Windows 10 z nowymi buildami Insider 16199 (PC) i 15215 (Mobile)

Windows 10 z nowymi buildami Insider 16199 (PC) i 15215 (Mobile)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:00
18.05.2017
4129 wyświetleń

Microsoft udostępnił dziś w nocy (czasu polskiego) dwie korespondujące ze sobą kompilacje Windows 10 Insider Preview dla kręgu Fast - 16199 (PC) oraz 15215 (Mobile). Pierwsza dostarcza sporo nowości funkcjonalnych, zwłaszcza w obszarze funkcji społecznościowej My People (Twoje kontakty). Zaczyna ona wreszcie nabierać pożądanych kształtów, przypominając to, jak Microsoft przedstawiał ją po raz pierwszy w zeszłym roku, gdy miała trafić do pierwszego wydania Creators Update. Zaktualizowano też sporo ustawień i wprowadzono kilka udogodnień dla graczy. Na deser wyczekiwana funkcja, z której niestety nie skorzystają polscy Insiderzy. Chodzi o powiadomienia o połączeniach z Androida, wyświetlane przez Cortanę na PC. Przy takiej ilości i wadze zmian Windows 10 Mobile wypada naprawdę blado. System nie doczekał się żadnych istotnych nowości w ramach Fall Creators Update, choć prawdopodobnie do września ulegnie to jeszcze zmianie. Jak zwykle prezentujemy dla Was wszystkie szczegóły dotyczące nowych funkcji i przytaczamy listy wprowadzonych poprawek i znanych błędów. Zaczynamy tradycyjnie od wydania na PC.

Windows 10 Insider Preview

Co nowego w kompilacji 16199 dla PC?

Więcej emocji w funkcji Twoje kontakty: głównym założeniem funkcji jest ułatwianiu kontaktu z najważniejszymi osobami z naszego otoczenia, niezależnie od tego, czy chcemy podzielić się z nimi nowym zdjęciem, stworzyć plan na spotkanie rodzinne, czy otrzymać ważną informację służbową. Począwszy od kompilacji 16199, funkcja nie tylko wyświetla awatary naszych najważniejszych kontaktów na pasku zadań, ale też zapewnia bardziej osobiste doświadczenia kontaktu z bliskimi i ważnymi osobami.

 • Wyświetlanie emoji od przypiętych kontaktów: gdy któryś z przypiętych kontaktów doda do wiadomości emoji, nad paskiem zadań wyświetli się odpowiednia animacja. To jedna z tych funkcjonalności, które widzieliśmy w ubiegłym roku na pierwszych prezentacjach funkcji Twoje kontakty (wtedy jeszcze pod angielską nazwą My People).
 • Windows 10 Insider Preview

 • Licznik powiadomień: przy kontaktach przypiętych do paska zadań będzie od teraz wyświetlana liczba nieodczytanych wiadomości, dzięki czemu trudniej będzie przegapić coś ważnego. By funkcja współgrała ze Skype, musimy zaktualizować jego aplikację do wersji 11.16.556.0.
 • Windows 10 Insider Preview

 • Udostępnianie z myślą o kontaktach: Windows 10 oferuje teraz dwa łatwe sposoby udostępniania zawartości osobom z listy Twoje kontakty. Pierwszy z nich opiera się na metodzie przeciągnij-i-upuść. Po prostu przeciągamy plik na ikonę przypiętego kontaktu. Drugi sposób wykorzystuje niedawno wprowadzone do Windows okno dialogowe Udostępnij, w którym najważniejsze kontakty pojawiają się na górze listy.
 • Windows 10 Insider Preview

Zaktualizowane ustawienia gier: Microsoft poczynił kilka zmian z myślą o graczach. Znajdziemy je zarówno w Ustawieniach > Granie, jak i w panelu z paskiem gry (WIN + G). Oto najważniejsze zmiany:

 • Nadawanie dźwięku pochodzącego tylko z gry: w Ustawieniach > Granie > Transmisja znajdziemy teraz nową opcję "Per-app audio", dzięki której do naszego streamingu w Beam trafia dźwięk jedynie z gry, z pominięciem np. muzyki z odtwarzacza czy dźwięków systemowych.
 • Windows 10 Insider Preview

 • Ustawienia dźwięku to teraz Game DVR w pasku gry: panel dźwięku w ustawieniach paska gry zmienił teraz nazwę. Wszystkie ustawienia związane z Game DVR będą odtąd dostępne w jednym miejscu, wliczając w to nadawanie dźwięku pochodzącego tylko z gry.

Inne aktualizacje Ustawień: jak twierdzi Microsoft, jednym z jego realizowanych właśnie celów, jest ułatwienie zrozumienia stanu, w jakim znajduje się komputer użytkownika. Ustawienia doczekały się dwóch zmian:

 • Informacje o systemie zostały połączone ze stanem ochrony: udając się do Ustawień > System > Informacje znajdziemy tam dodatkowo sekcję, która pobiera informacje z Windows Defender Security Center dotyczące stanu ochrony naszego komputera.
 • Windows 10 Insider Preview

 • Wskazówki i klipy wideo w Ustawieniach: by użytkownicy mogli lepiej poznać aplikację Ustawienia, Microsoft wprowadził do niej nową sekcję zawierającą porady i klipy. Ich liczba nie jest jeszcze pokaźna, ale znajdziemy je np. w Ułatwieniach dostępu czy Aktualizacji i zabezpieczeniach. W zależności od rozmiarów okna Ustawień sekcja będzie wyświetlana po prawej stronie lub na dole okna. Funkcja nie działa jeszcze zbyt dobrze w polskiej wersji językowej, co możecie zobaczyć na zrzucie ekranu poniżej.
 • Windows 10 Insider Preview

Rozszerzone możliwości Czujnika pamięci: w trakcie rozwijania Windows 10 Creators Update do systemu wprowadzono możliwość automatycznego zwalniania miejsca na dysku za pomocą funkcji Czujnik pamięci. Od teraz możemy dodatkowo czyścić folder Pobrane z plików, które pozostały niezmodyfikowane od 30 dni. By z takiej opcji skorzystać, udajemy się do Ustawień > System > Pamięć i klikamy napis Zmień sposób zwalniania miejsca. Tam z kolei możemy samodzielnie włączyć opcję Usuwaj pliki, które nie zostały zmienione w ciągu 30 dni, z mojego folderu Pobrane.

Windows 10 Insider Preview

Łatwiejsze publikowanie feedbacku dla Narratora: począwszy od tej kompilacji, łatwiej będzie zamieścić opinię na temat Narratora. Wystarczy nacisnąć Caps Lock + E + E, gdy włączony jest Narrator, a otworzy się Centrum opinii.

Powiadomienia o połączeniach z Androida: Insiderzy korzystający z telefonów z Androidem mogą teraz otrzymywać powiadomienia Cortany o połączeniach przychodzących. Wymagana jest przy tym zainstalowana na telefonie aplikacja Cortana. Powiadomienia zaczną być wyświetlane na PC, gdy w aplikacji mobilnej zaznaczymy opcję synchronizowania powiadomień. Funkcja działa oczywiście tylko we wspieranych wersjach językowych.

Windows 10 Insider Preview

Zaktualizowane menu kontekstowe aplikacji i kafelków w menu Start: posiadają one teraz dodatkowe akcje, wliczając w to udostępnianie, odinstalowanie i ocenianie.

Windows 10 Insider Preview

Co zostało poprawione w kompilacji 16199 dla PC?

 • Windows Defender Application Guard (WDAG) działa już poprawnie na PC z ekranami dotykowymi;
 • Występujące w ostatniej kompilacji problemy z XAML w Visual Studio 2017 powinny zostać rozwiązane dzięki aktualizacji do najnowszej wersji Visual Studio 2017 Preview (Version 15.3 – 26510.00);
 • Rozwiązano problem z uruchamianiem wielu aplikacji Win32, spowodowany aktywnością zewnętrznych programów antywirusowych w trakcie aktualizacji;
 • Windows Defender Security Center otrzymał aktualizację, dzięki której nie rozpoznaje już wyłączonych sterowników jako wirusy. Poprawiono też logikę skanowania, a użycie maksymalnej jasności ekranu przy podłączeniu do gniazdka nie powoduje wyświetlenia ostrzeżenia;
 • Z uwagi na niewielkie zainteresowanie użytkowników z listy szybkich akcji znika opcja Notatka;
 • Zaktualizowano logikę migracji - stan blokady obracania ekranu zostanie zapamiętany po uruchomieniu nowych buildów;
 • Rozwiązano problem z ignorowaniem ustawień kolorów po uruchomieniu niektórych gier pełnoekranowych;

Co wymaga poprawy w kompilacji 16199 dla PC?

 • Niektórzy Insiderzy mogą zauważyć komunikat mówiący, że niektóre aktualizacje zostały anulowane. Microsoft stara się rozwiązać problem i odsyła do postu na forum;
 • Outlook 2016 może zawieszać się podczas startu z powodu problemów z filtrem antyspamowym;
 • Aktualizacja Surface Pro 3 do nowych kompilacji nie powiedzie się, jeśli włożona jest karta SD;
 • Microsoft Edge może nie być w stanie otwierać dokumentów PDF;
 • Nie działa wpisywanie hasła w polach tekstowych aplikacji Netflix, Twitter, Facebook, Instagram i Messenger, przez co nie można się do nich zalogować;
 • Gry, takie jak Civilization VI, mogą się w tej kompilacji nie włączać;
 • W tym buildzie nie działa Windows Mixed Reality;
 • VIM nie działa w Windows Subsystem for Linux (WSL);
 • Polecenie choice nie działa w skryptach Wiersza poleceń.

Co zostało poprawione w mobilnej kompilacji 15215?

 • Rozwiązano problem z dźwiękami połączenia, które nie dochodziły do głośnika po odłączeniu słuchawek;
 • Poprawiono wydajność i działanie niektórych aplikacji (np. Fitbit) w obszarach łączenia, synchronizacji i powiadomień;
 • Rozwiązano problem z powiadomieniami, które nie odzwierciedlały tych z PC użytkownika, a ustawienia Cortany nie synchronizowały się między urządzeniami.

Co wymaga poprawy w mobilnej kompilacji 15215?

 • Data copyright w Ustawieniach > System > Informacje jest nieprawidłowa (2016 zamiast 2017);
 • W niektórych przypadkach aplikacja WeChat może wysypywać się na starcie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach