W ostatniej chwili wybrano Intela kosztem AMD. Ojciec Xboksa przeprasza za ten ruch

W ostatniej chwili wybrano Intela kosztem AMD. Ojciec Xboksa przeprasza za ten ruch

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
11:08
14.10.2021
1400 wyświetleń

Zbliżają się 20 urodziny platformy Microsoft Xbox. Na wesołe podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już pojawiają się pierwsze głosy, mówiące o słuszności pewnych decyzji podejmowanych w przeszłości.

Seamus Blackley, jeden z twórców pierwszej konsoli Xbox, często nazywany Ojcem Xboksa, za pośrednictwem Twittera przeprosił AMD za decyzję o odrzuceniu ich procesorów na rzecz jednostek Intela. Blackley mówi o tym zwłaszcza dlatego, że w okresie badań prototypu pierwszego Xboxa, konsola bazowała właśnie na procesorach AMD.

Ostatecznie Microsoft wybrał ofertę Intela i konsole, które finalnie trafiły do sklepów, posiadały procesory Intel Pentium III 733 MHz z kartami graficznymi GeForce 3. Co ciekawe, nawet podczas oficjalnej konferencji prezentującej Xboksa, już pod szyldem Intel Insider, pokazowa konsola była napędzana procesorem AMD.

Blackley zapytany o przyczynę zmiany dostawcy procesorów powiedział, że chodziło o relacje biznesowe i czystą politykę. Nie jest to informacja oficjalna, ale mówiło się, że pierwszy Xbox miał bazować na procesorze AMD K7, będącym jednym z wariantów serii Athlon.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/xbox-father-seamus-blackley-says-sorry-again-for-ditching-amd-in-favor-of-intel/

Polecamy również w kategorii Xbox