Menu kategorii
 • Ukrywanie zasobów udostępnionych

  Ukrywanie zasobów udostępnionych

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  15.08.2006
  11580 wyświetleń

  Czasami chcielibyśmy udostępnić jakiś folder ale nie chcemy aby inni użytkownicy go widzieli. Tzn. żebyśmy sami mieli do niego dostęp z innego komputera, natomiast pozostali użytkownicy sieci nie mieszali w nim. Oczywiście w Windows XP jest to możliwe, jest to nawet bardzo proste.

  Zacznijmy od otwierania zasobów sieciowych z okna Uruchom. Okno to włączamy klikając kolejno na Start, Uruchom. Możemy w nie wpisać wiele poleceń, które często przyspieszą naszą pracę. Wpiszmy np. C: spowoduje to otworzenie się naszego dysku twardego. Umieśćmy tam teraz komendę control w ten sposób uruchomimy Panel sterowania. Możemy również otwierać przy pomocy tego okna nasze zasoby sieciowe. Wpisujemy dwa backslash'e a potem nazwę komputera lub jego adres IP np.: \\192.168.0.1 lub \\Homelandia. Możemy również wchodzić od razu do konkretnego folderu. Jeżeli wiemy, że katalog filmy jest udostępniony na komputerze Homelandia to aby do niego bezpośrednio wejść w oknie Uruchom wpisujemy \\Homelandia\filmy lub też używając adresu IP: \\192.168.0.1\filmy.

  Wróćmy jednak do ukrywania zasobów udostępnionych. Jak już mówiliśmy jest to bardzo proste. Po prostu folderowi, który jest udostępniony nadajemy nazwę zakończoną znakiem dolara $. Czyli jeżeli chcielibyśmy ukryć przed niewtajemniczonymi nasz katalog filmy powinniśmy zmienić jego nazwę na filmy$.

  Po dokonaniu takiej operacji folder nie będzie widoczny jeżeli ktoś będzie przeglądał nasze zasoby udostępnione poprzez Moje miejsca sieciowe. My jednak znając jego nazwę możemy dostać się do niego wpisując w oknie Uruchom komendę: \\homelandia\filmy$ . Przy czym zakładamy, że nasz katalog filmy$ znajduje się na komputerze homelandia.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Praca w sieci