Windows 10 z nowymi buildami Insider: 16188 (PC) i 15210 (Mobile)

Windows 10 z nowymi buildami Insider: 16188 (PC) i 15210 (Mobile)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:00
05.05.2017
4445 wyświetleń

Mimo że ostatnio Microsoft nie narzeka na nudę (miniona konferencja #MicrosoftEDU i zbliżający się BUILD 2017), twórcy Windows 10 nie zwalniają tempa i publikują regularne aktualizacje Insider Preview. Dziś znów pojawiły się one w parze - chodzi o kompilację 16188 dla PC i mobilną kompilację 15210, obie wypuszczone w Fast Ring. Jako że etap wstępnych przygotowań został najwyraźniej ukończony, kolejne buildy zawierają coraz więcej nowości funkcjonalnych. Użytkownicy oficjalnego, stabilnego wydania zobaczą je dopiero we wrześniu, jednak Insiderzy mogą je przetestować już dzisiaj. Sprawdźcie razem z nami, co nowego w Redstone 3.

Lista kompilacji systemu Windows 10

Nowości w kompilacji 16188 dla PC

Nowe funkcje czytnika PDF w Microsoft Edge: w tej kompilacji przeglądarka Edge otrzymała całkiem sporo nowych możliwości w obrębie wbudowanego czytnika PDF:

 • Wypełnianie formularzy PDF: Edge pozwala teraz wypełniać formularze w formacie PDF, zapisywać je i drukować.
 • Adnotacje PDF: możliwość nanoszenia adnotacji została rozszerzona o pliki PDF. Wystarczy kliknąć przycisk Utwórz notatkę internetową, a uruchomi się znany pasek narzędzi. Pozwala to rysować, podkreślać, wprowadzać tekst i usuwać zmiany w dokumencie PDF. Plik można zapisać w formacie PDF, by otworzyć go ponownie.
 • Lista kompilacji systemu Windows 10

 • Spis treści: by ułatwić sobie nawigację po dłuższych dokumentach, możemy skorzystać ze spisu treści. Przycisk Spis treści znajdziemy w lewej części paska narzędzi PDF, jeśli dokument zawiera spis zdefiniowany przez autora. Po kliknięciu danego nagłówka w panelu bocznym przejdziemy do powiązanej z nim części dokumentu.
 • Lista kompilacji systemu Windows 10

 • Poprawione przeglądanie i nawigacja: czasem zdarza się, że dokumenty PDF (np. kopie zeskanowanych dokumentów nie są prawidłowo zorientowane i musimy je obracać. Od teraz jest to możliwe za pomocą przycisku obracania na pasku narzędzi w czytniku Edge. Można też skorzystać z nowego menu Układ, by dostosować układ wyświetlania (jednostronicowy lub dwustronicowy), a także by włączyć lub wyłączyć ciągłe przewijanie.
 • Lista kompilacji systemu Windows 10

Windows Defender Application Guard (Menedżer ochrony aplikacji w usłudze Windows Defender): zapowiedziany w zeszłym roku Application Guard dla Microsoft Edge jest odtąd dostępny dla Insiderów korzystających z wydania Enterprise. Funkcja zapewnia firmom maksimum ochrony przed malware i atakami zero-day poprzez izolację przeglądarki w specjalnym kontenerze. Aktywujemy ją, udając się na listę Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i zaznaczając pozycję Windows Defender Application Guard. Następnie należy kliknąć OK i ponownie uruchomić komputer.

Jak uruchomić Windows Defender Application Guard?

Po zalogowaniu do systemu otwieramy Edge i z menu (...) wybieramy pozycję Nowe okno ochrony aplikacji. Otworzy się wówczas nowe okno przeglądarki, której sesja jest całkowicie odizolowana od reszty systemu na wzór maszyny wirtualnej. Warto dodać, że prócz Windows 10 Enterprise Edition wymagana jest możliwość uruchomienia Hyper-V na naszym PC!

Jak uruchomić Windows Defender Application Guard?

Nowa ikona Windows Insider w Ustawieniach: Niejawny program testów systemu Windows doczekał się nowej ikony Ninjacat. Zobaczymy ją, udając się do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia.

Lista kompilacji systemu Windows 10

Cortana zintegrowana z Ustawieniami: Cortana jest ważnym komponentem Windows (przynajmniej we wspieranych wersjach językowych...), dlatego jej ustawienia podczepiono pod ogólną aplikację Ustawienia.

Zaprojektowana na nowo strona ustawień Lupy: by poprawić doświadczenie zarówno użytkowników z wadami wzroku, jak też korzystających okazjonalnie z narzędzia Lupa (np. przy prezentacjach), Microsoft wprowadził kilka nowych ustawień i skrótów klawiszowych. Niestety, nie możemy teraz zaserwować Wam zrzutu ekranu, bo (takie uroki programu Insider) Ustawienia po prostu się wysypują.

Poprawki i inne zmiany w kompilacji 16188 dla PC

 • Rozwiązano problem z otwieraniem okien i wpisywaniem określonych sekwencji znaków przy korzystaniu z chińskiego IME;
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się i restartowaniem procesu explorer.exe, jeśli klikniemy którąś z aplikacji na liście Ostatnio używanych w Windows Ink;
 • Dwukrotne kliknięcie ikony Windows Defender w obszarze powiadomień otwiera już poprawnie Windows Defendera;
 • Działa już uniwersalne odrzucanie powiadomień Cortany dla wszystkich urządzeń z Windows;
 • Działają już także zlokalizowane aplikacje w buildach Windows 10 Insider Preview x64;
 • Rozwiązano problemy ze stabilnością Centrum akcji.

Znane błędy i problemy w kompilacji 16188 dla PC

 • Resetowanie ustawień komputera do stanu początkowego w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie nie działa na komputerach z ustawionym językiem innym, niż angielski;
 • Niektórzy Insiderzy mogą zauważyć komunikat mówiący, że niektóre aktualizacje zostały wstrzymane. Microsoft stara się rozwiązać problem i odsyła do postu na forum;
 • Aktualizacja Surface Pro 3 do nowych buildów nie powiedzie się, jeśli włożona jest karta SD;
 • Nawigacja do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update może wysypać aplikację Ustawienia. Należy uruchomić ją ponownie;
 • Ustawienia mogą wysypać się także, gdy przejdziemy do strony Personalizacja > Ekran blokady;
 • Office 2016 może zawieszać się podczas startu z powodu problemów z filtrem antyspamowym;
 • PC może zawieszać się podczas wyłączania systemu;
 • W niektórych przypadkach menu Start może się nie otwierać, jednak otwiera się przy drugiej próbie.

Poprawki i inne zmiany w mobilnej kompilacji 15210

 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem aktualnego czasu na ekranie podglądu;
 • Rozwiązano problem z tokenami - wiadomości tekstowe powinny być już widoczne w trakcie synchronizowania urządzenia z usługami.

Znane błędy i problemy w mobilnej kompilacji 15210

 • Data copyright w Ustawieniach > System > Informacje jest nieprawidłowa (2016 zamiast 2017);
 • W niektórych przypadkach aplikacja WeChat może wysypywać się na starcie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach