Udostępnianie folderów

Udostępnianie folderów

 Anna Polak
Anna Polak
00:00
05.01.2007
18 komentarzy
25633 wyświetlenia

Pliki i foldery to kolejny ważny zasób sieciowy, bez którego trudno się obejść. Jest on przydatny zarówno w dużych korporacjach jak i małych sieciach domowych, czy biurowych. Dzięki niemu można utworzyć magazyn najczęściej używanych plików. W folderze możemy umieścić dowolny dokument, obraz, lub plik, a następnie udostępnić go. Wówczas inni użytkownicy mogą przejrzeć sieć i zlokalizować udostępniony folder oraz jego zawartość. Oczywiście jest to zależne od nadanych przez nas uprawnień. W celu udostępnienia folderu, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy jest włączone proste udostępnianie folderów. Aby to zrobić musimy przejść do Panelu sterowania i wybrać Opcje folderów.

Na ekranie zobaczymy moduł, w którym z czterech dostępnych zakładek wybierzemy Widok, a następnie zaznaczymy polecenie Użyj prostego udostępniania plików (zalecane).

Aby teraz udostępnić drugiej osobie folder, klikamy na wybranym folderze prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Udostępnianie i zabezpieczenia.

Na karcie Udostępnianie zaznaczamy opcję Udostępnij ten folder w sieci i wpisujemy nazwę folderu w polu Nazwa udziału. Jest to nazwa pod którą będzie widoczny katalog. W tym przypadku jest to dokumenty. Musi ona być unikalna dla tego komputera, gdyż będzie dostępna i widoczna dla innych użytkowników.

Możemy również zaznaczyć opcję Zezwalaj użytkownikom sieciowym na zmianę moich plików. Wówczas pozostali użytkownicy będą mogli edytować, a nawet usuwać pliki. Jeśli chcemy, żeby pliki pozostawały tylko do odczytu to usuwamy zaznaczenie z tego pola. Zatwierdzamy kontrolką OK. Folder teraz jest udostępniony, a na jego ikonie znajduje się otwarta dłoń symbolizująca to. Możemy również uczynić go prywatnym. Na zakładce Udostępnianie zaznaczamy opcję Uczyń ten folder folderem prywatnym.

Możemy również pozwolić na przeglądanie i edycję plików i folderów korzystając z opcji Zaawansowanego udostępniania plików. Jednak rzadziej się na to decydujemy, gdyż Proste udostępnianie jest łatwiejszą opcją. Aby skorzystać z tej funkcji musimy przejść do Panelu sterowania, wybrać Opcję folderów, później Widok. Następnie musimy odnaleźć polecenie Użyj prostego udostępniania plików i odznaczyć je.

Teraz, żeby udostępnić innym użytkownikom katalog, klikamy na wybranym folderze prawym przyciskiem myszki i wybieramy z menu Udostępnianie i zabezpieczenia. Następnie zaznaczamy Udostępnij ten folder, a w polu Nazwa udziału wpisujemy nazwę pod jaką będzie widoczny nasz katalog.

W tym oknie dialogowym mamy do dyspozycji jeszcze opcje Komentarza, która nie jest obowiązkowa, oraz Limit użytkowników. Jest to ciekawa opcja, która pozwala ograniczyć dostęp ludzi do twardego dysku. Do wyboru mamy Dopuszczalne maksimum oraz Zezwalaj tylu użytkownikom, w której podajemy liczbę użytkowników. Następnie przechodzimy do Uprawnienia.

Jeśli jest to udostępnienie dla wszystkich to w oknie Nazwy grupy lub użytkownika mamy Wszyscy, jest to standardowe ustawienie uprawnień. Aby mieć pewność, że nikt nie zmodyfikuje udostępnionych plików, powinniśmy odznaczyć Pełną kontrolę i Zmianę. Jeśli chcemy skonfigurować ustawienia dla dostępu offline, zaglądamy na kartę Buforowanie.

W Ustawieniach buforowania standardowo zdefiniowane jest Ręczne buforowanie dokumentów, ale w miarę naszych potrzeb możemy to zmieniać lub zupełnie wyłączyć.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Poradniki sieciowe

Komentarze

 • Piotr 14:48 29.01.2007

  a jak nie ma tego zaawansowanego ?? XP HE

 • NoName 09:39 27.02.2007

  No to masz pech ;))

 • Spicmir 21:21 21.09.2007

  A ja mam XP Pro i mimo ze odchaczylem ta opcje nadal nie mogę zmienić " tylko do odczytu" :(

 • ja 11:13 04.12.2007

  rowniez w widows server 2003 nie moge tego zmienic, dziwne bo wczoraj wszystko dzialalo a dzis juz nie? jakies propozycje?

