Tryb HTTPS-Only i kolejne przyspieszenie w aktualizacji Firefox 83.0

Tryb HTTPS-Only i kolejne przyspieszenie w aktualizacji Firefox 83.0

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:17
17.11.2020
1886 wyświetleń

Mozilla udostępniła dziś dużą aktualizację Firefoksa do wersji 83.0. Podczas gdy poprzednia aktualizacja nie była tak okazała (jednak wprowadziła coś istotnego — mocne przyspieszenie), ta jest naprawdę bogato wyposażona. Co więcej, dzięki niej Firefox przyspiesza jeszcze bardziej! Spośród innych ważnych nowości warto wymienić tryb HTTPS-Only, lepszą obsługę gestów na ekranach dotykowych, ulepszony tryb Obraz-w-Obrazie i poprawioną funkcjonalność narzędzi wyszukiwania. Lista najważniejszych zmian poniżej.

Firefox znowu przyspiesza

Firefox zaliczył kolejne przyspieszenie, które jest efektem aktualizacji SpiderMonkey, jego silnika JavaScript. Dzięki temu zauważymy, że strony ładują się nawet o 15% szybciej, a ich responsywność wzrosła o 12%. Ponadto zużycie pamięci spada o 8%. Mozilla zastąpiła część silnika JavaScript, która pomaga kompilować i wyświetlać witryny, co poprawiło również bezpieczeństwo i łatwość utrzymania silnika.

Firefox wprowadza HTTPS-Only Mode

Tryb używania wyłącznie protokołu HTTPS to tryb, którego włączenie zapewnia, że wszystkie połączenia z witrynami wykonywane przez Firefoksa są bezpieczne, a w razie niemożliwości nawiązania bezpiecznego połączenia przeglądarka wyświetli alert. Tryb ten można włączyć w Opcjach.

Lepsza obsługa gestów na ekranach dotykowych

Gest szczypnięcia, aby pomniejszyć widok, jest teraz wspierany na urządzeniach z ekranami dotykowymi i systemem Windows lub macOS. Wspierany jest też gest odwrotny, który powiększa stronę.

Ulepszony tryb Obraz-w-Obrazie

Picture-in-Picture (PiP) wspiera teraz skróty klawiszowe do szybkiego przewijania wideo dalej i wstecz. Strzałki przewijają zawartość o 15 sekund, a także regulują głośność.

Udoskonalony interfejs podczas konferencji wideo

Kiedy prezentujemy swój ekran na wideokonferencji w Firefox, zobaczymy ulepszony interfejs użytkownika. Dzięki niemu zyskamy jasność, które urządzenia lub ekrany są udostępniane.

Narzędzia wyszukiwania z poprawioną funkcjonalnością i designem

  • Wybranie silnika wyszukiwania na dole panelu wyszukiwania otwiera teraz tryb wyszukiwania dla tego silnika, co pozwala zobaczyć sugestie (o ile są dostępne) dla wpisywanych fraz. Wcześniejsze zachowanie (wykonanie natychmiastowego wyszukania) jest dostępne po kliknięciu z wciśniętym Shiftem.
  • Gdy Firefox wykonuje autouzupełnianie URL w jednym z silników wyszukiwania, możemy teraz wyszukiwać przy jego pomocy bezpośrednio na pasku adresu, wybierając skrót w wynikach wyszukiwania na pasku adresu.
  • Dodano przyciski na dole panelu wyszukiwania, które pozwalają wyszukiwać w zakładkach, otwartych kartach i historii.

Wsparcie dla AcroForm

Firefox zyskał wsparcie dla AcroForm, co pozwala nam teraz wypełniać, drukować i zapisywać wspierane formularze PDF. Ponadto przeglądarka PDF otrzymała odświeżenie wyglądu.

Wsparcie dla urządzeń z Apple Silicon

Firefox 83 oferuje wsparcie dla nowych urządzeń Apple z procesorami Apple Silicon. Wydanie to obsługuje również emulację w ramach technologii Rosetta 2, dostępnej w macOS Big Sur. Mozilla pracuje również nad natywnym wsparciem dla Apple Silicon w przyszłym wydaniu.

Poprawki i inne zmiany

  • Funkcjonalności czytników ekranowych, które zgłaszają akapity, robią to teraz poprawnie, zamiast zgłaszać linijki w Google Docs.
  • Podczas czytania z użyciem czytnika ekranowego słowa są teraz poprawnie zgłaszane, gdy obok znajduje się znak interpunkcyjny.
  • Klawisze strzałek działają teraz poprawnie w oknie Obrazu-w-Obrazie.

Firefox zyskał też kilka drobnych aktualizacji platformy webowej oraz przeznaczonych dla firm i deweloperów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/83.0/releasenotes/

Polecamy również w kategorii Firefox