Menu kategorii
 • W tym przypadku wskrzeszanie trupa ma sens. Aplikacje Windows Phone w Open Source

  W tym przypadku wskrzeszanie trupa ma sens. Aplikacje Windows Phone w Open Source

   Wojciech Błachno
  Wojciech Błachno
  11:00
  31.10.2019
  1931 wyświetlenie

  Był kiedyś taki system jak Windows Phone i może niektórzy z Was go pamiętają. Żarty, żartami, ale martwe od dawna mobilne okienka są cały czas sztucznie podtrzymywane przy życiu przez Microsoft, w ramach zwykłej odpowiedzialności producenta. Regularnie udostępnia on łatki i poprawki dla tego systemu pomimo tego, że praktycznie nikt z niego nie korzysta. Gigant uwolni się jednak od tego ciężaru odpowiedzialności już w przyszłym roku, kiedy to skończy się oficjalny okres wsparcia dla Windows Phone i Microsoft będzie mógł ten projekt ostatecznie pogrzebać w odmętach niepamięci.

  Czy jest to słuszna decyzja - cóż, na pewno zrozumiała, mając na względzie jak wielką porażką był Windows Phone. Sprawiedliwie trzeba jednak przyznać, że nie wszystko w tym systemie było tak złe jak jego opinia. Szereg deweloperów aplikacji tworzyło je przez lata na ten system i choć pewnie już dawno je porzucili, to gdzieś tam na ich dyskach zalegają gigabajty plików źródłowych. Czasem są to naprawdę bardzo ciekawe projekty. Nie można też odmówić Windows Phone tego, że jest to jednak kawałek historii technologii, który trzeba mieć w pamięci.

  Część wspomnianych wyżej deweloperów postanowiła, że nie chce zaprzepaścić setek roboczogodzin, spędzonych na pracy nad aplikacjami na Windows Phone i postanowili udostępnić je na zasadach open-source - dla potomności! Do tej grupy zaliczyć można grę Vlak., aplikacje ZuneCardr, GameCardr oraz kilka projektów Pedro Lamasa. Można je znaleźć na platformie GitHub. O ile same aplikacje mogą nie przedstawiać żadnej wartości, to ich kod ma ogromną wartość edukacyjną. Wiele aplikacji UWP na Windows Phone współdzieliło kod z wersją dla systemu Windows, więc jest to potencjalne źródło przydatnego kodu.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/movement-to-open-source-old-windows-phone-apps-gather-steam/

  Polecamy również w kategorii Windows Phone