Widżet na pulpicie, wyszukiwarka kart i menu rozszerzeń - oto jak zmienia się Microsoft Edge

Widżet na pulpicie, wyszukiwarka kart i menu rozszerzeń - oto jak zmienia się Microsoft Edge

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/16/2021, 3:28 PM

Liczba odsłon: 2905

Microsoft Edge, od kilku miesięcy druga najczęściej używana (po Chrome) przeglądarka na PC, nieprzerwanym strumieniem otrzymuje nowe funkcje każdego miesiąca. Kilka z nich przechodzi obecnie fazę testów w wydaniach zapoznawczych Edge Insider. Dziś przyjrzymy się bliżej widżetowi puplitu/paska zadań, wyszukiwarce kart oraz nowemu menu rozszerzeń.

Podczas gdy wszystkie topowe przeglądarki działają niemalże identycznie, konkurują one w takich obszarach, jak szybkość, bezpieczeństwo, prywatność, zgodność interfejsu z preferencjami użytkowników i funkcje unikalne. Każda z tych aplikacji jest na swój sposób unikatowa, dlatego fani przywiązani do jednej przeglądarki zazwyczaj niechętnie korzystają z innej. Z drugiej strony, mimo że niemal cały rynek przeglądarek jest opanowany przez weteranów z przynajmniej kilkunastoletnim stażem, to czasem także nowemu graczowi udaje się wyjść z cienia. Przykładem tego jest Microsoft Edge, który w ciągu zaledwie kilku lat stał się drugą najczęściej używaną przeglądarką desktopową. Napływ nowych użytkowników przyspieszył po przejściu Edge na silnik Chromium i dużej modernizacji całego interfejsu. Można śmiało powiedzieć, że liczba aktywnych użytkowników, z trudem gromadzona przez ponad 4 lata, po tej zmianie podwoiła się w ciągu kilku miesięcy. Edge Chromium to praktycznie nowa aplikacja, tyle że mocno oparta na rozwiązaniach ze starego Edge i dziedzicząca większość jego funkcji. Nowych funkcjonalności — tych, które napłynęły przez ostatni rok już w nowej wersji — jest jednak znacznie więcej i o kilku z nich piszemy właśnie dzisiaj.

Widżet Edge na pulpicie

Ktoś chyba zatęsknił za Windows Vista, który mimo wielu wad został dobrze zapamiętany właśnie za sprawą widżetów pulpitu. W ostatnim czasie obserwujemy ich nieśmiały powrót w Windows 10, począwszy od "Wiadomości i zainteresowań" na pasku zadań, skończywszy na własnym widżecie Edge. Właściwie oba te doświadczenia są bardzo podobne. W obu użytkownik może spersonalizować swój "news feed", wybierając wiadomości ogólne ze swojego regionu, ale też finansowe, sportowe czy pogodowe. Wybory i oceny treści użytkownika będą zapamiętywane, dzięki czemu przyszłe aktualności będą lepiej dopasowane do zainteresowań. Różnica między wspomnianymi doświadczeniami polega jednak na tym, iż "News and interests" są obsługiwane przez sam system Windows 10, natomiast widżet Edge leży w gestii przeglądarki.

Edge - Widżet pulpitu

Widżet pozostaje dostępny nawet po zamknięciu przeglądarki. Można go otworzyć, klikając "pływającą" ikonę na pulpicie i nad innymi aplikacjami — twierdzi raport. Na ten moment Microsoft eksperymentuje jedynie z widżetem aktualności, a kolejne jego pokroju mają nadejść w tym roku. Zgodnie z tym, co twierdzi gigant, widżet webowy jest częścią tzw. Controlled Feature Roll-out (CFR), a więc jest dostępny do testów tylko dla wąskiej grupy użytkowników.

Wyszukiwarka kart

W ostatnim czasie Microsoft oddał do testów kilka nowych, wygodniejszych sposobów wyszukiwania elementów wewnątrz samego Edge. Wcześniej pisaliśmy już o szybkim wyszukiwaniu w historii i ulubionych. Trwają również prace nad analogiczną wyszukiwarką kart.

Edge - karty

Funkcja ta świetnie sprawdzi się w parze z pionowym paskiem kart — rozwiązaniem ogólnodostępnym od prawie miesiąca, które także ma na celu zaprowadzenie porządku i lepszej widoczności w scenariuszach, gdy mamy otwartych naprawdę wiele kart. Pionowy pasek daje szybki, całościowy ogląd wszystkich otwartych kart wraz z ich ikonami i pełnymi nazwami, natomiast wyszukiwarka pozwala błyskawicznie namierzyć po nazwie lub adresie tę jedną, konkretną kartę, pomijając przy tym wszystko, co nie jest otwarte na kartach.

Menu rozszerzeń

Rozszerzenia w pierwszym okresie dostępności Edge były dla Microsoftu tematem niewygodnym, jako że przeglądarka debiutowała bez ich obsługi, a później ich liczba była dość skromna. Dopiero po czasie Edge dorobił się własnego sklepu z dodatkami, a także zyskał możliwość ich instalowania z chrome web store. Zmienił się także sposób zarządzania rozszerzeniami. Dziś może on być całkiem łatwy.

Edge - rozszerzenia

Skoncentrowane na prostocie i szybkości dostępu, nowe menu rozszerzeń w końcu staje się dostępne w Edge. Jest ono oznaczone ikoną puzzla, widoczną tuż obok paska adresu. Po jej kliknięciu ukażą się nam wszystkie zainstalowane rozszerzenia. Z tego miejsca można nimi zarządzać, przypinać je do paska, ale też wyszukiwać nowe.

Trzy powyższe funkcjonalności to tylko mały wycinek tego, co aktualnie dzieje się w Edge. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszych cotygodniowych wpisach o kompilacjach Edge Dev, ale też w pozostałych artykułach z kategorii Edge. Pewne jest, że przeglądarka nadal będzie się rozwijać, jako że dotychczasowe zmiany przyniosły efekt, wynosząc Edge ponad większość konkurencji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia