Windows 10 Mobile na pokładzie Surface RT? To możliwe!

Windows 10 Mobile na pokładzie Surface RT? To możliwe!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:10
26.04.2016
0 komentarzy
2529 wyświetleń

Gdy okazało się, że Windows 10 nie będzie dostępny jako aktualizacja dla systemów innych niż Windows 7 i Windows 8/8.1, użytkowników Windows RT spotkał podobny los, jak użytkowników Windows Phone 7.5 kilka lat temu. Tak jak aktualizacja 7.8 wprowadziła kilka 'wstecznie kompatybilnych' elementów z Windows Phone 8, tak Windows RT 8.1 otrzymał Update 3, który dostarczył menu start na wzór tego z Windows 10, ale niewiele więcej.

Od dawna mówi się, że Windows RT to ślepy zaułek, tym niemniej co pewien czas ktoś lub coś podaje to w wątpliwość. Tym razem padło na pierwsze urządzenie Microsoftu z tym systemem - tablet Surface RT. Jeden z forumowiczów XDA-Developers, niejaki black_blob postanowił dać urządzeniu drugie życie, uruchamiając na nim Windows 10 Mobile ROM. Deweloper twierdzi, że znalazł podatność w Secure Boot, funkcji bezpieczeństwa na poziomie firmware'u, której zadaniem jest upewnienie się, że Surface RT uruchamia tylko zaufane oprogramowanie, zatwierdzone przez producenta.

Choć nie są znane szczegóły wspomnianej podatności, deweloper utrzymuje, że dzięki niej możliwe jest zainstalowanie innych systemów operacyjnych, w tym Windows 10 Mobile. Co ciekawe, nie ogranicza się to do systemów z rodziny Windows. Równie dobrze na pierwszej generacji Surface RT można uruchomić Androida.

Projekt wciąż nie został ukończony, tymczasem black_blob donosi, że udało mu się zaimportować Windows Phone 8.1. Jako że z Windows 10 Mobile się udało, deweloper pragnie stworzyć 'ogólny' ROM dla innych urządzeń z Windows RT.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/a-developer-is-working-to-bring-windows-10-mobile-to-the-surface-rt

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor