów baz danych, specjalistów od zabezpieczeń, administratorów sieci czy przedstawicieli wielkiego biznesu. Konferencja zapewnia najwyższy poziom wykładów prowadzonych przez pracowników Microsoft, Microsoft MVP oraz kluczowe postacie z polskiej branży IT. Podczas konferencji na swoim wirtualnych stoiskach zaprezentują się jedynie uznane i innowacyjne firmy informatyczne, których obecność zwiększa rangę wydarzenia. Rejestracja i udział w konferencji są w pełni bezpłatne!

Ze względu na sytuację panującą na świecie konferencja odbędzie się w formie online. Zaplanowano ją na 5 listopada 2020 r. Opisy ścieżek tematycznych, listę prelegentów oraz link do rejestracji znajdziecie w naszym artykule. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP