Windows 10 Pro utraci (częściowo) wsparcie dla systemu plików ReFS

Windows 10 Pro utraci (częściowo) wsparcie dla systemu plików ReFS

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
01:27
23.08.2017
0 komentarzy
1809 wyświetleń

Zbliżająca się aktualizacja Fall Creators wprowadzi wiele nowych ulepszeń do Windows 10, niemniej jednak użytkownicy z kilkoma funkcjami będą musieli się pożegnać. Wydawałoby się, że lista funkcji i elementów do usunięcia została już domknięta, tymczasem okazuje się, że Windows 10 Pro utracić ma także możliwość tworzenia nowych woluminów przy użyciu systemu plików ReFS. Głównym sprawcą zamieszania jest niedawno zapowiedziany Windows 10 Pro for Workstations.

Informacja o (częściowym) usunięciu wsparcia dla ReFS pojawiła się na oficjalnej liście funkcji, które zostaną usunięte lub których rozwój zostanie zakończony wraz z wydaniem Fall Creators Update. Lista była dostępna już od dłuższego czasu, a wzmianka o ReFS została dodana dopiero 17 sierpnia. Jest już więc jasne, że to nie plotki. Jak czytamy na stronie w punkcie Resilient File System (ReFS), "Możliwość tworzenia [woluminów] będzie dostępna tylko w następujących edycjach: Windows 10 Enterprise i Windows 10 Pro for Workstations. Możliwość tworzenia będzie usunięta ze wszystkich pozostałych edycji. Wszystkie pozostałe edycje będą miały [jednak] możliwość Odczytu i Zapisu".

ReFS Windows 10 Pro

Jak wcześniej pisaliśmy, ReFS to wytrzymały system plików autorstwa Microsoft, który pretenduje do miana następcy powszechnie dziś stosowanego NTFS. Dzięki temu dane powinny stać się dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przemieszczenia. ReFS został ponadto zoptymalizowany do obsługi dużych woluminów danych, co oznacza, że system płynniej będzie sobie radził z podejmowanymi na nich działaniami. Co istotne, w przypadku uszkodzenia danych, powinny zostać one przywrócone bez najmniejszych problemów. W gruncie rzeczy ReFS jest to po prostu wydajniejszy system plików dla zaawansowanych użytkowników.

Ograniczając możliwość tworzenia woluminów ReFS do Windows 10 Pro for Workstations i Windows 10 Enterprise, Microsoft może wymusić na części użytkowników uaktualnienie Windows 10 do wyższej edycji lub... pozostanie przy Creators Update. Decyzja może być jednak rozczarowująca dla tych, którzy uważają, że sama wersja Pro to już wystarczająco dużo, by oferować zaawansowane funkcje.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/microsoft-is-removing-windows-10-pro-support-for-next-gen-file-system-refs

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor