Te problemy z drukarkami mogą blokować aktualizację do Windows 11 22H2

Te problemy z drukarkami mogą blokować aktualizację do Windows 11 22H2

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:18
30.09.2022
811 wyświetlenie

Algorytmy aktualizacji Windows 11 22H2 działają z dużą ostrożnością. Podobnie jak wcześniej w Windows 10, tak również teraz monitorowane są sygnały jakościowe. Jeśli urządzenie może mieć problem, np. z niezgodnością aplikacji czy sterowników, to może zostać nałożona tzw. blokada zgodności, która wstrzymuje oferowanie aktualizacji do czasu rozwiązania problemu.

Wiemy już o przynajmniej kilku blokadach zgodności, które wiążą się ze znanymi problemami w Windows 11 22H2. Do listy Microsoft dodał kolejny punkt. Tym razem powraca niesławny temat drukarek. Sam problem polega na tym, że niektóre zainstalowane drukarki mogą zezwalać tylko na ustawienia domyślne. Z pozoru to nic wielkiego, jednak Microsoft zdecydował, że urządzenia tym dotknięte nie będą mogły na razie pobrać aktualizacji do wersji 22H2. Co dokładnie o tym wiadomo?

Microsoft wykrył problem, który występuje, gdy zainstalowana drukarka korzysta z Microsoft IPP Class Driver lub Universal Print Class Driver i jest ona zainstalowana na urządzeniu z Windows, które ma problemy z połączeniem z drukarką. Windows wymaga połączenia z drukarką, aby zidentyfikować wszystkie funkcje drukarki. Bez tego drukarka jest skonfigurowana z ustawieniami domyślnymi i w niektórych sytuacjach może nie zostać zaktualizowana po przywróceniu połączenia z drukarką. Ten problem może dotyczyć sytuacji, gdy drukarka nie może korzystać z określonych funkcji, takich jak drukowanie w kolorze, drukowanie dwustronne/duplex, ustawienia rozmiaru lub typu papieru czy rozdzielczości wyższe niż 300 x 300 dpi. Obecnie zainstalowane drukarki w tym stanie będą przenosić ten problem po uaktualnieniu do Windows 11 w wersji 22H2.

Aby zabezpieczyć możliwość aktualizacji, zastosowaliśmy blokadę zgodności na urządzeniach z Windows z drukarkami korzystającymi ze sterownika Microsoft IPP Class Driver lub Universal Print Class Driver, która dotyczy oferowania Windows 11 w wersji 22H2. Jeśli Twoja organizacja korzysta z Update Compliance, identyfikator blokady to 41332279.

Obejście: Aby zdjąć blokadę i umożliwić uaktualnienie urządzenia do Windows 11, wersja 22H2, możesz usunąć wszystkie drukarki używające Microsoft IPP Class Driver lub Universal Print Class Driver. Po usunięciu wszystkich zainstalowanych drukarek, których dotyczy problem, uaktualnienie do Windows 11 w wersji 22H2 powinno być możliwe. Pamiętaj, że jeśli nie ma innych blokad, które mają wpływ na Twoje urządzenie, może upłynąć do 48 godzin, zanim zostanie zaoferowana aktualizacja do Windows 11 22H2. Ponowne uruchomienie urządzenia i sprawdzenie dostępności aktualizacji może pomóc w szybszym udostępnieniu oferty aktualizacji.

Jeśli masz zainstalowaną drukarkę, która umożliwia tylko ustawienia domyślne, możesz złagodzić ten problem, usuwając i ponownie instalując drukarkę. Aby uzyskać instrukcje, zobacz Pobieranie sterowników drukarek w Windows.

Kolejne kroki: Pracujemy nad rozwiązaniem i udostępnimy aktualizację w nadchodzącym wydaniu. Ważne: Obecnie to zabezpieczenie jest stosowane na wszystkich urządzeniach z systemem Windows z drukarkami korzystającymi ze sterownika Microsoft IPP Class Driver lub Universal Print Class Driver. Pracujemy nad ukierunkowaniem tylko na urządzenia z Windows ze sterownikami drukarek, które niepoprawnie dopuszczają jedynie ustawienia domyślne, i zostaną one zaktualizowane, gdy dostępnych będzie więcej informacji.

Uwaga: Zalecamy, aby nie podejmować prób ręcznej aktualizacji za pomocą przycisku "Aktualizuj teraz" lub narzędzia Media Creation Tool do czasu rozwiązania tego problemu i zdjęcia blokady.

— Microsoft

Blokada bezpieczeństwa dotyczy aktualizacji poprzez Windows Update, którą można zainicjować z aplikacji Ustawienia. Nadal możliwe jest zignorowanie problemu i skorzystanie z narzędzia do tworzenia nośników (Media Creation Tool), jednakże Microsoft to odradza.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/release-health/status-windows-11-22h2#2913msgdesc

Polecamy również w kategorii Windows 11