WinRAR

WinRAR

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
22.03.2006
5496 wyświetleń

Wbudowane w system narzędzie foldery skompresowane ZIP jest przydatne, jednak bardzo prymitywne. Za jego pomocą możemy wykonać tylko podstawowe operacje. Jeżeli w wykonaniu archiwum chcemy skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji takich jak podzielenie archiwum na części, utworzenie pliku wykonywalnego musimy skorzystać z innych narzędzi. Dobrym programem służącym do operacji na plikach spakowanych jest popularny WinRAR. Oprócz formatu ZIP obsługuje również format RAR, który czasem może bardziej efektywnie pomniejszyć rozmiar plików.

Instalacja aplikacji jest bardzo prosta, podczas niej do menu systemowego zostają dodane opcje pomagające nam w tworzeniu archiwów. Jeżeli szybko chcemy spakować katalog lub plik klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu opcję Dodaj do "nazwa_pliku.rar". W naszym przypadku jest to Dodaj do "pawel.rar".

Jeżeli potrzebujemy skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji omawianego programu, z menu wybieramy pozycję Dodaj do archiwum...  W takim przypadku naszym oczom ukaże się okno, w którym będziemy mogli dostosować wszystkie opcje tworzonego pliku spakowanego. Najczęściej wykorzystywanymi są: dzielenie plików i tworzenie archiwum samorozpakowywującego się. Pierwszą czynność robimy wpisując w pole Rozmiar woluminu (bajty) objętość jaką mają posiadać tworzone archiwa, drugą natomiast zaznaczając opcję Utwórz archiwum SFX.


Pliki do pobrania:
WinRAR PL

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Archiwizacja