Menu kategorii
 • Windows 10 na ARM wkrótce ze wsparciem dla architektury x64

  Windows 10 na ARM wkrótce ze wsparciem dla architektury x64

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  01:25
  06.04.2018
  1446 wyświetleń

  Znakiem rozpoznawczym nowej kategorii urządzeń Always Connected PC jest nie tylko wsparcie dla super-szybkiego Internetu LTE, ale i architektura ARM, na której uruchamiana jest pełnoprawna, okienkowa wersja Windows 10, która z kolei poprzez emulację pozwala uruchamiać klasyczne aplikacje Win32. Działające w architekturze 32-bitowej (x86) oprogramowanie to na razie wszystko, na co stać Windows 10 na ARM. Na razie, bowiem wsparcie dla 64 bitów jest już w drodze.

  Windows 10 na ARM 64-bit

  Windows 10 na ARM cechuje prawdopodobnie tyleż samo innowacji, co ograniczeń. Najbardziej oczywiste dotyczy emulacji oprogramowania x64, które zwyczajnie nie jest wspierane. Powody są zasadniczo dwa: emulacja procesorów x86 i brak 64-bitowego SDK dla aplikacji ARM. To jednak wkrótce ma się zmienić. Erin Chappie z Microsoft ujawniła bowiem serwisowi Engadget, że SDK dla aplikacji ARM64 zostanie zapowiedziany na nadchodzącej konferencji BUILD 2018.

  Za pomocą nowego SDK deweloperzy będą w stanie rekompilować natywnie ich aplikacje, by uruchamiały się w 64-bitach na pecetach ARM, takich jak choćby ASUS NovaGo. Z jednej strony otworzy to znacznie więcej możliwości, ale wydajność nadal będzie nie większa, niż możliwości oferowane przez Snapdragona 835, obecnie najmocniejszy (i w zasadzie jedyny) procesor napędzający Always Connected PCs. Dopiero kolejna generacja urządzeń zostanie wyposażona w model 845.

  Windows 10 na ARM 64-bit

  Jak donosi Engadget, ARM64 SDK będzie dostępny zarówno dla aplikacji z Microsoft Store, jak i tych w wersjach desktopowych (.exe). Ostatecznie to od deweloperów będzie zależało, czy tak zrekompilowane aplikacje w ogóle będą powstawać, niemniej jednak Microsoft daje jasny sygnał - Windows 10 na ARM to platforma otwarta na deweloperów.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/partial-64bit-support-coming-to-windows-10-on-arm-soon/

  Polecamy również w kategorii Windows 10