Wiadomości

Wiadomości

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:00
21.10.2014
4027 wyświetleń

Większość z nas śledzi interesujące wydarzenia w różnych serwisach informacyjnych. Czasem, by zrobić 'prasówkę', możemy się wręcz zagubić w gąszczu portali. Z pomocą przychodzi aplikacja Wiadomości, dołączona do systemu Windows 8.1. Zaprezentujemy dziś, jak poruszać się po prostym i czytelnym interfejsie Wiadomości, by być zawsze na bieżąco.

Nawigacja po usłudze

Aby uruchomić aplikację, wchodzimy do ekranu Start i zaczynamy pisać Wiadomości. Z podpowiedzi wybieramy "Bing Wiadomości" i klikamy charakterystyczną ikonę.

Możemy także - nadal pozostając w ekranie Start - kliknąć ikonę ze strzałką w dół, by przejść do ekranu Aplikacje i wybrać Wiadomości z listy zainstalowanych programów:

Wyszukaj

Przed nami ukaże się najważniejsza wiadomość dnia, zajmująca niemal cały ekran:

Wiadomości

Nawigacja po ekranie podstawowym Wiadomości jest niezwykle intuicyjna. Używając pokrętła myszy, strzałek na klawiaturze bądź paska przewijania na dole ekranu, przemieszczamy się w poziomym interfejsie programu. Przewińmy więc nieco tablicę informacyjną:

Wiadomości

Jako pierwsze ukazują się Najważniejsze Wiadomości z Polski i z całego Świata. Dalsze działy to:

  • Polska
  • Świat
  • Opinie
  • Biznes
  • Sport

By uzyskać więcej newsów z danego działu, klikamy pozycję Więcej (i tu nazwa działu). Opcja ta jest widoczna w prawym, dolnym rogu powyższego zrzutu ekranu. W tym przypadku jest to WIĘCEJ NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI. W efekcie przechodzimy do kolejnego ekranu, rozwijającego dany dział:

Wiadomości

Jeżeli chcemy powrócić do ekranu głównego, klikamy ikonę ze strzałką skierowaną w lewo (lewy, górny róg ekranu na powyższym zrzucie ekranu).

Będąc w ekranie głównym aplikacji, przewijamy dalej. Zatrzymaliśmy się na dziale Sport i zainteresował nas nagłówek konkretnego artykułu. Najeżdżamy więc kursorem myszy na jego obszar i klikamy:

Wiadomości

W efekcie otworzy nam się wybrany przez nas artykuł, który możemy swobodnie przeczytać:

Wiadomości

W prawym, dolnym rogu (na zrzucie powyżej) widzimy napis Strona 1 z 2. Mamy więc do czynienia z dłuższym newsem. By przewinąć jego treść, klikamy ikonę ze strzałką w prawo (prawa krawędź ekranu) lub obracamy pokrętłem myszy. By wyjść z artykułu - analogicznie jak w całej aplikacji - klikamy ikonę ze strzałką w lewo (lewy, górny róg ekranu).

Gdy interesuje nas konkretne zagadnienie, nieznajdujące się bezpośrednio w którymś z oferowanych działów, możemy skorzystać z Wyszukiwarki. Znajduje się ona w prawym, górnym rogu ekranu głównego:

Wiadomości

W jej polu tekstowym wpisujemy interesującą nas frazę. Możemy także skorzystać z podpowiedzi. W efekcie ukaże nam się zestawienie wiadomości, dotyczących wyszukanego przez nas zagadnienia.

Rzućmy okiem na inne możliwości nawigacyjne i personalizacyjne aplikacji Wiadomości.

Klikając prawy przycisk myszy w dowolnym miejscu ekranu aplikacji, ukaże nam się wysuwane górne i dolne menu:

Wiadomości

Z tego poziomu możemy przejść do kilku narzędzi personalizujących aplikację Wiadomości. Jednym z nich są Źródła - narzędzie, dzięki któremu prześledzimy wiadomości, pochodzące z konkretnego serwisu:

Wiadomości

Wybraliśmy kategorię Kraj oraz źródło "Rzeczpospolita". Otrzymamy więc zestawienie wiadomości z kraju, pochodzących z tego źródła:

Wiadomości

Powróćmy znów do ekranu głównego i otwórzmy prawym przyciskiem myszy wysuwane menu. Ikona z domkiem przewinie widok interfejsu do początku, czyli najważniejszej informacji. Z kolei strzałka obok - po kliknięciu lewym przyciskiem myszy - ukaże szybką listę najważniejszych kategorii newsów:

Wiadomości

Widniejący na dole ekranu przycisk Odśwież zrestartuje wyświetlane nagłówki, zapewniając najświeższą porcję informacji.

Konfiguracja aplikacji

Po raz kolejny otwórzmy prawym przyciskiem myszy wysuwane menu. Z dostępnych opcji wybieramy Dostosuj i klikamy ikonkę. Zostaniemy przeniesieni do ekranu, pozwalającego nam spersonalizować aplikację:

Wiadomości

Panel na środku ekranu umożliwia zmianę, usunięcie (czerwonym krzyżykiem) bądź zamiana miejsc kategorii na ekranie głównym. Wystarczy kliknąć dany kafelek lewym przyciskiem myszy i metodą przeciągnij i upuść zmienić jego położenie. W przypadku, gdy nie chcemy otrzymywać newsów z danej dziedziny, możemy za pomocą kliknięcia ikony czerwonego krzyżyka usunąć dany dział z głównej tablicy programu.

Możemy także utworzyć własny dział newsów. W tym celu klikamy ikonkę + przy opcji Tematy i wpisujemy interesujące nas zagadnienie, zatwierdzając przyciskiem Dodaj:

Wiadomości

W efekcie na ekranie głównym Wiadomości pojawi się nowa, utworzona przez nas kategoria:

Wiadomości

Opcja Źródła pozwoli nam z kolei utworzyć na ekranie głównym nową sekcję wiadomości, pochodzących wyłącznie z jednego źródła. Z ekranu Dodaj sekcję wybieramy więc interesujące nas źródło i dodajemy je, klikając ikonkę, oznaczoną plusem:

Wiadomości

Opcje Zarządzaj kategoriami i Wiadomości ze świata działają praktycznie w ten sam sposób - pozwalają dodać wybrane źródło do ekranu głównego jako nową kategorię.

Ostatnia z opcji w wysuwanym, dolnym menu (po kliknięciu prawym przyciskiem myszy) to Pomoc:

Wiadomości

Kliknięcie ikonki pomocy otworzy listę Często zadawanych pytań, dotyczacych Wiadomości, oraz krótkie objaśnienia najważniejszych elementów programu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Składniki Windows 8