Technologia GPON - czym jest i jakie niesie korzyści?

Technologia GPON - czym jest i jakie niesie korzyści?

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 12/23/2020, 10:08 AM

Liczba odsłon: 37403

Sieć światłowodowa GPON staje się w Polsce coraz popularniejsza, ponieważ gwarantuje szybkie, bezpieczne połączenie z Internetem. Co więcej, jej montaż oraz wdrożenie są bardzo opłacalne i proste. Technologia ta ma ogromny potencjał, dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest. Wyjaśniamy, co to jest technologia GPON!

Czym jest technologia GPON?

Na początek najlepiej wyjaśnić, czym jest technologia GPON. Rozwinięciem tego skrótu jest Gigabit-Capable Passive Optical Networks, czyli Gigabajtowa Pasywna Sieć Optyczna. Jest to najnowszy wariant pasywnej sieci optycznej PON, opisany przez standard ITU-T G.984.x. Za jego powstanie odpowiedzialna jest grupa FSAN (Full Service Access Network), która stworzyła go jako następcę standardu APON/BPON.

GPON jest o wiele wydajniejszą technologią, ponieważ osiąga prędkość transmisji danych na poziomie 2488 Mb/s od jednostki OLT do ONT oraz 1244 Mb/s od ONT do OLT. Działa na podstawie architektury P2MP (point to multipoint, punkt-wielopunkt). Jego parametry optyczne zostały zdefiniowane w standardzie G.984.2.

Sieci GPON dostarcza się na różne sposoby, za pomocą różnych odmian infrastruktury optycznej FTTx – Fiber to the X, czyli Światłowód do X. Istnieje wiele wariantów, ale można wyróżnić cztery podstawowe, najczęściej spotykane:

  • FTTH – Fiber to the Home (światłowód do domu);
  • FTTF – Fiber to the Flat (światłowód do mieszkania);
  • FTTB – Fiber to the Building (światłowód do budynku);
  • FTTC / FTTO – Fiber to the Curb (światłowód dla biurowców i ich otoczenia) oraz Fiber to the Office (światłowód dla obiektów firmowych).

GPON – korzyści z zastosowania pasywnych sieci optycznych

GPON jest uznawane za technologią pasywną, ponieważ do jej działania nie trzeba wykorzystywać żadnych dodatkowych urządzeń, by połączyć ze sobą operatora i odbiorcę. Aktywne są tylko OLT (Optical Line Termination) u operatora oraz ONT/ONU (Optical Network Termination / Optical Network Unit) u użytkownika.

Sieć GPON pozwala dostarczyć wiele połączeń za pomocą jednego kabla światłowodowego. Operator musi tylko umieścić spliter w odpowiednim miejscu, a sygnał może zostać rozdzielony aż do 128 odbiorców. Działa to na podobnej zasadzie, jak np. telewizja kablowa zamontowana w bloku. GPON przesyła nie tylko szybki Internet, ale też telefonię oraz telewizję.

Dzięki FTTH można wprowadzić do swojego domu najnowocześniejsze usługi, m.in. telewizję next gen, usługi chmurowe czy nawet system Smart Home. Sieć GPON pozwala na szybki odbiór oraz przesyłanie ogromnych zasobów danych bez żadnych ograniczeń technologicznych. Stosowanie tej technologii otwiera wiele różnych możliwości. W Polsce rozwiązanie to jest wprowadzane stopniowo, ale dzięki takim akcjom jak Program Operacyjny Polska Cyfrowa coraz więcej Polaków może korzystać ze światłowodu.

GPON wspiera biznes operatorów

GPON wspiera biznes operatorów, ponieważ jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Stosowanie tej technologii pozwala znacznie zmniejszyć wydatki inwestycyjne na wszystkich etapach realizacji – od budowy do ostatecznego wdrożenia. Do tego utrzymanie sieci światłowodowej jest także wyraźnie tańsze.

Dodatkową korzyścią dla dostawców jest też to, że dzięki odpowiednim urządzeniom końcowym zastosowanie światłowodu pozwala wprowadzić nowoczesny model zróżnicowanych usług. Taka oferta wyróżnia się na rynku i przyciąga wielu zainteresowanych klientów.

Plusy i minusy połączenia GPON

Standard ten ma oczywiście swoje mocniejsze, ale też słabsze strony. Dobrze jest znać plusy i minusy połączenia GPON.

Zaletami z pewnością są:

  • kabel optyczny o stabilnej, dużej przepustowości,
  • możliwość przesyłania oraz odbierania ogromnych zasobów danych,
  • bezpieczeństwo (ograniczenie ryzyka porażenia prądem);
  • możliwość połączenia kilku usług, takich jak np. telefon / telewizja / Internet;
  • nieprzerwany dostęp do Internetu niezależnie od prądu (dzięki zastosowaniu dodatkowych urządzeń);
  • przeglądy bez konieczności odłączania sieci.

Do wad można z kolei zaliczyć:

  • delikatny kabel światłowodowy, który bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo zostać uszkodzony;
  • określoną liczbę odbiorów końcowych;
  • długie przygotowania do instalacji;
  • kłopoty ze zlokalizowaniem ewentualnych usterek;
  • nieprzygotowanie operatorów do wykorzystania pełnych możliwości oferowanej prędkości i przepustowości.

Światłowody mimo wszystko stopniowo zaczynają zastępować tradycyjne, miedziane kable. GPON jest krokiem w stronę przyszłości, która przekracza kolejne ograniczenia technologiczne. Nie ma żadnej wątpliwości, że należy wspierać rozwój tego rozwiązania.

Artykuł we współpracy z portalem Technologia-internetowa.pl