Menu kategorii
 • To już oficjalne: emulacja x64 zmierza do Windows 10 na ARM

  To już oficjalne: emulacja x64 zmierza do Windows 10 na ARM

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:48
  30.09.2020
  2381 wyświetlenie

  Windows 10 na ARM z powodzeniem emuluje architekturę x86, jednak wsparcie dla x64 stanowi dużo większe wyzwanie, z którym Microsoft zmaga się już od kilku lat. Póki co oprogramowanie działające w architekturze 32-bitowej to na razie wszystko, na co stać Windows 10 na ARM. Na razie, bowiem wsparcie dla 64 bitów jest już w drodze.

  O tym, jak czasochłonne jest to zadanie, świadczyć może fakt, że ostatnie zdanie powyższego akapitu pochodzi z naszego artykułu sprzed dwóch lat i... jest nadal aktualne, a być może nawet bardziej, bo apetyt na aplikacje 64-bitowe wzrósł wraz z mocą układów Qualcomm Snapdragon instalowanych na mobilnych pecetach. O początkach prac nad tą implementacją i towarzyszących jej wyzwaniach przeczytacie więcej w naszym wcześniejszym artykule: 64 bity w Windows 10 na ARM to dużo bardziej skomplikowana sprawa. Teraz zobaczmy, co aktualnie na ten temat mówi Microsoft:

  Jesteśmy podekscytowani rozmachem, jaki widzimy u partnerów aplikacji, obejmujących Windows 10 na ARM, wykorzystujących dobrodziejstwa mocy i wydajności procesorów Qualcomm Snapdragon. Wysłuchaliśmy waszego feedbacku i uczyniliśmy Microsoft Edge szybszym przy mniejszym użyciu baterii, a także ogłosiliśmy, że wkrótce wypuścimy natywny klient Microsoft Edge zoptymalizowany dla Windows 10 na ARM. Rozszerzamy też wsparcie dla uruchamiania aplikacji x64 poprzez obsługę emulacji x64, która zacznie być udostępniana w Windows Insider Program w listopadzie. Ponieważ prosili o to deweloperzy, Visual Studio Code także został zaktualizowany i zoptymalizowany dla Windows 10 na ARM. Jeśli chodzi o organizacje, zobowiązujemy się pomagać im w upewnieniu się, że ich aplikacje współpracują z Windows 10 i aplikacjami Microsoft 365 na urządzeniach ARM64 z App Assure. Pracujemy blisko z Acer, HP, Lenovo, Samgungiem i Surface, aby wprowadzić te innowacje i produkty z Windows 10 na ARM dla naszych wspólnych klientów.
  — Panos Panay, Chief Product Officer, Windows + Devices

  Tak konkretny i jasny komunikat wskazuje na to, że prace nad emulacją x64 na ARM są już daleko posunięte. Jako że testy w kompilacjach Windows Insider zaczną się w listopadzie, jest bardzo prawdopodobne, że na wiosnę 2021 roku implementacja będzie już gotowa — zarówno dla wiosennej aktualizacji Windows 10, jak też istniejących i nowych urządzeń ARM. Gdy dodamy do tego jeszcze coraz mocniejsze procesory Snapdragon i wsparcie dla 5G, kategoria Always Connected PC naprawdę zacznie rozwijać skrzydła.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/09/30/now-more-essential-than-ever-the-role-of-the-windows-pc-has-changed/

  Polecamy również w kategorii Windows 10