Menu kategorii
 • Ulepszenia w zarządzaniu energią

  Ulepszenia w zarządzaniu energią

   Microsoft
  Microsoft
  00:00
  07.04.2006
  2936 wyświetleń

  Windows XP oferuje rozszerzone zarządzanie energią dla komputerów stacjonarnych i przenośnych. Windows XP idzie w ślad za Windows 2000 w obsłudze Zaawansowanego Interfejsu Zasilania i Konfiguracji (Advanced Configuration and Power Interface ACPI), która zapewnia rzeczywisty system zarządzania energią i konfiguracją systemu. Windows XP zapewnia także obsługę systemów opartych na API Advanced Power Management (APM).

  Na systemach zgodnych z ACPI, system operacyjny zarządza, kieruje i koordynuje zasilaniem w taki sposób, że system jest zawsze dostępny dla użytkownika gdy jest potrzebny, podczas gdy pozostaje uśpiony i używający możliwie najmniej energii, gdy nie pracuje aktywnie. W poprzednich architekturach takich jak APM, BIOS kontrolował strumień zasilania urządzeń systemowych bez uczestnictwa systemu operacyjnego.

  Urządzenia i aplikacje zaprojektowane zgodnie ze specyfikacją ACPI mogą odpowiadać na lub żądać zmiany stanu zasilania systemu. Na przykład aktywna aplikacja lub sygnał z urządzenia wejściowego informuje system operacyjny, że komputer lub urządzenie jest w użyciu. W przeciwnym wypadku system operacyjny próbuje przełączyć komputer w stan minimalnego zużycia energii lub w stan uśpienia. Na przykład, fax modem może działać w czasie gdy system jest uśpiony, zużywając minimalną ilość energii do momentu, aż nie zadzwoni telefon, wtedy system może się wzbudzić celem odebrania faksu, a następnie powrócić do stanu uśpienia, gdy już nie jest potrzebny.

  Funkcje Systemu Zarządzania Energią

  Windows XP ma wbudowane następujące funkcje zarządzania energią:

 • Ulepszona wydajność startu systemu i wznowienia pracy. Procedura startu i zamknięcia systemu została maksymalnie skrócona, dzięki czemu komputer jest szybko dostępny po włączeniu.
 • Efektywność zasilania. Funkcjami, które szczególnie poprawiają zarządzanie zasilaniem, zwłaszcza dla komputerów przenośnych, są wbudowana obsługa wydajności procesora, ściemnianie wyświetlacza LCD w momencie zasilania z baterii i wyłączenie wyświetlacza, gdy pokrywka komputera przenośnego jest zamknięta.
 • Obsługa wzbudzania. Komputer wydaje się być wyłączonym, gdy nie jest używany, lecz wciąż jest w stanie odpowiadać na zdarzenia wzbudzania, takie jak przychodzące połączenie telefoniczne lub żądanie sieciowe.
 • Interfejs użytkownika do ustawiania opcji zasilania. Opcje zasilania w Panelu Sterowania udostępniają nam interfejs użytkownika, za pomocą którego można ustawiać właściwości wybierając lub tworząc schematy zasilania, ustawiając opcje zużywania baterii i ustawiając alarmy niskiego poziomu zasilania. Jeśli mamy podłączony UPS, Opcje zasilania mogą zarządzać również nim.
 • Polityka zasilania dla poszczególnych urządzeń. Wszystkie urządzenia zaprojektowane, aby używać możliwości systemu zarządzania energią w Windows mogą uczestniczyć w zarządzaniu. Gdy nie są w użyciu, mogą zażądać od systemu przełączenia ich w niski poziom zasilania, aby zaoszczędzić energię.
 • Funkcje zarządzania zasilaniem w aplikacjach. Aplikacje zaprojektowane do użycia funkcji zarządzania energią w Windows, mogą zażądać od systemu, aby nie przełączał się w tryb uśpienia. Na przykład oprogramowanie do prezentacji, które wyświetla slajdy, ale aktywnie nie wykonuje niczego, może zażądać od systemu, by ten nie wyłączał monitora.

 • Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Obsługa sprzętu i urządzeń