Udostępnianie folderów

Udostępnianie folderów

 Anna Polak
Anna Polak
00:00
05.01.2007
26471 wyświetlenie

Pliki i foldery to kolejny ważny zasób sieciowy, bez którego trudno się obejść. Jest on przydatny zarówno w dużych korporacjach jak i małych sieciach domowych, czy biurowych. Dzięki niemu można utworzyć magazyn najczęściej używanych plików. W folderze możemy umieścić dowolny dokument, obraz, lub plik, a następnie udostępnić go. Wówczas inni użytkownicy mogą przejrzeć sieć i zlokalizować udostępniony folder oraz jego zawartość. Oczywiście jest to zależne od nadanych przez nas uprawnień. W celu udostępnienia folderu, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy jest włączone proste udostępnianie folderów. Aby to zrobić musimy przejść do Panelu sterowania i wybrać Opcje folderów.

Na ekranie zobaczymy moduł, w którym z czterech dostępnych zakładek wybierzemy Widok, a następnie zaznaczymy polecenie Użyj prostego udostępniania plików (zalecane).

Aby teraz udostępnić drugiej osobie folder, klikamy na wybranym folderze prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Udostępnianie i zabezpieczenia.

Na karcie Udostępnianie zaznaczamy opcję Udostępnij ten folder w sieci i wpisujemy nazwę folderu w polu Nazwa udziału. Jest to nazwa pod którą będzie widoczny katalog. W tym przypadku jest to dokumenty. Musi ona być unikalna dla tego komputera, gdyż będzie dostępna i widoczna dla innych użytkowników.

Możemy również zaznaczyć opcję Zezwalaj użytkownikom sieciowym na zmianę moich plików. Wówczas pozostali użytkownicy będą mogli edytować, a nawet usuwać pliki. Jeśli chcemy, żeby pliki pozostawały tylko do odczytu to usuwamy zaznaczenie z tego pola. Zatwierdzamy kontrolką OK. Folder teraz jest udostępniony, a na jego ikonie znajduje się otwarta dłoń symbolizująca to. Możemy również uczynić go prywatnym. Na zakładce Udostępnianie zaznaczamy opcję Uczyń ten folder folderem prywatnym.

Możemy również pozwolić na przeglądanie i edycję plików i folderów korzystając z opcji Zaawansowanego udostępniania plików. Jednak rzadziej się na to decydujemy, gdyż Proste udostępnianie jest łatwiejszą opcją. Aby skorzystać z tej funkcji musimy przejść do Panelu sterowania, wybrać Opcję folderów, później Widok. Następnie musimy odnaleźć polecenie Użyj prostego udostępniania plików i odznaczyć je.

Teraz, żeby udostępnić innym użytkownikom katalog, klikamy na wybranym folderze prawym przyciskiem myszki i wybieramy z menu Udostępnianie i zabezpieczenia. Następnie zaznaczamy Udostępnij ten folder, a w polu Nazwa udziału wpisujemy nazwę pod jaką będzie widoczny nasz katalog.

W tym oknie dialogowym mamy do dyspozycji jeszcze opcje Komentarza, która nie jest obowiązkowa, oraz Limit użytkowników. Jest to ciekawa opcja, która pozwala ograniczyć dostęp ludzi do twardego dysku. Do wyboru mamy Dopuszczalne maksimum oraz Zezwalaj tylu użytkownikom, w której podajemy liczbę użytkowników. Następnie przechodzimy do Uprawnienia.

Jeśli jest to udostępnienie dla wszystkich to w oknie Nazwy grupy lub użytkownika mamy Wszyscy, jest to standardowe ustawienie uprawnień. Aby mieć pewność, że nikt nie zmodyfikuje udostępnionych plików, powinniśmy odznaczyć Pełną kontrolę i Zmianę. Jeśli chcemy skonfigurować ustawienia dla dostępu offline, zaglądamy na kartę Buforowanie.

W Ustawieniach buforowania standardowo zdefiniowane jest Ręczne buforowanie dokumentów, ale w miarę naszych potrzeb możemy to zmieniać lub zupełnie wyłączyć.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Poradniki sieciowe