 • rufus 11:40 24.04.2008

  Witam. jak zrobić, żeby wymusić logowanie przy próbie wejścia do foldera udostępnionego?

 • Ree 23:29 16.10.2008

  odpowiedzcie mi dlaczego nie mam opcji "udostępnij ten folder w sieci", moze mam jakąś usługę wyłączoną, bo pomimo włączonego "prostego udostępniania plików" nie mogę udostepnić

 • miszczu 18:14 06.11.2008

  czemu mam te opcje zablokowane ? :/ jak ktos moze napisac to haki4566@wp.pl

 • żółw 13:31 17.11.2008

  spoko xD

 • ae54 11:29 21.11.2008

  jak sie robi internet ??

 • on 10:25 11.12.2008

  jest już zrobiony

 • Mouse 09:24 20.01.2009

  hehe xPP wszytsko pisze ;p;p tylko dobrze przeczytajcie ^^

 • Wladi 16:58 28.03.2009

  No fajnie, a co zrobić, jak komputer klient w tej samej grupie roboczej i tez z winda XP (professional) za uj radziecki nie chce zobaczyć drugiego kompa w tej samej z udostępnionymi udziałami z winda xp (home edition) ?? Powiesic się ?? Ten pierwszy nie ma DVD, a ten drugi ma i potrzebny jest dostep do plyty z czasopisma .. i za uja nie widzą się i kropka.. to znaczy - ten z home edition widzi tego z profesional ale w drugą stronę za cholere, kur$#^*&, co jest grane?!

 • pawel 22:03 12.04.2009

  Wladi.... Ja mam taki sam problem ;/

 • Begrezen 12:44 01.07.2009

  Jeśli ktoś jeszcze czyta tutaj i chciałby wiedzieć jak zajrzeć do drugiego komputera w przypadku gdy go nie widzi to proponuje ręcznie podać ścieżkę zakładam że adresy ip macie dobrze wpisane. załóżmy, że komputer do którego chcemy się dostać nazywa się DOM1 aby do niego wejść (mimo iż go nie widzimy) wystarczy włączyć obojętnie jaki folder i w ADRESie wpisać coś takiego: \\DOM1 poczym nacisnąć enter, jeśli połączenie jest poprawne to na pewno zobaczycie udostępnione foldery z komputera DOM1

 • ktos 04:10 28.07.2009

  jakis ktos nie powiem brzydko piszac ten artykuł nie zaznaczyl na wstepie ze dotyczy to tylko WinXP Pro. w Home nie ma takiej opcji i to jest własnie jedna z róznic miedzy home i pro. nie dZiwie sie zwfrustrowanym ze nie wiedza co robic.... a mozna: kupic pro - lub - odpalic home w safe mode i wtedy od razu przejsc do wlasciwosci folderu i ustalic nowego wlasciciela folderu. temat stary jak swiat.....

 • ktos inny 04:17 28.07.2009

  dokladnie. wyraznie napisano w http://support.microsoft.com/kb/307874/PL/ ze "Uwaga: Nie można wyłączyć prostego udostępniania plików w systemie Windows XP Home Edition." a na http://support.microsoft.com/kb/304040/pl napisane "Na komputerach z systemem Windows XP Home Edition proste udostępnianie plików jest zawsze włączone." maslo maslane.

 • ściśle tajne 12:33 30.11.2009

  a jak zrobić żeby udostępnić folder tylko wybranemu użytkownikowi w sieci (nie innemu użytkownikowi tego samego komputera) ma wsieci 2 kompy w domu i 2 kompy u sąsiadów którym nie chcę udostępniać prywatnych plików

 • Mahda 10:31 25.03.2011

  uehhehehee ;p Moi dorodzy strasznie zamieszaliscie z tymi print-screenami - ja udostepnilam ten folder 2 kliknieciami myszki i w ogole nie mam takich okienek jak wy ;p jak to możliwe? ;p cuda niewidy ;p piter ciota? ;p dobre ;p ciekawe czy w ogole znacie znaczenie tego slowa ;p hehehe ale grunt to poczucie humoru a smianie sie z samego siebie - to nie lada wyczyn ;) Pozdrawiam i milego dnia zycze ;) Dzieki za podpowiedzi :)

Skomentuj

Autor