Uzyskaj system Windows 10 - aplikacja w końcu usunięta

Uzyskaj system Windows 10 - aplikacja w końcu usunięta

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:06
21.09.2016
3421 wyświetlenie

Uzyskaj system Windows 10 (GWX) to aplikacja, która w ramach aktualizacji dołączyła do Windows 7 i Windows 8/8.1 blisko dwa miesiące przed wydaniem Windows 10. Początkowo pozwalała zarezerwować bezpłatną kopię nowego systemu, a od 29 lipca 2015 roku - jego pobranie. Istnienie aplikacji miało sens tylko przez rok, bowiem tylko przez ten okres aktualizacja do Windows 10 pozostawała darmowa. W nowej aktualizacji starszych systemów GWX zostaje usunięte.

Microsoft udostępnił aktualizację systemów Windows 7 i Windows 8.1, która ostatecznie pozbywa się aplikacji Uzyskaj system Windows 10. KB3184143 "usuwa aplikację GWX i inne oprogramowanie, powiązane z bezpłatnym uaktualnieniem do Windows 10, które wygasło 29 lipca 2016 roku". Nie jest do końca jasne, o jakie dodatkowe oprogramowanie chodzi, jednak komunikat wydaje się prosty - PC nie będzie już dłużej przygotowywany do pobrania Windows 10.

Uzyskaj system Windows 10

Co ciekawe, aplikacja GWX została wyłączona z użycia po prawie 2 miesiącach od wygaśnięcia darmowej oferty. Teoretycznie - zgodnie z kalendarium darmowej oferty aktualizacji do Windows 10 - powinna była przestać działać z dniem 30 lipca, jednak to tylko pozory. W rzeczywistości aktualizacja wciąż była możliwa, jeśli użytkownik Windows 7 lub Windows 8.1 zastosował prostą sztuczkę. Wystarczyło cofnąć zegar do wybranego dnia sprzed wygaśnięcia oferty, co pozwalało "oszukać" GWX, by z powodzeniem pobrać i aktywować Windows 10. Nie jest do końca jasne, jak długo sposób funkcjonował i czy w przypadku, gdy nie zainstalujemy KB3184143, aktualizacja będzie wciąż (!) możliwa. Microsoft był najprawdopodobniej świadomy tak trywialnej podatności i zostawił dodatkowy czas dla spóźnialskich. Gdy jednak zainstalujemy aktualizację usuwającą GWX, darmowa aktualizacja do Windows 10 nie będzie już możliwa.

Mimo, że roczna oferta wygasła 29 lipca, istnieje jeszcze pewien sposób, by za darmo przejść na Windows 10 w dowolnym momencie. Jeśli pobraliśmy nowy system w czasie trwania oferty, a następnie przywróciliśmy Windows 7, Windows 8.1 lub zainstalowaliśmy całkiem inny system, do naszego komputera została przypisana online dożywotnia licencja Windows 10. W takim przypadku możemy pobrać nowy system w dowolnej formie i legalnie z niego korzystać.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-is-finally-removing-the-get-windows-10-app

Polecamy również w kategorii Windows 10