W tym miesiącu zobaczymy Windows 11? To był tydzień z Microsoft 171

W tym miesiącu zobaczymy Windows 11? To był tydzień z Microsoft 171

 CentrumXP
CentrumXP
10:00
05.06.2021
2497 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym wydaniu To był tydzień z Microsoft podsumowaliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Zaczynamy od nieco enigmatycznej zapowiedzi wydarzenia, na którym mamy dowiedzieć się, "co dalej z Windows". Następnie przechodzimy do funkcji dyktowania w Office, która oficjalnie działa już po polsku, do nowej funkcji i nowego oblicza Outlooka, a także poprawionego doświadczenia udostępniania w OneDrive i aplikacjach Microsoft 365. Zapraszamy do lektury!

Co dalej z Windows? W tym miesiącu tajemniczy #MicrosoftEvent

Na konferencji Microsoft Build w zeszłym tygodniu Satya Nadella zapowiadał "najbardziej znaczącą aktualizację Windows ostatniej dekady", o której mieliśmy się dowiedzieć więcej już niebawem. Wygląda na to, że to niebawem rzeczywiście jest... niebawem, jako że Microsoft zapowiedział nowe wydarzenie w całości poświęcone Windows, które odbędzie się w czerwcu. Co już o nim wiadomo?

Wydarzenie nie ma jeszcze podanej nazwy, a na jego stronie znajdują się tylko hasztag #MicrosoftEvent, tytuł Join us to see what's next for Windows ("Dołącz do nas, by zobaczyć, co dalej z Windows" albo dosłownie — "co następne dla Windows"), data i czas oraz informacja, że event będzie można oglądać jako livestream. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 24 czerwca 2021 roku, na godzinę 11 AM ET (17:00 czasu polskiego).

Spodziewamy się, że Microsoft powie więcej o aktualizacji Windows 10 21H2, a także projektach i składnikach, które będą do niej dołączone lub zaczną być w niej integrowane, takich jak Sun Valley, Project Reunion czy nowy Microsoft Store. Być może więcej się też okaże na temat Windows 10X. W ostatnich dniach pojawiły się również plotki o Windows 11, które jednak traktujemy z przymrużeniem oka.

Dyktowanie w aplikacjach Office teraz także po polsku

Microsoft Dictate to rozszerzenie dla Office'a działające już od kilku lat, a od pewnego czasu również obsługujące język polski... przynajmniej w jakimś stopniu. Nasze testy tego dodatku z 2019 roku, kiedy próbowaliśmy za jego pomocą pisać w Wordzie, zawiodły nasze oczekiwania. Może dlatego dopiero teraz Microsoft informuje o oficjalnym wsparciu dla języka polskiego (i kilku innych języków) w Dictate dla Microsoft Office.

Liczymy, że dzięki temu oficjalnemu wsparciu wprowadzanie tekstu do aplikacji Office będzie działało tak, jak należy, a więc przestanie przekręcać czy ignorować polskie słowa. Ogólnie rzecz biorąc, Dictate jest świetną alternatywą do pisania na klawiaturze, bo pozwala odpocząć dłoniom i oczom, których funkcje przejmuje nasz aparat mowy. Jeśli więc wolicie mówić, niż pisać, albo lubicie mieszać te techniki, to koniecznie sprawdźcie rozszerzenie Dictate!

Nowe oblicze Outlooka na zrzucie ekranu

W niedawnej kompilacji Office Insider Microsoft udostępnił nową aplikację dla użytkowników Outooka, która pomaga przeglądać strukturę organizacyjną współpracowników w wygodnej, wizualnej formie. Nosi ona nazwę "Org Explorer" (Organization Explorer, czyli Eksplorator Organizacji) i umożliwia kontekstualizowanie, wizualizowanie i eksplorowanie ludzi i zespołów wokół Ciebie.

Outlook

Aby wypróbować nową funkcję, kliknij ikonę Org Explorer na wstążce Narzędzia główne. Zobaczysz przyjemną wizualnie tablicę z osobami z Twojego zespołu lub firmy. Możesz kliknąć kartę albo ikonę osoby, aby otworzyć więcej szczegółów. Co ciekawe, wzrok wielu Internautów przykuł nie tyle nowy dodatek, co jego tło, czyli Outlook — ukazany z zaokrąglonymi rogami i ogólnie wyliftowany.

Bardziej intuicyjne udostępnianie w aplikacjach Microsoft 365

Na podstawie danych i feedbacku użytkowników Microsoft ustalił obszary doświadczenia udostępniania, które wymagają poprawy. Chodzi przede wszystkim o zawartość okna dialogowego "Udostępnij", które pojawia się w ponad 40 miejscach na platformie Microsoft 365 i jest otwierane blisko 400 milionów razy w miesiącu. Największy priorytet uzyskała funkcjonalność szybkiego nadawania uprawnień i konfiguracji ustawień linków. Teraz, gdy wybierzemy opcję "Udostępnij" i wpiszemy imię i nazwisko lub adres e-mail odbiorcy w polu "do", nie musimy już wchodzić w ustawienia linka, aby wybrać poziom uprawnień.

Udostępnianie w Microsoft 365

Oprócz tego na ten rok planowane są ulepszenia w procesie kopiowania linków, zarządzaniu dostępem, sekcji "Udostępniono dla" i wysuwanego menu "Udostępnij". Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP