Windows 10 potrafi wykryć nieobecność użytkownika w pobliżu, aby zablokować system

Windows 10 potrafi wykryć nieobecność użytkownika w pobliżu, aby zablokować system

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:42
11.03.2021
2261 wyświetlenie

Microsoft przygotowuje się do wdrożenia nowych zasad zarządzania dla administratorów, dzięki którym Windows 10 będzie blokowany automatycznie w przypadku niewykrycia użytkownika w pobliżu. Prawowitego użytkownika — warto by dopisać. Istnieje bowiem cały asortyment sposobów, by to sprawdzić, a Microsoft zamierza je wykorzystać.

Zwykła blokada dynamiczna po określonym czasie bezczynności zwykle zdaje egzamin, ale nie gwarantuje aż tak wysokiego bezpieczeństwa, jak rozpoznawanie użytkownika. Gdy bowiem do klawiatury dorwie się ktoś inny, Windows będzie nadal odblokowany. Nowe podejście wykorzystuje atrybut zwany Human Presence i pojawił się w Edytorze lokalnych zasad grupy w ostatniej aktualizacji Windows 10 w Dev Channel. Co prawda nowość ta nie widnieje na liście zmian kompilacji 21332, ale została wypatrzona przez samych Insiderów, co zresztą nie należy do rzadkości.

Funkcjonalność najwyraźniej używa połączenia sygnałów pochodzących z kamery Windows Hello i urządzeń Bluetooth, takich jak smartfony i smartwatche, podobnie jak przy Blokadzie Dynamicznej. Różnica polega na tym, że blokadą tą można teraz zarządzać i wdrażać ją zdalnie. Wspierane są następujące parametry:

  • WakeOnSwitch: Automatycznie wybudzaj urządzenie, gdy zjawię się w pobliżu
  • WakeDistance: Wybudzaj urządzenie, gdy jestem w odległości X od urządzenia
  • SensorSelect: Rozpoznaliśmy wiele czujników w Twoim urządzeniu. Którego czujnika chcesz użyć?
  • LockTimeout: Wyłącz mój ekran po czasie X
  • LockOnSwitch: Automatycznie wyłącz ekran mojego urządzenia, gdy odejdę
  • LockDistance: Kiedy jestem w odległości X od urządzenia

Funkcjonalność może okazać się przydatna nie tylko w biurze, gdzie przewija się więcej osób, ale również w domu. Środowisko pracy zdalnej z jednej strony może gwarantować, że nikt niepowołany nie zbliży się fizycznie do komputera z dostępem do wrażliwych danych firmowych, ale z drugiej strony nie wszyscy pracują przecież w takich warunkach. Automatyczna blokada wdrażana zdalnie przez administratora może znacząco podnieść bezpieczeństwo takiej pracy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-adding-new-group-policies-for-human-presence-on-windows-10/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach