Widżety pulpitu powracają w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 220

Widżety pulpitu powracają w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 220

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:00
20.05.2022
1802 wyświetlenia

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się takimi tematami, jak nowy Outlook, wyszukiwarka na pulpicie, aktualizacje wizualne elementów Windows 11, gotowość Windows 11 21H2 do powszechnego wdrażania, wydanie Teams w Microsoft Store i nowe zasady dotyczące chmury Microsoftu w Europie. Zapraszamy do lektury!

Nowy Outlook na Windows już dostępny dla Office Insiderów

One Outlook, od jakiegoś czasu dostępny nieoficjalnie, w końcu został wydany przez Microsoft w oficjalnej, wspieranej wersji. Wczesną wersję zapoznawczą nowego klienta poczty mogą już testować Office Insiderzy w Beta Channel. Aplikacja otrzymała wsparcie dla składników Microsoft Loop, wyszukiwania i dołączania dokumentów poprzez @wzmiankowanie, inteligentnych przypomnień o przeoczonych wiadomościach, korzystania ze skrzynki jako listy programu To Do, swobodnej personalizacji układu kalendarza, wyboru sposobu uczestniczenia w spotkaniu — osobiście lub wirtualnie, przypinania wiadomości w skrzynce i korzystania z zaawansowanych reguł dzięki funkcji Sweep.

Nowy Outlook na Windows

Szczegółowy opis tych nowości znajdziecie w naszym artykule: Nowy Outlook na Windows już publicznie dostępny dla Office Insiderów. Co nowego?

Widżet wyszukiwania na pulpicie

W kompilacji 25120 w Dev Channel część testerów Windows 11 może zobaczyć jedną z konceptualnych funkcji na pulpicie. Dziś Windows udostępnia tego typu zawartość na tablicy widżetów. Pierwsza eksploracja w tym obszarze dodaje pole wyszukiwania umieszczone na pulpicie, które umożliwia przeszukiwanie sieci.

Widżet wyszukiwania na pulpicie

Widżet można wyłączyć, klikając pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierając "Pokaż więcej opcji", a następnie odznaczając opcję "Pokaż wyszukiwanie". Normalnie widżet kieruje wyszukiwanie do Edge. Za pomocą zewnętrznego narzędzia MSEdgeRedirect możemy przekierować żądanie do ustawionej przez nas domyślnej przeglądarki.

Aktualizacja wizualna zamykania systemu i WinRE w Windows 11

W wydanej niedawno kompilacji 25115 pojawiło się odświeżenie dwóch interfejsów. Zacznijmy od widoku "Zamknij system Windows", który ukazuje się po naciśnięciu skrótu Alt + F4, gdy na pierwszym planie znajduje się pulpit.

Zamknij system Windows

Okienko dialogowe zamykania systemu otrzymało bardziej nowoczesny wygląd, a jego opcje w wysuwanym menu wyglądają nieco inaczej. Z okna zniknęło tradycyjne logo Windows, dzięki czemu całość wygląda prościej i czyściej. Jak na ironię, przypomina to jednak analogiczne okienko z Windowsa 95. Poza tym wydaje się, że w tym miejscu Microsoft zapomniał użyć efektu Mica, co sprawia, że element ten jest mniej spójny z resztą UI.

Środowisko odzyskiwania systemu Windows (WinRE)

Drugim odświeżonym obszarem jest Środowisko odzyskiwania systemu Windows (WinRE — Windows Recovery Environment). Tu możemy zobaczyć w akcji WinUI oraz ikony w stylu Fluent Design. Poza tym środowisko WinRE w Windows 11 nadal przypomina to z czasów Windows 8, co stanowi pewną niekonsekwencję w designie.

Teams dostępny jako aplikacja w Microsoft Store

Ten moment w końcu nadszedł. Teams został wydany w Microsoft Store i jest już dostępny do pobrania na Windows 10 i Windows 11. Co ciekawe, wersja ta na Windows 11 obsługuje jedynie konta służbowe i szkolne, ale za to na Windows 10 wspierane są wszystkie konta, w tym osobiste. Poza tym aplikacja nie różni się praktycznie niczym od tej, którą można pobrać ręcznie ze strony Microsoftu. Wersja ze Sklepu po zainstalowaniu zastępuje poprzednią instalację na urządzeniu.

Microsoft Teams

Dzięki obecności Microsoft Teams w Microsoft Store łatwiejsze staje się wdrażanie programu zarówno na komputerach firmowych lub szkolnych, jak też na osobistych, ponieważ nie wymaga pobierania klasycznego instalatora przez przeglądarkę. Instalowanie aplikacji ze Sklepu jest prostsze i wygodniejsze.

Windows 11 21H2 gotowy do powszechnego wdrażania

Przeszło 7 miesięcy premierze Jedenastki Microsoft ogłosił, że Windows 11 21H2 (wydanie oryginalne) jest już gotowy do wdrożenia na szeroką skalę ("broad deployment"). To typowy etap dla danej wersji systemu, który oznacza, że firmy i inni klienci wymagający najwyższej niezawodności mogą już spokojnie przejść na tę wersję.

Windows 11 21H2

Na ten moment istnieje tylko jedna blokada zgodności związana ze sterownikiem Intel SST. Aby jej uniknąć, należy (jeszcze na Windows 10) zaktualizować sterownik. Aby móc zaktualizować system do Windows 11 poprzez Windows Update, komputer musi też spełniać minimalne wymagania sprzętowe.

Microsoft zmienia zasady dotyczące chmury w Europie

W kwietniu tego roku Microsoft zadeklarował, że odpowie na feedback niektórych europejskich dostawców chmury, którzy skarżyli się na restrykcyjną politykę cenową, w rezultacie której klienci musieli płacić więcej za uruchamianie oprogramowania Microsoftu w chmurach konkurencji. W tym tygodniu gigant przedstawił dalsze plany działania, w tym nowe zasady, więcej opcji dla dostawców oraz klientów i nie tylko.

Microsoft European Cloud - centra danych

Microsoft wyklarował zasady, do których się zobowiązuje. Noszą one nazwę Microsoft's European Cloud Principles i możecie je sprawdzić w naszym artykule. Znajdziecie tam również nowe opcje dla dostawców chmury (w tym możliwość tworzenia własnych, hostowanych środowisk desktopowych przypominających Windows 365) i bardziej elastyczne możliwości dla klientów (w tym większa swoboda w przenoszeniu licencji).

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP