Menu kategorii
 • Tworzenie prezentacji multimedialnej w Microsoft Sway

  Tworzenie prezentacji multimedialnej w Microsoft Sway

   Wojciech Błachno
  Wojciech Błachno
  10:32
  30.01.2018
  10979 wyświetleń

  Sway to darmowy element pakietu Microsoft Office 365, który pozwala na tworzenie interaktywnych prezentacji, podobnie jak jego protoplasta - PowerPoint. Swaya odróżnia od PowerPointa podejście do tematu prezentacji. W przypadku tego pierwszego mamy klasyczne slajdy, między którymi mniej lub bardziej płynnie przechodzimy. Sway traktuje prezentację bardziej jako ciągły strumień myśli, po którym poruszamy się, przesuwając ekran poziomo lub pionowo. Pozwala to na bardziej płynne i interesujące przekazanie treści. Jeśli jednak to forma tradycyjnych slajdów jest dla nas ważna, istnieje również opcja ich zastosowania. Wizualnie taka prezentacja jest o wiele bardziej atrakcyjna. Co więcej, możemy dostać się do naszych prezentacji z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy dostęp do Internetu. Jednak w razie konieczności mamy możliwość pobrania treści Swaya w formacie PDF lub Word. Co prawda w takiej postaci nie są one aż tak ładne, jednak w awaryjnych sytuacjach jest to przydatna opcja.

  Microsoft Sway

  Aby utworzyć prezentację w Sway, musimy:

  1. Zalogować się do usługi, przechodząc w przeglądarce pod adres sway.com,
  2. Następnie klikając Utwórz nowy, możemy dodać nową, pustą prezentację.
  3. Możemy również wykorzystać jeden z kilkudziesięciu dostępnych szablonów lub wzorować się na tych polecanych, udostępnionych do wglądu.

  Microsoft Sway

  Teraz przechodzimy do tworzenia nowej prezentacji lub edytowania szablonu. Okno edycji prezentacji zasadniczo dzieli się na dwie części:

  • Scenariusz - tutaj wprowadzamy treść i planujemy sposób, w jaki chcemy przekazać nasze pomysły. W tym miejscu uzupełniamy naszą prezentację o zawartość.
  • Projektowanie - tutaj dopieszczamy naszą pracę od strony wizualnej.

  Microsoft Sway

  Zacznijmy więc tworzenie naszej pierwszej prezentacji Sway. W tym celu, po wybraniu karty Scenariusz, rozpoczynamy wprowadzanie pierwszych elementów. Zamiast iść na łatwiznę i korzystać z szablonów, stworzymy naszą prezentację od zera. Podobnie jak w PowerPoincie operujemy tutaj na czymś w rodzaju slajdów z tą różnicą, że każdy segment może mieć inny charakter od poprzedniego. Elementy, jakie możemy dodać to:

  • Tekst - możemy dodać nagłówek lub zwykłe pole tekstowe. Tekst możemy wyróżnić (pogrubienie) lub zaakcentować (kursywa).
  • Multimedia - w przypadku treści wizualnych mamy dwie możliwości. Możemy skorzystać z wbudowanej bazy multimediów, na którą składają się treści z usług Bing, Flickr, YouTube oraz Wikipedia. Jednak można też wykorzystać własne materiały udostępnione na OneDrive lub te pochodzące z naszego lokalnego dysku. Opcje, jakie mamy do dyspozycji to:
   • Obraz
   • Wideo
   • Dźwięk
   • Element osadzony z zewnętrznego źródła (np. YouTube)
   • Plik z dysku
  • Stos - inaczej grupa elementów. Możemy zgrupować elementy, np. dotyczące jednego zagadnienia.

  Microsoft Sway

  Pusta prezentacja zawiera tylko jeden segment - Kartę tytułu. Karta tytułu może zostać wzbogacona o wybrany przez nas obraz. Możemy dodać kolejną kartę, klikając znak plusa. Wybierając kolejno jeden z wymienionych powyżej elementów, zapełnimy scenariusz naszej prezentacji. Kiedy mamy już treść, możemy przystąpić do projektowania strony wizualnej naszej prezentacji. Wszystkie opcje odpowiedzialne za wygląd znajdziemy w menu Projektowanie.

  Microsoft Sway

  W tym miejscu widzimy, w jaki sposób będzie wyglądać nasza prezentacja. Klikając w prawym górnym rogu opcję Style, możemy przystąpić do projektowania. Po pierwsze możemy tutaj określić, jak wyświetlać się będzie treść. Może to przebiegać na trzy sposoby - Pionowo, Poziomo i w postaci Slajdów. Możemy też wybrać jeden z proponowanych stylów dla szybkiego dostosowania wyglądu. Jeśli jednak chcemy sami zmodyfikować każdy z elementów - klikamy Dostosuj. Ciekawa opcja to Remiksuj!, która jednym kliknięciem dokona szybkich, losowych modyfikacji tak, aby uzyskać unikalny wygląd.

  Microsoft Sway

  Po kliknięciu Dostosuj możemy zmienić kolorystykę, czcionkę i jej rozmiar oraz sposób animowania elementów ruchomych. Cały czas po lewej stronie mamy podgląd całej prezentacji i możemy sprawdzać zmiany, jakie wprowadzamy. Jeśli nasz projekt zawiera dużo elementów, klikając ikonkę w prawym dolnym rogu podglądu, uruchomimy tryb szybkiego nawigowania między kartami prezentacji.

  Microsoft Sway

  Jak widać, Sway to wyjątkowo wygodny i jednocześnie posiadający wszystko, co potrzeba program do tworzenia prezentacji. Niektórzy mogą, porównując go do PowerPointa, zwrócić uwagę na pewną ubogość w opcje. Prawda jest taka, że Sway, w przeciwieństwie do PowerPointa, nie posiada wielu funkcji, które są rzadko wykorzystywane i nie mają większego wpływu na jakość prezentacji. Sway ma wszystko, co trzeba na swoim miejscu i w odpowiedniej ilości. Ergonomia i prostota to sekrety Microsoft Sway.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Podstawowe czynności