Viva - jedna platforma, wiele doświadczeń pracownika. To był tydzień z Microsoft 154

Viva - jedna platforma, wiele doświadczeń pracownika. To był tydzień z Microsoft 154

 CentrumXP
CentrumXP
15:30
05.02.2021
1845 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft przyjrzymy się najciekawszym nowościom, wydarzeniom i zapowiedziom z ostatnich dni. Najpierw weźmiemy pod lupę nową platformę doświadczeń pracowników Microsoft Viva, która została zapowiedziana na czwartkowej konferencji online. Czekają nas też inne zapowiedzi — konfiguracji Windows 10 w chmurze i możliwego zastąpienia Google przez Bing. Podsumowujemy też ostatnie zmiany w Microsoft Edge, Microsoft Lens i mobilnej aplikacji OneDrive. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Microsoft Viva - nowa platforma doświadczeń pracowników

Na czwartkowej konferencji Reimagine the Employee Experience gigant z Redmond zapowiedział nową usługę o nazwie Microsoft Viva. Jest to "platforma doświadczeń pracownika, która łączy komunikację, wiedzę, naukę, zasoby i wglądy". Wspomaga ona zaangażowanie, uczenie się, dobre samopoczucie i odkrywanie wiedzy przez pracowników — bezpośrednio w toku pracy i w integracji z Microsoft Teams. Jak wynika z analiz, w ostatnim czasie nastąpił wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które wspierają kulturę korporacyjną, odkrywanie wiedzy, szkolenia w miejscu pracy i dobre samopoczucie pracowników. Roczne wydatki na usługi Employee Experience Platforms (EXP) sięgają obecnie 300 miliardów dolarów i obejmują rozproszony rynek usług, infrastruktur i tysięcy narzędzi, z których wiele pozostaje nieodkrytych i niewykorzystanych przez pracowników. Viva ma to poprawić.

Microsoft Viva opiera się na możliwościach Microsoft 365 i Microsoft Teams, aby zunifikować doświadczenia pracowników w czterech obszarach: zaangażowania, dobrego samopoczucia, uczenia się i wiedzy. Platforma składa się z modułów, a pierwszy ich zestaw został dziś zapowiedziany. Za ich pomocą Viva będzie dostarczać zarówno wbudowane możliwości, jak też integracje partnerów oraz rozszerzenia, poprzez które klienci mogą integrować istniejące systemy doświadczenia pracownika i narzędzia. Część modułów jest już dostępna w wersji Public Preview wewnątrz Microsoft Teams.

Microsoft Viva może okazać się przełomowym rozwiązaniem w kategorii Employee Experience Platform między innymi dlatego, że skupia się w całości na potrzebach pracownika w miejscu pracy oraz pozwala firmom integrować rozproszone narzędzia i dostarczać je bezpośrednio w toku pracy. Szczegóły możecie sprawdzić w naszym artykule.

Windows 10 z konfiguracją w chmurze

Microsoft zaprezentował nowy sposób konfiguracji systemu o nazwie Windows 10 in Cloud configuration. Konfiguracja w chmurze oferuje prosty sposób aplikowania jednolitego zestawu konfiguracji na urządzenia z Windows 10, który przekształca je w sprawne, łatwe w zarządzaniu punkty końcowe. Nie jest to nowa wersja, edycja ani tryb Windows, ale raczej zalecany przez Microsoft sposób konfiguracji — zoptymalizowany w chmurze dla użytkowników z konkretnymi potrzebami z zakresu stylu pracy.

Windows 10 w chmurze

Konfig w chmurze jest zestawem rekomendowanych konfiguracji, które używają istniejącej już infrastruktury technologicznej, takiej jak Microsoft Endpoint Manager, Windows 10 i aplikacje. Użytkownicy otrzymują znany interfejs Windows i aplikacje, podczas gdy admini otrzymują znajome doświadczenie zarządzania. Wszystko, czego to wymaga, to PC z Windows 10 Pro lub Enterprise, Endpoint Manager i wprowadzenie aplikacji oraz ustawień konfiguracji w chmurze. Oprócz Microsoft Teams, Microsoft Edge i OneDrive for Business konfiguracja w chmurze daje elastyczność we wdrażaniu aplikacji Win32 i LOB (line-of-business) zarówno bezpośrednio na urządzenie, jak i poprzez wirtualizację.

Microsoft chce zająć miejsce Google

Google nie może dojść do porozumienia z władzami Australii i może wycofać się z tamtejszego rynku. Na zagrzane przez niego miejsce chętny jest Microsoft. Jak powiedział Satya Nadella, firma gotowa jest wypełnić tę lukę na rynku australijskim. W sierpniu gigant wyszukiwarek krytykował nowe regulacje o nazwie News Media Bargaining Code. Zmuszają one firmy, takie jak Google i Facebook, do negocjacji uczciwej ceny z wydawcami medialnymi za ponowne używanie ich treści lub innymi słowy — do płacenia za treści zewnętrznych wydawców. W zeszłym tygodniu Google groził opuszczeniem kraju, jednak rząd australijski pozostał nieugięty.

