Menu kategorii
 • Wiadomości na pasku zadań w Windows 10 20H1 i 20H2 (build 19041.964 i 19042.964)

  Wiadomości na pasku zadań w Windows 10 20H1 i 20H2 (build 19041.964 i 19042.964)

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  15:23
  29.04.2021
  3705 wyświetleń

  Wczoraj wieczorem Microsoft wypuścił opcjonalne aktualizacje zbiorcze dla dwóch ostatnich wersji Windows 10: 2004 (20H1) i 20H2. Jeśli chodzi o poprawki, to w większości pokrywają się z tymi, które starsze wersje otrzymały przed tygodniem. Oprócz nich pojawiła się jedna nowość, którą do tej pory mogli testować Insiderzy. Chodzi o wiadomości na pasku zadań, czyli doświadczenie News and interests. Stało się ono teraz ogólnodostępne, niemniej jednak chyba tylko teoretycznie, ponieważ na naszych redakcyjnych komputerach z polską wersją językową po zainstalowaniu tej aktualizacji wciąż brak nowego widżetu (jednak w wersji Insider go mamy).

  Windows 10 2004 i 20H2: zmiany w aktualizacji KB5001391 (OS Build 19041.964 i 19042.964)

  • Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań wyszły poza kompilacje Insider Preview i dotarły do Windows 10 w wydaniu Public Release. Mimo tej ogólnej dostępności wciąż nie możemy ich otworzyć w polskiej wersji językowej systemu. Dajcie nam znać w komentarzach, jak u Was wygląda sprawa z dostępnością!
  • Rozwiązano problem z Edge, uniemożliwiający opuszczenie trybu programu IE przez witrynę w oczekiwany sposób.
  • Rozwiązano problem z całkowitym usunięciem obowiązkowych profilów podczas wylogowywania przy użyciu zasady grupy nakazującej usuwanie tymczasowych kopii profili roamingowych.
  • Rozwiązano problem z pojawianiem się pustych kafelków w menu Start o nazwach, takich jak "ms-resource:AppName" lub "ms-resource:appDisplayName". APuste kafelki reprezentowały zainstalowane aplikacje i były wyświetlane przez ok. 15 minut po zaktualizowaniu do nowszej wersji Windows 10. Zainstalowanie tej aktualizacji zapobiega pojawianiu się tych pustych kafelków w przyszłości.
  • Rozwiązano problem z Microsoft Japanese Input Method Editor (IME), który uniemożliwiał prawidłowe wyświetlanie niestandardowego okna kandydata aplikacji.
  • Rozwiązano problem występujący podczas instalowania aplikacji.
  • Rozwiązano problem, który obejmował reguły trybu jądra dla aplikacji .NET w zasadach Windows Defender Application Control. W wyniku tego wygenerowane zasady były znacznie większe niż to konieczne.
  • Rozwiązano problem z niepowodzeniem usługi Device Health Attestation.
  • Rozwiązano problem powodujący wyłączenie S Mode po włączeniu System Guard Secure Launch na urządzeniach z Windows 10 w trybie S.
  • Rozwiązano problem powodujący wzrost użycia pamięci przez proces lsass.exe aż do momentu, gdy system staje się niezdatny do użytku. Działo się tak, gdy Transport Layer Security (TLS) wznawiał sesję.
  • Rozwiązano problem z Harmonogramem zadań i Workstation Service. Użytkownicy nie mogli automatycznie dołączyć do hybrydowej domeny Azure Active Directory (AAD) i generowany był błąd 0x80070490.
  • Rozwiązano problem z uwierzytelnianiem Azure Active Directory po zalogowaniu na maszynie z Windows Virtual Desktop.
  • Rozwiązano problem ze służbowymi kontami AAD, które nieoczekiwanie znikały z niektórych aplikacji, takich jak Microsoft Teams albo Microsoft Office.
  • Rozwiązano problem z przypadkowym wywoływaniem dołączania hybrydowego AAD, gdy zasada grupy “Register domain-joined computers as devices” była ustawiona na DISABLED.
  • Rozwiązano problem z częściową konfiguracją Service Connection Point (SCP), która powodowała, że dsregcmd.exe przestawał działać. Występowało to z powodu rozpoznającego wielkość liter ("case-sensitive") porównywania nazwy ID domeny podczas dołączania hybrydowej domeny Azure Active Directory z użyciem pojedynczego uwierzytelniania (SSO).
  • Dodano ustawienie czasu oczekiwania, nim zestaw Windows Mixed Reality przejdzie w uśpienie.
  • Rozwiązano problem, który mógł generować błąd zatrzymania, gdy kontenery Docker działały z izolacją procesu.
  • Rozwiązano problem powodujący niepowodzenie automatycznego wdrażania i odzyskiwania certyfikatu. Towarzyszył temu błąd "Ten parametr jest nieprawidłowy".
  • Rozwiązano problem powodujący, że maszyny wirtualne Microsoft Defender Application Guard przestawały odpowiadać, kiedy Microsoft Defender Application Guard dla Office otwierał dokument. Problem mógł występować na niektórych urządzeniach lub w sterownikach używających GPU Hardware Accelerated Scheduling.
  • Rozwiązano problem uniemożliwiający niektórym odtwarzaczom multimedialnym odtwarzanie zawartości na urządzeniach hybrydowych z dGPU na ekranach iGPU.
  • Rozwiązano problem z wysokim użyciem CPU. W efekcie system przestawał działać i następowało zakleszczenie.
  • Rozwiązano problem z zakleszczeniem w New Technology File System (NTFS).
  • Rozwiązano problem z DWM.exe, który przestawał działać w niektórych przypadkach.
  • Usprawniono działanie Windows Server Storage Migration Service poprzez dodanie wsparcia dla migracji z tablic FAS w NetApp do serwerów i klastrów Windows oraz rozwiązanie wielu problemów z niezawodnością.
  • Rozwiązano problem, który mógł uniemożliwiać działanie ekranu aplikacji podczas używania kontrolki Remote Desktop ActiveX osadzonej na stronie HTML.

  Microsoft wymienia trzy znane problemy w tej wersji:

  • Certyfikaty systemu i użytkownika mogą zostać utracone podczas aktualizowania urządzenia z systemu Windows 10 w wersji 1809 lub nowszej do nowszej wersji systemu Windows 10. Będzie to miało wpływ tylko wtedy, gdy zainstalowano już dowolną najnowszą aktualizację skumulowaną (LCU) wydaną 16 września 2020 r. lub nowszą, a następnie przejdziesz do nowszej wersji systemu Windows 10 ze źródła multimedialnego lub ze źródła instalacyjnego, które nie ma zintegrowanej aplikacji LCU wydanej 13 października 2020 r. lub nowszej. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy urządzenia zarządzane są aktualizowane przy użyciu nieaktualnych pakietów lub multimediów za pomocą narzędzia do zarządzania aktualizacjami, takiego jak usługi Windows Server Update Services (WSUS) lub program Microsoft Endpoint Menedżer konfiguracji. Może się to również zdarzyć w przypadku używania nieaktualnych fizycznych multimediów lub obrazów ISO, które nie mają zintegrowanych najnowszych aktualizacji.
  • Gdy używasz edytora IME (Microsoft Japanese Input Method Editor) do wprowadzania znaków Kanji w aplikacji, która automatycznie zezwala na wprowadzanie znaków Furigana, możesz nie uzyskać prawidłowych znaków Furigana. Może być konieczne ręczne wprowadzenie znaków Furigana. Dotknięte tym aplikacje używają funkcji ImmGetCompositionString().
  • Urządzenia z instalacjami Windows stworzonymi z niestandardowych nośników offline lub niestandardowych obrazów ISO mogą doświadczyć usunięcia klasycznego Microsoft Edge (Legacy) po tej aktualizacji, jednak nie jest on automatycznie zastępowany nowym Microsoft Edge (Chromium). Dotyczy to tylko przypadków, w których aktualizacja jest wciągana do obrazu/nośnika bez uprzedniego zainstalowania samodzielnego wydania SSU (servicing stack update) z 29 marca 2021 r. lub nowszego. Nie dotyczy to urządzeń łączących się bezpośrednio z Windows Update (także w wersji for Business). Aby uniknąć problemu, należy dołączyć wcześniej SSU z 29 marca (lub nowsze) do nośnika offline lub obrazu ISO przed dołączeniem LCU. W tym celu należy wypakować SSU z połączonego pakietu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, rozwiązanie jest banalnie proste — wystarczy pobrać i zainstalować Microsoft Edge z jego strony.

  Aktualizacje opcjonalne dotarły też w ostatnich dniach do starszych wersji Windows 10:

  • November 2019 Update (1909): KB5001396 (OS Build 18363.1533)
  • October 2018 Update (1809): KB5001384 (OS Build 17763.1911)

  Oprócz tego Microsoft wypuścił wczoraj aktualizacje stosu serwisowania Windows 10 - 19041.963 i 19042.963. Wprowadzają one ulepszenia jakościowe stosu serwisowania, który jest składnikiem instalującym aktualizacje Windows. Jego aktualizacje (SSU) zapewniają, że service stack jest niezawodny i pozwala pozyskiwać i instalować aktualizacje od Microsoft.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/topic/april-28-2021-kb5001391-os-builds-19041-964-and-19042-964-preview-fc8959e2-f2a0-4223-b56b-0ad8d9b4f96c

  Polecamy również w kategorii Windows 10