Uniwersalna aplikacja Skype niebawem trafi do Insiderów

Uniwersalna aplikacja Skype niebawem trafi do Insiderów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:34
25.03.2016
2518 wyświetleń

W zeszłym roku Microsoft postanowił zakończyć rozwijanie aplikacji Skype w wersji dla Windows 8 (w stylu modern/metro) i zapowiedział powstanie uniwersalnego doświadczenia Skype dla Windows 10. Nowa aplikacja nie miała jednak zastąpić miejsca starej. Skype nazywany jest tu "doświadczeniem" nie bez powodu. Komunikator miał zostać zintegrowany z systemem oraz natywnymi aplikacjami. Nowe spojrzenie na Skype różni się nieco od tych wcześniejszych planów, a pierwsze tego efekty będą widoczne już niebawem.

Zamiast zintegrowanego doświadczenia Microsoft postanowił udostępnić nową aplikację Skype, zgodną z Universal Windows Platform. Dlaczego zrezygnowano z wbudowanego rozwiązania na rzecz wszechstronnej aplikacji? Początkowo wszystko zapowiadało się pomyślnie: "Integracja pozwoliła nam udostępnić najszybszą drogę do tego, co ludzie chcą robić ze Skypem. Wykorzystaliśmy tu mobilny paradygmat - jedna aplikacja dla jednego zadania - aplikacja Mapy, aplikacja Telefon i tak dalej. Mając to na uwadze, wypuszczaliśmy wbudowane, zorientowane na zadania aplikacje. Takie podejście sprawdzało się dobrze w badaniach: ludzie dostrzegli zalety jednozadaniowych aplikacji, co obiecywało szybszą i lżejszą drogę do osiągnięcia celów" - pisze Microsoft.

Skype

Praktyka pokazała jednak, że proste, pojedyncze aplikacje nie sprawdzają się, gdy mamy do czynienia z dużymi ekranami. Jak tłumaczy Microsoft: "Gdy rozmiar ekranu staje się większy - jak w tabletach, 2-w-1 i PC - i zaczynacie używać tych aplikacji, wzrastają oczekiwania, a ludzie chcą ograniczyć ten zamęt z aplikacjami. Wówczas znowu chcecie aplikacji, która pozwala na wszystko, czego chcecie, w obrębie jednego, wygodnego okna. Dlatego właśnie przedstawiamy aplikację Skype Universal Windows Platform". Innymi słowy - im dalej od telefonu i bliżej w stronę PC, tym bardziej cenimy wielozadaniowe kombajny.

Pierwsza wersja poglądowa nowego Skype będzie udostępniona użytkownikom programu Windows Insider "w nadchodzących tygodniach". Aplikacja będzie zawierać szereg najistotniejszych funkcji, w tym logowanie za pomocą konta Microsoft, ustawianie dostępności, podgląd pisania, wysyłanie zdjęć, wsparcie dla emotikon i Mojis, powiadomienia systemowe czy dołączanie do czatów grupowych.

Skype

W przyszłości Microsoft zamierza dodać kolejne funkcje, takie jak rozpoczynanie czatu z osobami, które nie posiadają Skype, tworzenie grup i wysyłanie zdjęć, grupowe czaty audio i wideo, udostępnianie swojego ekranu, plików i wiadomości wideo, zarządzanie powiadomieniami z poszczególnych czatów i nie tylko. Pierwsza wersja preview ukaże się na komputerach PC z Windows 10, tym niemniej ogólnym celem jest utworzenie uniwersalnej, a więc kompatybilnej ze wszystkimi urządzeniami aplikacji. Wersja na smartfony ma ukazać się w najbliższym czasie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-to-launch-a-universal-skype-app-for-windows-10-coming-soon-to-insiders

Polecamy również w kategorii Skype