Australia planuje wprowadzenie nowego prawa w życie w nadchodzących tygodniach i daje jasno do zrozumienia, że nie przyjmuje zażaleń Facebooka ani Google. Microsoftowi te nowe zasady zdają się nie przeszkadzać, co firma jasno podkreśla. Czekamy tymczasem na dalszy rozwój wypadków.

Ważne zmiany w Microsoft Edge Dev i Beta

Zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia Edge 89 opuścił już kanał Dev, by przejść do kanału Beta, a tymczasem kanał Dev przechodzi już na Edge 90. Pierwsza kompilacja w tej wersji nosi numer 90.0.782.0 i wprowadza zaledwie kilka zmian związanych z wprowadzaniem odręcznym, kolekcjami, ciasteczkami i zasadami zarządzania.

Edge

Tego samego dnia w kanale Beta ukazała się aktualizacja do builda 89.0.774.18. Gromadzi ona wszystkie zmiany rozwijane do tej pory w kanale Dev, których podsumowanie możecie sprawdzić w linkowanym artykule. Wersja ta będzie testowana i szlifowana w kanale Beta jeszcze przez miesiąc. Zgodnie z udostępnionym przez Microsoft harmonogramem wydań Edge 89 trafi do kanału Stable w pierwszym tygodniu marca.

Office Lens teraz jako Microsoft Lens

Office Lens doczekał się kolejnego kroku w ewolucji. Obejmuje on nie tylko zmianę nazwy i logo, ale też szereg nowych, dynamicznych funkcji. Wraz z nową tożsamością Microsoft Lens otrzymał inteligentne akcje zintegrowane z aparatem, w tym:

  • zamianę obrazu na tekst,
  • zamianę obrazu na tabelę,
  • zamianę obrazu na kontakt,
  • Czytnik immersyjny,
  • skaner kodów QR.

Ponadto czeka na nas ulepszone doświadczenie skanowania, pozwalające zmieniać kolejność stron, ponownie edytować zeskanowane PDF-y, aplikować filtry na wszystkie obrazy w dokumencie, skanować do 100 stron jako obrazy lub PDF-y, łatwo przełączać się między lokalnymi a chmurowymi lokalizacjami podczas zapisywania PDF-ów, a także zapewniające łatwy sposób na identyfikację plików lokalnych i w chmurze.

Microsoft Lens

Nowe funkcjonalności będą najpierw udostępniane na Androidzie, a na iOS trafią w kolejnych miesiącach.

Nowy ekran główny w OneDrive na Androida

Otwierając aplikację OneDrive, możemy teraz szybko powrócić do miejsca, w którym ostatnio skończyliśmy. Uzyskamy dostęp do ostatnio używanych plików i plików offline, a także będziemy mogli ponownie odkryć wspomnienia z tego samego dnia w poprzednich latach. Jeśli logujemy się na osobistym koncie OneDrive, zobaczymy trzy główne sekcje ekranu głównego: ostatnio używane pliki, pliki pobrane do użycia offline i zdjęcia z "Tego dnia".

Gdy natomiast logujemy się na koncie służbowym lub szkolnym, zobaczymy ostatnie pliki, udostępnione biblioteki i pliki offline. Nowe doświadczenie ekranu głównego zastępuje dotychczasowy ekran główny. Jego widok pozostaje nadal dostępny w zakładce "Pliki". Zaktualizowany ekran domowy jest już dostępny na Androidzie, ale również na iOS. W przypadku tego pierwszego wymagany jest minimum Android 6.0 i OneDrive 6.21.

OneDrive

Kolejna nowość dotyczy Samsung Motion Photos. Format ten był już wcześniej wspierany w OneDrive, jednak dopiero teraz dodano możliwość jego odtwarzania. Ruchome obrazy wraz z dźwiękiem można oglądać zarówno w przeglądarkowej wersji OneDrive, jak i w aplikacji na Androida (minimum w wersji 6.23).

Microsoft poinformował też o wsparciu dla wideo w 8K, które mogą rejestrować ostatnie flagowe modele Samsung Galaxy. OneDrive umożliwiał już wcześniej przechowywanie wideo w 8K bez jakiejkolwiek kompresji. Od tej aktualizacji możemy również je odtwarzać. Gdy odtwarzamy wideo w 8K na telefonach bez wsparcia dla tej rozdzielczości, będzie ono odtwarzane w bieżącej rozdzielczości urządzenia.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia ze świata Microsoft w tym tygodniu. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia za tydzień!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP