Test Windows 8 (kompilacja 7989)

Test Windows 8 (kompilacja 7989)

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/4/2011, 12:00 AM

Liczba odsłon: 17310

Logo Windows 8

Windows 7 na dobre nie zadomowił się na komputerach użytkowników, a Microsoft przygotowuje już kolejny system. Redakcja Portalu CentrumXP.pl przetestowała kolejną kompilację 7989 systemu o kodowej nazwie Windows 8. Zobaczmy, co przygotowuje Microsoft w ramach najnowszego dziecka z rodziny Windows. Na warsztat wzięliśmy 64-bitowy build z końca fazy Milestone 3 (dokładniej z 21 kwietnia 2011). Ostatnim razem testowaliśmy kompilację 7955 z początku fazy M3, w której tak naprawdę nie było zbyt wielu zmian względem systemu Windows 7. Tak jest i tym razem, 7989 wnosi kilka usprawnień i nowości względem buildu 7955. Poznajmy je...

Bet(t)a nadchodzi...

Pomimo, że testowanej kompilacji bliżej do bety, niż do fazy M2, to tak czy inaczej lista nowości jest znikoma. Sam instalator systemu, jak i cały proces instalacji praktycznie bez zmian względem poprzednio testowanej kompilacji. Także czas instalacji systemu nie trwał więcej niż około 20 minut. Pierwsze widoczne zmiany ujrzymy podczas uruchamiania systemu, kiedy to przywita nas bojownik syjamski. Tak, to popularny gatunek ryb akwarystycznych. Bojownik syjamski z łaciny to Betta Splendens, czyli łatwo domyślając się wskazuje on na status systemu, w jaki wkrótce wejdzie Windows 8 (warto wspomnieć, że Windows 7 Beta posiadał właśnie tapetę z tą rybą). Wspomniany bojownik pojawia się na nowym ekranie uruchamiania systemu, na którym poza rybką, znalazła się nowa animacja postępu ładowania. Ekran logowania nadal bez zmian, chociaż... ale o tym niżej. Podczas pierwszego uruchomienia systemu przeprowadzana jest konfiguracja konta do sklepu z aplikacjami Windows Store, jednak nie mamy żadnej kontroli nad tą operacją, jak i sam sklep nie jest dostępny (albo dobrze ukryty) w samym systemie. Spodziewamy się, że Windows Store dostępny będzie już w Windows 8 Beta, a wiele źródeł wskazuje na to, że windowsowy sklep głównie pozwalać będzie na zakup (odblokowywanie) dodatkowych modułów (funkcji systemu), co za tym idzie, Microsoft może ograniczyć ilość edycji systemu wprowadzonych do sprzedaży. Po zalogowaniu się do konta użytkownika nie ujrzymy nic nowego, poza nową tapetą ekranową. Przycisk użytkownika znajdujący się w zasobniku systemowym niestety "przestał działać", a spodziewaliśmy się, że w porównaniu do kompilacji 7955, zostanie udoskonalony i wzbogacony o nowe możliwości. W oknie personalizacji systemu znajdziemy funkcję pozwalającą włączyć przezroczystość okien w motywie Aero Lite. Sam motyw został poprawiony i nie jest juz tak brzydki, jak w poprzednich buildach. Niektóre źródła podają, że Windows 8 build 7989 obsługuję autokoloryzację okien - nie potwierdzamy tej informacji. Kilka ulepszeń także doczekali się posiadaczy ekranów dotykowych: lepszy moduł rozpoznawania pisma oraz klawiatura ekranowa wyglądająca i działająca na wzór tej, znanej z systemu Windows Phone 7. Możliwe jest rozdzielenie klawiatury na dwie połowy, co ułatwiać ma wprowadzanie znaków. Niestety w testowanym buildzie przycisk przełączający do wspomnianego trybu jest nieaktywny. Pomoc systemowa, która we wcześniejszych kompilacjach Windows 8 była nieaktywna, teraz jest już dostępna.

Nowości w Windows 8 7989

Czego nie widać gołym okiem...

Nowe mechanizmy geolokalizacji i moduł SMS, to dwie funkcje odkryte, ale niestety niedostępne w systemie. Wielokrotnie pisaliśmy o nowych możliwościach Ósemki w kwestii obsługi Internetu mobilnego. Mechanizmy geolokalizacji wykrywanej na podstawie pozycjonowania w sieci GSM bądź ustalanej w oparciu o odbiornik GPS, a także moduł wysyłanie i odbierania wiadomości SMS, to funkcje głównie przeznaczone dla użytkowników tabletów z modułem telefonii komórkowej. Zobaczymy (jeśli Microsoft z nich nie zrezygnuje), jak w Windows 8 Beta wyglądać i sprawować będą się wspomniane funkcje.

...a co można aktywować

Swego czasu pisaliśmy o nowym systemie plików o nazwie Protogon. Windows 8 build 7989 natywnie nie wspiera, ani nie pozwala z poziomu żadnego okienka sformatować dysku w nowym systemie plików. Istnieje jednak sposób, aby dowolny wolumin sformatować w nowym, opartym o bazy danych i podobno wydajniejszym systemie. Do tego celu należy skorzystać z Wiersza polecenia. Uwaga! System plików Protogon nie jest kompatybilny wstecz. Co za tym idzie wolumin w systemie Protogon, nie będzie widoczny w systemie Windows 7 (i wcześniejszych).

W wierszu polecenia:

  • wpisujemy polecenie diskpart,
  • następnie wpisujemy polecenie list,
  • wybieramy dysk, na którym znajduje się partycja, którą chcemy sformatować: sel numer dysku,
  • wybieramy partycję: sel numer partycji,
  • finalnie formatujemy partycję: format fs=protogon.

System Windows 8 build 7989 posiada wiele ukrytych funkcji. Od nowego ekranu logowania, mechanizmu Touch Logon, interfejsu wstążkowego w oknach Eksploratora Windows, menadżera aplikacji, po nowy Menadżer zadań. Wszystkie te nowości przedstawiliśmy w filmie prezentującym Windows 8 w praktyce. Warto jedynie wspomnieć, że po aktywowaniu ukrytych funkcji, wspomniany przycisk użytkownika (w zasobniku systemowym) działa w pełni poprawnie. Natomiast w przypadku wstążek w Eksploratorze, zostały one dopracowane względem testowanego wcześniej przez nas buildu 7955.

Ukryte nowości w Windows 8 7989

Czekamy na więcej...

... na znacznie więcej, a to na pewno nastąpi wraz z prezentacją wersji Beta 1, której spodziewamy się już we wrześniu tego roku. Windows 8 Beta 1 będzie posiadał zapowiadany przez Microsoft interfejs Metro UI. Zapewne także poznamy  synchronizację z chmurą oraz inne nadal niedopracowane i ukryte funkcje systemu. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać kolejnych wersji i informacji.